Sledujte nás

Jak vybrat svatební šaty: praktický průvodce výběrem

Výběr svatebních šatů je citlivé téma každé nevěsty a také je to svatební úkol, který není možné delegovat na někoho dalšího ze svatebního týmu. Jak ale vybrat ty pravé, aby vám i po letech přinášel pohled na svatební fotky radost? Podívejte se do našeho stručného průvodce výběrem.

Slaďte svatební šaty s místem obřadu

Než začnete s výběrem, ujasněte si, kde se bude vaše svatba odehrávat, a šaty především slaďte s místem konání samotného obřadu. Adekvátně zvolené šaty vzhledem k místu svatby vám pomohou se uvolnit a získat pocit, že do daného prostředí elegantně vplujete.

Formální prostředí (kostel, zámek, radnice…)

Pokud jste zvolili formálnější prostředí, můžete vybírat z bohatě zdobených šatů nejrůznějších střihů. Včetně nadýchaných princeznovských. Rozhodně nebude vadit ani střídmější klasický styl šatů. Držte se ale zásady, že by šaty měly být delší než po kolena.

Neformální prostředí (zahrada, louka, radnice…)

Pokud jste se rozhodli pro méně formální prostředí, zvolte umírněnější styl zdobení svatebních šatů, abyste nepůsobila nepřiměřeně. Neznamená to ale, že si nemůžete dopřát šaty s vlečkou – to je samozřejmě jen na vás. Volte ale spíše kratší, aby se vám smýkáním po trávě příliš nešpinila.

Svatba na pláži

U nás sice nemáme moře, ale svatby na pláži přesto nejsou žádnou výjimkou. Pokud jste se rozhodli svůj velký den strávit na romantické pláži u moře, poohlédněte se po lehkých šatech, které vám budou jemně povlávat ve větru. Vlečku na pláži raději vynechte, ať za sebou netaháte písek.

Svatební šaty podle ročních období

Při výběru šatů nezapomínejte ani na to, kdy se svatba bude odehrávat. Roční období vás navede při výběru délky i materiálu šatů.

Svatební šaty na jaro

Na jaře se nemusíte bát vybrat si i jiný barevný odstín barvy nežli klasickou bílou nebo slonovinovou. Velmi pěkně na jarních svatbách vypadají i jemné pastelové barvy. Vzhledem k tomu, že ještě nebývá příliš teplo, nebojte se sáhnout i po šatech s rukávem. Pokud jste zimomřivější, můžete šaty doplnit i o stylovou šálu. Z materiálů jsou na jaře nejoblíbenější krajky nebo tyl.

Letní svatební šaty

V létě je ideální hledat lehké a prodyšné materiály, abyste se v šatech příliš nepotila. Také si můžete dovolit hledat šaty s úzkými ramínky nebo šaty bez rukávů. V létě zkrátka můžete dát průchod svému osobitému stylu. Hodí se zejména šaty tylové, krajkové nebo třeba lněné.

Svatební šaty na podzimní svatbu

S klesající teplotou budete opět sahat spíše po šatech s rukávy, které jsou ušity z teplejších materiálů jako satén nebo samet.

Zimní svatební šaty

Svatba v zimě na sněhu může být naprosto pohádkovou záležitostí. Je třeba však opravdu obezřetně vybírat šaty, aby vám nebyla zima, a svatba tak pro vás byla co nejkomfortnější. Nejspíše budete hledat šaty s rukávem a z materiálů sáhnete po sametu nebo brokátu. Svatební šaty bývají v zimě také často doplněny o pravou či umělou kožešinu, ale záleží jen na vašem osobním stylu.

Vybírejte střih svatebních šatů podle vaší postavy

Po promyšlení základních požadavků na vaše šaty se můžete přesunout ke stylu a výběru šatů podle rysů vaší postavy. Je potřeba vybrat skutečně dobře padnoucí šaty, abyste mohla ve svůj velký den skutečně vyniknout.

