Sledujte nás

Jak plánovat svatbu s malým rozpočtem

Ekonomická svatba nemusí znamenat nutně to, že svatba bude působit lacině. Naopak. Méně může být někdy více. Žijeme v době, kdy se do popředí dostává designový minimalismus a čistota. Navíc se také čím dál více párů uchyluje k pořádáním komornějších svatebních oslav, které mohou novomanželskému páru poskytnout intenzivnější zážitek než předimenzované opulentní svatby.

Nastavte si rozpočet svatby

Pro účely plánování svatby je skutečně klíčové znát svůj rozpočet. Jen tak můžete dosáhnout toho, že svou svatbu rozpočtu dokonale přizpůsobíte. Spočítejte si, kolik chcete investovat vy a sami a kolik vám případně mohou přispět vaše rodiny. Je proto dobré si před zahájením samotného plánování sednout a otevřeně si o finanční stránce celé události promluvit.

To, že bude váš rozpočet omezenější, nemusí také nutně znamenat, že bude vaše svatba méně působivá než jiné. Vězte, že poslední dobou se totiž do popředí místo velkých svatebních oslav dostávají spíše intimní a romantické události.

Položky a priority vašeho rozpočtu

Po stanovení výše rozpočtu si můžete svůj rozpočet rozparcelovat na jednotlivé položky. Stanovte si, kolik peněz byste chtěli vložit do následujících kategorií:

Pokud nechcete rovnou stanovit přesnou sumu, můžete začít tím, že jednotlivým položkám přidělíte procentuální část celkového rozpočtu. Pokud je pro vás například klíčové mít na svatbě zavedenou svatební kapelu, přidělíte jí procentuálně větší část rozpočtu a slevíte na jiné položce. Část rozpočtu ale samozřejmě ponechte také stranou na nečekané výdaje.

Pravidelně sledujte své výdaje

Abyste dokázali dostát svým rozpočtovým předsevzetím, je důležité pravidelně aktualizovat rozpočtový plán. Měli byste si pečlivě zaznamenávat všechny výdaje, které jste již zaplatili, a v ideálním případě byste si také měli zakládat veškeré účtenky. Pokud dojde k tomu, že v některé oblasti svůj rozpočet přesáhnete, díky pravidelným kontrolám můžete snadno zjistit, že bude potřeba v jiné oblasti ušetřit. Velkou pomocí vám mohou být také online nástroje pro správu svatebního rozpočtu.

Jak financovat svatbu

Pokud si nejste jistí, že si svatební rozpočet vůbec můžete dovolit, zvažte i další možnosti. Tohle jsou některé z nich.

Crowdfunding

Ano, čtete správně. Některé páry se rozhodnou jít při financování vlastní svatby cestou crowdfundingu. Někdy totiž nemají dost volných prostředků, aby mohli uspořádat svatbu svých snů.

Pomocí různých online platforem tak mohou založit svou svatební sbírku a transparentně informovat svatebčany o využití jejich darů. Pracují tak s tím, že finanční svatební dary získají v předstihu, aby je mohli investovat do svého velkého dne.

Využijte své známé

Pokud někdo z vašich příbuzných nebo vašich dobrých přátel má kontakty nebo sám pracuje v oblasti, která se bude při svatbě hodit, nebojte se těchto kontaktů využít. Získáte tak možnost snížit své náklady tím, že dostanete přátelskou slevu. Někdy vám vaši přátelé mohou pomoci i zcela bezplatně. Byla by tak škoda se alespoň nezeptat.

Nebojte se reklamy

Někdy vám může při vyjednání lepší ceny pomoci také nabídka reklamy. Jako příklad lze použít například pečení svatebního dortu. Můžete oslovit menší regionální cukrárnu a nabídnout jim, že za slevu na svatební dort umístíte na dobře viditelné místo jejich reklamní poutač. Nebo jim můžete udělat také reklamu na svém svatebním webu.

Jak minimalizovat náklady na svatbu

Ve vašem svatebním rozpočtu jsou některé významnější položky, které ho mohou zatížit více než jiné. Na prvním místě je určitě dobré se zaměřit na místo konání. Na něm se totiž dá poměrně dobře ušetřit, podobně jako na dekoracích a výzdobě. Podívejte se, jak můžete zapracovat na omezení největších výdajů.

Moudře volte místo konání

Pokud nutně nelpíte na velkolepém místě konání svatebního obřadu, můžete využít prostor místní radnice, kde většinou žádné větší poplatky neplatíte. Velmi oblíbené jsou rovněž svatby situované do venkovních kulis. Výdaje může poměrně dost snížit, pokud se rozhodnete svatbu uspořádat na velké zahradě u své chalupy. Získáte tak místo s kouzelnou intimní atmosférou a zároveň ještě ušetříte.

Dobré je také myslet na to, aby místo konání obřadu i svatební oslavy bylo ideálně pouze jedno. Ušetříte tak náklady za dopravu svých hostů a také si ušetříte trochu organizačního stresu, který z přesunů logicky pramení.

Nebojte se pustit do DIY výzdoby

Osobitý nádech vašemu svatebnímu dni mohou dodat drobné detaily ručně vyrobených dekorací. S pomocí levně nakoupených komponent, jako jsou svíčky nebo různé látky, můžete na stolech vykouzlit pozoruhodné středové dekorace.

Nebojte se také využít upcyklovaných věcí, jako jsou zavařovací sklenice nebo lahve od vína, které můžete využít pro tvorbu dekorací nebo květinových aranžmá. Značné pole působnosti vám může poskytnout fotokoutek, kde můžete dát zcela průchod své fantazii.

