Sledujte nás

Jak se připravit na svatební focení a jak vybrat fotografa?

Kdo by si po čase rád nezavzpomínal na svůj velký den. Tento vzrušující zážitek plný emocí si můžete znovu alespoň částečně prožít skrze svatební fotografie. Proto je dobré při plánování svatby nezanedbat výběr svatebního fotografa. Ten správný fotograf totiž dokáže dokonale zachytit autentickou atmosféru celé svatby.

Proč jsou kvalitní svatební fotografie důležité?

Svatební fotografie zvěčňují jedinečnou atmosféru vašeho svatebního dne. Ta nejlepší svatební fotografie by měla zachytit samotnou nejintimnější duši svatby. Ani kdybyste se sebevíc snažili, podobně čarokrásnou atmosféru už nejspíš nikdy nevykouzlíte. Proto byste ke svatebnímu focení měli přistupovat se vší vážností.

Svatební fotografie jako cenné vzpomínky

Fotografie jsou v podstatě zmrazeným kouskem času, který si můžete umístit do rámečku nebo třeba vytisknout na plátno. Tato nadčasová památka na váš velký svatební den vás může přenést alespoň částečně zpět. Vzpomínky ve vaší paměti mohou postupně blednout a mohou se třeba i vytrácet. Kvalitně pořízená fotografie vám je může pomoci si je znovu vybavit, ale třeba si je také znovu prožít.

Rodinný odkaz ve svatebních fotografiích

Kvalitní svatební fotografie není jenom obrazovou dokumentací události, ale dokáže beze slov vyprávět příběh. Příběh vašeho velkého dne, ale také vaší velké lásky. Proto se také svatební fotografie stávají nedílnou součástí dědictví v rodinách. Myslete tedy na to, že možná i vaše svatební fotografie se stanou součástí rodinného archivu, který se bude předávat po generace mezi vašimi potomky.

Svatební atmosféra na fotografiích

Svatba je především oslavou lásky dvou spřízněných duší, kterou můžete mít na fotografiích vyjádřenou kradmými pohledy, ale také vřelými objetími. Proto je pochopitelné, že ji chcete sdílet s celou paletou vašich blízkých osob. Bohužel ne vždy je možné, aby u této události byli všichni, na kterých vám záleží.

Tuto hranici vám mohou pomoci překlenout právě svatební fotografie. Je ovšem nutné, aby tyto fotografie byly pokud možno co nejkvalitnější, aby dokázaly atmosféru vašeho svatebního dne zachytit co nejvěrněji a nejkomplexněji.

Jak se připravit na svatební focení

Pokud chcete, aby vaše fotografie byly skutečně nezapomenutelnou památkou, měli byste věnovat pozornost důkladné přípravě sebe samých jako fotografovaného páru. Podívejte se proto na naše praktické tipy, na co se před samotným focením zaměřit.

Základem úspěchu je pleť

Rozhodně byste neměli zapomínat na péči o svou pleť, a to především v obličeji, který je na fotografiích nejexponovanější částí.

Tipy pro nevěsty:

 • Začněte s péčí o pleť včas.
 • Zvažte profesionální ošetření pleti.
 • Naplánujte si včas barvení a styling vlasů.

Tipy pro ženichy:

 • Zaměřte se na čistý a upravený vzhled.
 • Nezapomeňte na úpravu vousů, aby náležitě doplnily váš vzhled.
 • Udržujte pleť dobře hydratovanou.
 • Zhruba týden před svatbou si naplánujte stříhání vlasů.

Oblečení na svatební focení

Tuto zásadu je dobré mít na paměti při jakémkoliv focení s profesionálním fotografem. Oblečení na fotografiích skutečně udělá mnoho práce za vás a nesprávně vybraný outfit může fotografii také úplně pohřbít.

Tipy pro nevěsty:

 • Vyberte si šaty, které vám dokonale padnou.
 • Ujistěte se, že budete moci v šatech pohodlně pohybovat.
 • Vhodně slaďte své doplňky jako náušnice, závoj apod.

Tip navíc: Přečtěte si více o výběru svatebních šatů.

