Sledujte nás

Jak si užít svatbu v zimě: Tipy a triky pro romantický a pohádkový den

Rozhodli jste se, že svou svatbu zasadíte do některého ze studenějších měsíců v roce? Ať už jste si termín vybrali proto, že si chcete užít sváteční atmosféru, nebo proto, že jednoduše máte rádi sníh a zimu, je jasné, že chcete aby váš velký den byl nezapomenutelným. Svatba v zimním čase totiž dokáže vykouzlit čarovnou pohádkovou atmosféru. Ale zrovna tak se může stát nehostinnou ledovou pustinou. Proto je dobré se na všechna úskalí předem připravit, abyste minimalizovali co nejvíce komplikací předem.

Správný čas a místo pro zimní svatbu

Možná si říkáte, že v zimě budete mít lepší výchozí pozici pro dojednávání dodavatelů a prostor. Opak se ale může stát pravdou. Je velmi důležité vhodně zkombinovat čas i místo, kde se bude svatba konat.

Jak vybrat ideální termín zimní svatby

Na první pohled se může zdát, že je zima obdobím, kdy mají vaši známí volnější program. Jenže to tak zdaleka být nemusí. Kolem Vánoc má mnoho z nich rodinné povinnosti a po Novém roce se vaši přátelé mohou vydat za zimními radovánkami na lyžovačku na horách. Měli byste proto o termínu vaší svatby informovat s velkorysým předstihem, abyste nedostali zbytečně mnoho taktních odmítnutí.

Měli byste také promyslet čas obřadu – vzhledem k tomu, že v zimním období je dřív tma. Pokud se budete chtít fotit za denního světla, měli byste volit dřívější čas. Nebo to taky můžete vzít z druhého konce a uspořádat romantický svatební obřad za setmění, potom budete volit časy po páté hodině odpoledne. Pokud tuto možnost zvažujete, měli byste místo svatby předem navštívit za tmy, abyste si udělali obrázek na vlastní oči.

Kde se zimní svatba bude konat?

I když se to zdá zvláštní, můžete i v zimě zvažovat venkovní a vnitřní variantu. Pokud zvažujete svatbu a svatební oslavu ve vnitřních prostorách a rádi byste nechali působit zimní atmosféru, zkuste se porozhlédnout po prostoru, který bude mít velká okna. Tím poskytnete volné pole působnosti venkovní krajině a zároveň zůstanete všichni v teple.

Pokud zvažujete venkovní svatbu se vším všudy, pak byste rozhodně měli mít i plán B. Dokonce byste plánů B měli mít hned několik. Zásadní pro venkovní svatbu je, že byste měli mít k dispozici dostatečně vyhřívané venkovní stany, aby nikomu nebyla zima. I tak je ale dobré mít k dispozici i vnitřní prostor, kdyby náhodou přišla urputná vánice.

Obě možnosti ale můžete také zkombinovat. Samotný svatební obřad může proběhnout venku a vy se pak na oslavu můžete přesunout do vnitřních prostor. Jen myslete na to, aby obě místa byla ideálně hned u sebe.

Tip: Možná si také říkáte, že při výběru místa budete mít i lepší rozpočtové vyhlídky než mají snoubenci, kteří se rozhodli pro svatbu v létě. Nemusí tomu tak být vždy. Ohlídejte si, aby v dané lokalitě v zimě neprobíhala hlavní turistická sezóna, která by vám mohla všechny výdaje naopak vyšroubovat nahoru.

Pohodlí hostů na zimní svatbě

Pokud plánujete svou zimní pohádku na odlehlém místě, mějte také na paměti, že by mělo být dobře dopravně dostupné, a to i v případě, že se snese husté sněžení.

Plánujete-li byť jen část svatebního dne strávit venku, měli byste myslet na to, abyste to svým hostům maximálně zpříjemnili. Nabídněte jim horké nápoje nebo koktejly a mějte k dispozici dostatečné množství přikrývek, aby nikdo nepocítil chlad.

V tomto případě by se rovněž hodilo dát hostům vědět předem, že budou část dne trávit venku a důrazně je upozornit na nutnost dostatečného oblečení. Tuto informaci můžete připsat na pozvánky nebo ji umístit na váš svatební web.