Áčkové svatební šaty

Áčkové svatební šaty patří k nestárnoucí (nejen) svatební klasice. Zároveň se těší vysoké oblibě pro svou univerzálnost. Šaty se od pasu dolů postupně rozšiřují, a vytváří tak siluetu velkého tiskacího písmene A.

Výhodou áčkových šatů je to, že dokáží zvýraznit pas a zároveň dokážou zakrýt drobné nedokonalosti v oblasti boků a stehen. Díky své univerzálnosti se hodí na většinu postav.

Svatební šaty střihu mořská panna

Šaty střihu mořská panna jsou typické tím, že poměrně těsně obepínají celou vaši postavu až ke kolenům. Sukně se totiž rozšiřuje až od kolen níže. Vzhledem ke svému přiléhavému střihu se hodí pro všechny nevěsty, které se nebojí předvést své křivky. Nejčastěji je tento střih volen nevěstami s typem postavy známým jako přesýpací hodiny. Tyto šaty také mohou vhodně zvýraznit ženské partie nevěst s obdélníkovým typem postavy.

Empírové svatební šaty

Empírové svatební šaty jsou charakteristické vysokým pasem, který dokáže odvést pozornost od středu těla a zamaskuje třeba i ranou fázi těhotenství. Jsou ideální volbou pro nevěsty, které mají drobnou štíhlou postavu nebo spadají do postavy typu jablko. Jsou vhodné také pro ty, kteří hledají ležérnější styl svatebních šatů.

Pouzdrové svatební šaty

Pouzdrové svatební šaty se vyznačují jednoduchým přiléhavým střihem, který zdůrazní vaše křivky. Oblíbené jsou zejména mezi nevěstami, které preferují minimalistický vzhled a chystají se spíše na komornější svatební obřad a oslavu. Střih těchto svatebních šatů lichotí spíše drobným nevěstám nebo nevěstám s atletickou postavou.

Princeznovské svatební šaty

Princeznovské svatební šaty jsou typické vypasovanou sukní a živůtkem. Tím zdůrazňují pas a podobně jako áčkové šaty dokáží zakrýt nedostatky v oblasti hýždí a stehen. Vhodný model v této kategorii lze najít téměř pro každý typ postavy. Dokonce se hodí i pro nevěsty menšího vzrůstu, při správném výběru mohou totiž princeznovské svatební šaty opticky prodloužit jejich postavu. Princeznovské svatební šaty jsou jednoduše svatební klasikou, která se hodí téměř do každého prostředí.

Nastavte si pro svatební šaty rozpočet

Než se vrhnete do obrážení butiků, půjčoven nebo hledání krejčího, stanovte si finanční obnos, který chcete za šaty utratit. Obvykle to bývá zhruba 10 až 20 % celkového rozpočtu na svatbu. Nezapomínejte se také ptát, jestli prezentovaná částka v obchodě zahrnuje také úpravy a případně i čištění, to by totiž mohlo částku za šaty ještě druhotně navýšit.

Je také dobré dát tuto částku k dispozici prodavači, aby vám mohl prezentovat modely, které budou ve vaší cenové kategorii. Předejdete tím tomu, že se bezhlavě zamilujete do šatů, které jsou mimo možnosti vašeho rozpočtu.

Nezapomeňte na doplňky

Do celkové částky za svatební šatů si také připočtěte cenu za doplňky, jako jsou boty, spodní prádlo, případně šperky. Je dobré počítat s 10–15 % z částky vyhrazené na šaty. Všechny tyto doplňky si s sebou také vezměte na finální zkoušku šatů. Boty jsou potřeba, aby se šaty mohly ještě případně zkrátit a nehrozilo, že o ně zakopnete.

Vybírejte svatební šaty včas

Včasný nákup nebo rezervace svatebních šatů jsou klíčem k úspěchu a tím i vaší spokojenosti. Proč se vyplatí začít shánět svatební šaty s dostatečným předstihem?