Tipy pro ženichy

 • Zvolte dobře padnoucí oblek.
 • Pokud máte svatbu laděnou do určitých barev, přizpůsobte tomu své oblečení.
 • Věnujte pozornost detailům, jako je kravata nebo manžetové knoflíčky.

Pózování na svatebních fotografiích

Možná si říkáte, že když budete na fotografiích pózovat, vaše výsledné fotografie nebudou působit přirozeně. Opak ale může být pravdou. Vždy je totiž důležité myslet na pár jednoduchých zásad, které mohou výsledek posunout na vyšší úroveň.

 • Myslete na rovná záda. Od malička vám to určitě vtloukali do hlavy, abyste se nehrbili. A nyní to konečně můžete zužitkovat. Díky rovným zádům budete na fotografiích navíc vypadat štíhlejší a vyšší, tak proč to nezkusit?
 • Zaměstnejte si ruce. Na fotografiích vypadá přirozeněji a dynamičtěji, pokud budou vaše ruce něčím zaměstnány. Hrajte si třeba s manžetovými knoflíčky nebo čechrejte závoj.
 • Ztupte úhly. Snažte se, aby vaše držení těla vypadalo jemně. Pomůžete tomu tak, že třeba ruka v bok nebude svírat ostrý úhel.
 • Nebojte se smát. Nejpřirozenějšího efektu docílíte přirozeným smíchem. Nebojte se při focení spolu bavit a navzájem se rozesmívat.
 • Nebojte se vyjadřovat si náklonnost. Držte se za ruce, objímejte se – jen tak získáte krásné fotky plné něhy.

Komunikace je základ

Nezapomínejte také na komunikaci s vaším svatebním fotografem. Ještě před svatbou byste s ním měli sdílet své představy o stylu focení. Vyjádřete svou představu o typu a počtu snímků, které byste chtěli pořídit, a proberte s ním také zběžný časový harmonogram vašeho dne. Samozřejmě se také nezapomeňte domluvit na ceně, případně podepište smlouvu.

Ve svatební den by se poté o komunikaci se svatebním fotografem měla starat jiná osoba než manželský pár, nejčastěji svědek, který bude mít informace o harmonogramu svatby a přehled o organizaci focení. Nebojte se vyzkoušet spontánní nápady vašeho fotografa a svěřit se mu do péče.

Jak vybrat svatebního fotografa

Výběr toho správného svatebního fotografa je klíčem k úspěchu. Začínat s jeho hledáním je vhodné až potom, co budete mít rezervované místo konání a budete znát přesné datum vašeho svatebního dne.

Svatebního fotografa je třeba vybírat pečlivě, abyste našli někoho, kdo splní vaše představy, ale také s vámi bude na podobné vlně a budete se s ním cítit dobře a především uvolněně.

Vzhůru na internet

Při hledání vhodného fotografa vám mohou pomoci sociální sítě. Jednak zde můžete požádat své přátele s čerstvými zkušenostmi ze svateb o doporučení a praktické tipy, jednak si zde také můžete prohlédnout portfolia vytipovaných fotografů.

Tipy na fotografa vám také může poskytnou váš svatební koordinátor nebo si můžete projít katalogy osvědčených fotografů na svatebních webech, jako je například MaruBaru.

Vyberte si stylizaci svatebních fotografií

Zamyslet se můžete nad tím, jaké barevné tóny byste na svých fotografiích uvítali, jestli hledáte fotografie plné jasných barev, nebo zda dáváte přednost jemnějším uhlazeným tónům vintage stylizace.

Z hlediska stylu focení se také rozhodněte, zda byste raději měli jednoznačně stylizované svatební portréty, nebo zda preferujete spíše akční focení s důrazem na zachycování momentek. To vše byste měli také sladit s celkovou atmosférou svatby.

Až si ujasníte tyto základní body, můžete zkusit obepsat několik fotografů, kteří by vám zapadli do celkového konceptu svatby. Informujte se, zda mají na den vaší svatby ještě volný termín, a zjistěte také jejich cenové podmínky.

Proberte s fotografem detaily

Před první schůzkou můžete požádat vašeho vybraného fotografa o jeho portfolio. Měli byste chtít fotografie z nedávných svateb, a ne pouze výběr těch nejlepších prací. Rozhodně se také pokuste zjistit, zda fotograf už fotil na vašem vybraném místě, a pokud ano, zkuste ho požádat o ukázky fotografií z tohoto konkrétního místa.