Jak se obléct na svatbu v zimě

Pokud jste zvládli vyřešit místo a termín, otevírá se před vámi další zásadní otázka. Co si obléct, abyste vypadali elegantně a stylově, ale abyste zároveň nezmrzli? Budete překvapeni, ale i zimní svatební móda dokáže nabídnout překvapivé množství možností.

Zimní svatební šaty

Abyste zůstala v teple, rozhodně volte svatební šaty s dlouhými rukávy a bez výrazného výstřihu. Jen tak dokážete minimalizovat tepelné ztráty. Z hlediska látek se nebojte sáhnout po těžších materiálech, jako je třeba brokát nebo samet. Nejen, že se jedná o krásné estetické tkaniny, ale také dokáží poměrně dobře udržet v teple.

V centru pozornosti jsou sice především svatební šaty, ale nepodceňte ani výběr dalších vrstev oblečení. Zimní svatební šaty můžete doplnit slušivým plédem, kardiganem nebo také pončem. Pod šaty si také nezapomeňte vzít teplé punčocháče.

Pokud stojíte před dilematem, jaké boty si obléct, vsaďte především na pohodlnost. U zimní svatby jsou totiž klid a nohy v teple důležitější než kdy jindy. Pokud budete mít dlouhé šaty, neváhejte si na venkovní obřad nebo na venkovní focení vzít boty vhodné do sněhu a své krásné nové lodičky obout až při vstupu do vnitřních prostor.

Přečtěte si také náš článek: Jak vybrat svatební šaty.

Zimní oblek na svatbu

Může se zdát, že u mužů je volba trochu jednodušší než u žen. I tak byste se ovšem měli zaměřit na to, aby byl oblek ušit z materiálů, které dobře udrží teplo. Zvážit můžete materiály jako vlna nebo tvíd, ale také manšestr, samet nebo dokonce i tartan. Nejen, že s těmito materiály získáte poměrně dobrý základ teplého oblečení, ale mají vzhledem k ročnímu období svůj šmrnc.

Pod oblek se samozřejmě hodí oblečení dále vrstvit. Základem by určite mělo být tílko pod košili, ale mezi košili a oblek můžete ještě umístit vestičku nebo svetřík. Nejen, že tím získáte stylový vzhled, ale také budete připraveni reagovat na měnící se tepelné podmínky během dne.

Svůj vzhled můžete ještě dostat o level výše použitím vhodných doplňků, jako jsou dobře ladící šála, rukavice nebo kravata.

Využijte zimní svatbu na maximum

Zima dokáže poskytnout nádherné scenérie, které mohou posunout váš zážitek na vyšší stupínek, než byste čekali. Pojďte se podívat, co pro to ještě můžete udělat vy v rámci příprav.

Nebojte se barev a dekorací

Zima by neměla být hlavním motivem vaší svatby, přesto je ale dobré okrajově začlenit doplňky, které podtrhnou zimního ducha na svatbě. Z hlediska barev se zaměřte na barvy, které budou kontrastovat s bílou zimní krajinou. Velmi útulně z tohoto hlediska působí sytě zelená nebo sytě rudá barva, které působí svátečně. Oblíbené v zimním období také bývají podzimní barvy, jako jsou například oranžová, hnědá nebo žlutá.

Můžete také využít nenápadných drobných vloček, které vhodně podtrhnou zimní atmosféru. Neměly by ale být hlavním a jediným prvkem vaší výzdoby.

Zimní svatby také přímo vybízí k tomu, abyste jako součást výzdoby využili svíčky. Nejen, že podtrhnout krásnou tajemnost zimního počasí, ale také jsou ideální příležitostí pro nafocení krásných momentek.

Zaměřte se na sezónní květiny

V zimě může být problém s dostupností některých květin. Proto je lepší se zaměřit na ty, které budou snadno dostupné a zároveň podtrhnou atmosféru vašeho velkého dne.

Mezi oblíbené květiny, které jsou k dostání celoročně, patří na prvním místě růže. V zimních měsících se obzvláště vyjímají ty sytě rudé, zvažte tedy jejich začlenění do dekorací, ale třeba i do vaší svatební kytice.