Zaujaly vás vlastnoručně vyrobené svatební dekorace? Pokud se do nich rozhodnete pustit,inspirujte se v našem článku: DIY projekty pro svatbu: Dodejte svému velkému dni špetku originality

Levnější datum mimo hlavní sezónu

Pokud si při svatbě dokážete odpustit letní venkovní kulisy a je pro vás prioritou spíše dodržení svatebního rozpočtu, můžete se rozhodnout, že svůj velký den oslavíte mimo svatební sezónu. Za období mimo sezónu se obvykle považuje období od ledna do března. Na většině míst, která poptáte, tak můžete dostat na tuto dobu přátelštější kalkulace než pro dobu vrcholné svatební sezóny.

Pokud byste však raději termín v době svatební sezóny, ale přesto byste chtěli ušetřit náklady, zkuste promyslet, zda svůj velký den nepřesunete na jiný den v týdnu, než je sobota. V soboty totiž bývá největší vytížení, a tak letí nahoru především ceny ubytování.

Zvažujete svatbu mimo sezónu? Přečtěte si také nás článek: Jak si užít svatbu v zimě

Důkladně se věnujte seznamu hostů

Ze samotné podstaty věci vyplývá, že méně hostů znamená samozřejmě menší výdaje. Mimo nižší výdaje vám menší svatba také poskytne komornější a intimnější atmosféru. Ve finále tak možná dokonce budete mít pocit, že jste si svatbu užili mnohem víc, než kdyby kolem vás bylo přelidněno.

Způsobů, jak zredukovat seznam hostů, je několik. Někdo radí sestavit seznam hostů a následně jej zredukovat o 20 % – a poté ještě jednou o dalších 20 %. Někdo zase radí začít úplně od nuly a přidat na seznam rodinu a pár blízkých přátel. Následně seznam jednoduše uzavřete a máte hotovo. Myslete však také na to, že byste měli komunikovat i s těmi, které se rozhodnete na svůj velký den nepřizvat, aby nevznikaly nepříjemné třecí plochy. Nebojte, vaši přátelé a kolegové jistě pochopí, že jste se rozhodli svůj velký den strávit v komornější atmosféře.

Kde se na svatbě ještě dá ušetřit?

Svatební rozpočet je ale zatížen i dalšími položkami. Páry, které se rozhodnou jít cestou ekonomické svatby, často také zvažují, jak se vypořádat s občerstvením, hudbou nebo jak co nejvýhodněji opatřit oblečení. Podívejte se na následující tipy, které vám mohou pomoci ke splnění vašeho rozpočtového plánu.

Svatební oblečení a doplňky

Poměrně velkou položkou ve vašem rozpočtu se mohou stát svatební šaty. Zejména pokud se rozhodnete si je přímo koupit nebo nechat na míru ušít. Ekonomičtější variantou pak mohou být svatební šaty z půjčovny, kde se často setkáte s poměrně slušným servisem včetně úprav na míru.

Pokud se vaše svatba ponese v uvolněnější atmosféře, nemusíte se bát objednat si šaty ze stránek internetového prodejce nebo se porozhlédnout po bazarových portálech typu Vinted nebo Facebook Marketplace.

Občerstvení

Pokud chcete minimalizovat v rozpočtu položku občerstvení, pak byste se určitě měli rozhodnout pro podávání jídla formou bufetu. V případě pití můžete snížit rozpočet tak, že omezíte nabídku alkoholických nápojů. Nabídku můžete zúžit na nealkoholické nápoje, pivo, víno a jeden nebo dva vybrané koktejly. Případně můžete jít také cestou koktejlové hodinky, kdy budou na baru dostupné neomezeně veškeré alkoholické nápoje pouze po omezený časový úsek.

Svatební oznámení

Radou pro redukci této položky je: tiskněte co možná nejméně. Snažte se svatební oznámení distribuovat elektronickou cestou, e-mailem nebo pomocí svatebního webu Tiskněte pouze nezbytně nutné oznámení pro technicky méně  zdatné členy rodiny. Ušetřit také můžete, pokud se rozhodnete věnovat se výrobě svatebních oznámení svépomocí.

Hudba

Pokud jste hudebními nadšenci, může vás také napadnout, že by se dalo ušetřit za služby DJe. Pokud máte k dispozici výkonnější reproduktor, může se vám podařit ozvláštnit celý večer svými oblíbenými skladbami. Pokud jste zvyklí pravidelně užívat aplikaci Spotify, pak se tvorba svatebního playlistu může stát poměrně snadnou záležitostí. Začněte ale s předstihem, utvořte si základ a pokaždé, když si vzpomenete na některou píseň, která by na párty neměla chybět, tak ji do playlistu jednoduše přidejte – nešetřete ale na Spotify Premium, ať vaše svatba není prošpikovaná reklamami!

Harmonie vaší svatby a rozpočtu

Plánování svatby s omezeným rozpočtem je náročným během na dlouhou trať. Při plánování budete potřebovat značnou míru vynalézavosti a ochotu ke kompromisům. Ačkoliv se vám to na první pohled může jevit jako nadmíru obtížné, po čase si jistě osvojíte správnou strategii, která vám pomůže připravit svatbu s jedinečnou atmosférou. Pojďme si ještě a závěr shrnout čtyři zásadní body, které byste měli mít na paměti.

  • Stanovte si priority a investujte větší část rozpočtu pouze do věcí, na kterých vám opravdu záleží.
  • Buďte kreativní a nezalekněte se příležitostí k DIY projektům.
  • Buďte otevření alternativám a kompromisům.
  • Nebojte se zapojit do pomoci se svatbou své kontakty.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.