Při osobní schůzce byste se měli také konkrétně zeptat, kdo přesně bude váš svatební den fotografovat. Větší fotoateliéry mají totiž více zaměstnanců, a tak vás může fotografovat někdo jiný, než s kým jste focení dojednávali. Pokud bude focení na vaší svatbě realizovat někdo jiný z ateliéru, požádejte o ukázky jeho práce.

Pobavte se také o ceně a o tom, co od fotografa za danou cenu dostanete. Někteří fotografové mají třeba v ceně i tištěné fotografie nebo třeba flash disk s vašimi digitálními fotografiemi. Ujistěte se především o tom, zda dobře rozumíte tomu, co vše bude obsaženo ve vašem svatebním balíčku.

Vybírejte svatebního fotografa podle pocitu

Jakmile máte pohromadě užší výběr kandidátů, je na čase se rozhodnout. V této fázi už se rozhodujte jen podle pocitů, které byste ale určitě měli probrat ve dvou. Je totiž skutečně důležité, abyste se s fotografem cítili příjemně oba dva. Jen tak mohou vzniknout ty nejlepší svatební fotky.

Vhodné místo na svatební focení

Kromě fotografií z obřadu a následné svatební oslavy budete pravděpodobně stát také o stylizované svatební fotky vás jako novomanželského páru. Proto byste měli mít také promyšlenou lokaci, kde si tyto fotografie pořídíte.

Blízkost je důležitá

Blízkost je velmi důležitá, a to hned ve dvou rovinách. Jednak byste si měli vybrat místo, které bude blízko místu konání svatebního obřadu a svatební oslavy, abyste omezili na minimum čas, který strávíte komplikovaným přejížděním z místa na místo.

Přečtěte si také článek: Jak vybrat svatební místo

Za druhé by se také mělo jednat o místo, které bude blízké vašemu srdci a bude pro vás mít nějakou sentimentální hodnotu. Tím totiž fotografiím přidáte na významu.

Zohledněte počasí a váš styl

Při výběru místa hraje také klíčovou roli počasí a roční období, do kterého se rozhodnete zasadit svou svatbu. Pokud si své ano chystáte říci v létě, máte poměrně širokou paletu možností. V létě se vám nabízí venkovní i vnitřní prostředí. Jeho ladění byste měli vybírat podle celkového charakteru vaší svatby a vašich osobností. Pokud chystáte tradiční svatbu spíše v rustikálním stylu, nebudou asi tím pravým fotky nafocené v industriálním prostoru nebo v kulisách města.

Pokud chystáte svatbu v zimě, mohou přicházet v úvahu venkovní prostory, kde může sníh dotvořit kouzelnou pohádkovou atmosféru. Jste však zásadně závislí na rozmarech počasí, a tak v případě zimních svateb mnoho párů volí fotografování v interiéru.

Pro všechny nevyzpytatelné případy si v případě, že se chystáte na fotky v exteriéru, připravte i záložní plán B a vymyslete, kam se uchýlíte v případě, že vám plány zhatí počasí.

Důvěřujte svému fotografovi

Svůj výběr místa konzultujte s fotografem. Jeho trénované oko dokáže spolehlivě vyhodnotit, zda je vaše vybrané místo pro svatební fotografie ideální, nebo ne. Pokud jste navíc zvolili fotografa, který se v místě konání vaší svatby dobře vyzná, tak vám může nabídnout množství alternativ, ze kterých jistě vyberete tu pravou.

Vzácné nadčasové vzpomínky na svatbu

Jakmile se váš svatební den rozplyne, zůstanou vám jako krásná připomínka vaše svatební fotografie. Proto byste neměli v tomto ohledu nic podcenit. Jen tak získáte fotografie, které vám přiblíží nejen vzpomínky, ale také emoce, které jste v tento velký den společně prožívali. Svatební den není jenom o obřadu, ale také o mimořádném splynutí dvou duší, které dokáže zachytit jen ten nejbystřejší objektiv – proto vybírejte pečlivě.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.