Další oblíbenou květinou je amarylka. Ta kvete v zimě, proto u ní nebudete řešit problematickou dostupnost. Díky svým pestrým barevným odstínům a poměrně velkým květům je častou volbu k umístění do svatební kytice.

Pokud byste hledali k barevným sezónním květům další, které budou v bílých odstínech, můžete se poohlédnout po bílých orchidejích nebo bílých liliích. Obě dvě tyto květiny jsou elegantní a nadčasové, takže s nimi neuděláte chybu v žádné květinové vazbě ani dekoraci.

Zvažte dekorativní přírodniny

Pokud hledáte další přírodní prvky, které by dále dokonale podtrhly zimní svatební atmosféru, můžete sáhnout například po větvičkách jehličnanů. U těch není třeba řešit, zda je sezóna, a dodají svatbě útulný a rustikální nádech.  Z tohoto hlediska může mnoho práce odvést například větvička borovice. Pokud byste ocenili spíše aromatičtější variantu, můžete také zvolit cedr nebo jalovec.

Větvičkami to ale nekončí. Zimní kouzlo také dokonale podtrhují různé bobuloviny, které můžete umístit jako dekorace na svatební stoly. Značné oblibě se těší bobule třezalky nebo cesmíny. Tyto bobule seženete v různých barvách. Zvláště ty v odstínech do červena mohou skvěle doplnit zimní pohádkovou atmosféru.

Zajímavým prvkem v aranžmá na stolech mohou být také různě barevné bavlněné koule, které mohou pocitově zpříjemnit výsledné aranžmá.

Nápadité fotografie ze zimní svatby

Zima vám také může přinést mnoho zajímavých příležitostí pro svatební fotografie. Nespoléhejte však, že si veškeré svatební focení budete moci odbýt v exteriéru. Po čase vám totiž zčervenají tváře a nosy, což nebude ve výsledku na vašich fotografiích vypadat dobře. I když je možné tyto drobné nedostatky vyretušovat.

Svatební focení v zimní krajině

Pokud budete mít to štěstí a napadne vám čerstvý sníh, nebojte se ho využít k portrétnímu focení s čerstvě napadaným prašanem v pozadí. Romantickou atmosféru může fotografování dodat jemný padající sníh, zvlášť fotografie společného polibku v detailu se sněhovými vločkami působí pohádkově. Zvážit také můžete noční focení v jemném světle zářících lucerniček s lesknoucím se sněhem v pozadí.

Pokud nebudete mít k dispozici čerstvě padající sníh, nezoufejte. Můžete také využít lesklého povrchu ledu v krajině. Vizuálně zajímavými místy tak mohou být zamrzlé ledové plochy. Pokud vám to tloušťka ledu dovolí, můžete také zkusit fotografie přímo na rybníku.

Přečtěte si také: Jak se připravit na svatební focení a jak vybrat fotografa?

Využijte různé světelné podmínky

Pokud budete mít tu možnost, můžete také nafotit své snímky v různých světelných podmínkách. Díky tomu, že v zimních měsících je dříve tma, můžete čarovat zejména se světlem svíček a zachytit tak například novomanželský polibek v měkkém světle svíček.

Romantické momenty může také poskytnout krb, u kterého můžete na fotografiích společně sedět nebo se zahřívat v dekách u venkovního ohniště. Obě tyto příležitosti vzbuzují dojem vzájemné sounáležitosti.

Třetí zajímavou možností je fotografování v záři prskavek. Tato varianta působí nejefektněji v kontrastu s temnou noční oblohou.

Splňte si svou zimní pohádku

Zimní svatební pohádka se může splnit do puntíku všem, kteří nepodcení přípravu. S plánováním zimní svatby totiž přijímáte na svá bedra mnoho výzev, ale rozhodně stojí za to se s nimi vypořádat. Při plánování nezapomínejte na pohodlí vaše, ale zejména vašich hostů. Jen tak si vytvoříte bezpečnou půdu pro pohodovou svatební atmosféru. Až vykročíte do další etapy vašeho společného života, může vás společně hřát vzpomínka na ledově krásnou a intimní atmosféru vašeho velkého dne.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.