  • Dostupnost šatů – Některé populární střihy svatebních šatů mohou být na delší dobu dopředu zarezervované. Pokud budete vybírat včas, předejdete tomu, že si šaty někdo rezervuje na stejný termín.
  • Šití svatebních šatů – Pokud si plánujete nechat šaty ušít, počítejte s tím, že se celý proces protáhne. Budete muset totiž absolvovat poměrně hodně zkoušek.
  • Eliminujte stres – Samotný fakt, že začnete zkoušet v dostatečném předstihu, eliminuje stres a také pomáhá předcházet ukvapeným rozhodnutím.
  • Úpravy šatů – I když si budete šaty půjčovat, musíte počítat s časem na dílčí úpravy daného modelu.

Ideální časový harmonogram

Pokud máte dostatek času na celý proces výběru, můžete se orientačně řídit podle následujícího časového harmonogramu. Berte ho skutečně pouze orientačně. V závislosti na ročním období a místě se totiž může poptávka po svatebních šatech zásadně lišit.

9 až 12 měsíců před svatbou

Proces výběru šatů ideálně začíná ještě před samotnou návštěvou salonu, butiku nebo krejčího. V tuto dobu si udělejte konkrétní představu, jaký střih a styl šatů by se vám nejvíce zamlouval. Případně si můžete už na pozdější dobu zarezervovat schůzku ve svatebním salonu nebo kontaktovat poradce pro výběr šatů.

6 až 8 měsíců před svatbou

Ať už si šaty plánujete koupit, půjčit, nebo nechat ušít, nyní je vhodný čas s tím začít. Jděte do butiku, salónu či se sejděte s krejčím. Pokud bude potřeba šaty ještě dále upravovat, máte stále dostatek času, aby vše klaplo.

3 měsíce před svatbou

Pokud si necháváte šaty ušít, domluvte si na tuto dobu první větší zkoušku šatů u švadleny či krejčího. Je to velmi důležitá zkouška, která zajistí, že vám střih dokonale padne. Další zkouška by měla následovat hned další měsíc.

1 měsíc před svatbou

Zhruba měsíc před svatbou by měla proběhnout závěrečná zkouška šatů, aby bylo možné zohlednit změny ve vaší tělesné hmotnosti. Proto tato zkouška probíhá poměrně blízko k datu svatby.

2–3 týdny před svatbou

V tuto dobu je vhodné si vyzvednout svatební šaty, abyste je měla v klidu připravené pro svůj velký den. Pokud si šaty budete půjčovat, pravděpodobně bude tato doba kratší.

Doprovod při výběru svatebních šatů

Klíčovým aspektem při výběru svatebních šatů může být ten správný doprovod. Svůj doprovod si vybírejte velmi obezřetně, hledejte zejména mezi svými blízkými, o kterých víte, že vám budou schopni poskytnout konstruktivní rady a kritiku.

Proč je doprovod tak důležitý?

Říkáte si, k čemu vám doprovod při výběru svatebních šatů bude? Pokud vyberete tu správnou osobu, může vám nejen pomoci se samotným výběrem, ale také vás uklidnit, když zrovna vše nepůjde podle plánu.

Konstruktivní zpětná vazba

Rozhodně zásadní věc, kterou od svého poradního sboru potřebujete slyšet. Prostě objektivně jestli vám šaty padnou a jestli vhodně stylově zapadají do konceptu vaší svatby. Upřímná a konstruktivní zpětná vazba vás může navést tím správným směrem.

Emoční podpora

Vybírání svatebních šatů může být emocionálně vyčerpávající proces. Možná se nejednou ocitnete v situaci, kdy budete mít pocit, že na ty pravé už nemůžete narazit. Od toho však máte svůj doprovod, který by vás měl bezmezně podporovat.

Udělejte si z výběru šatů dámskou jízdu

Udělejte si z výběru šatů pravidelnou dávku antistresu. Můžete ho pojmout jako příjemně strávené chvilky v doprovodu lidí, které máte rádi, a tak vám může tento proces poskytnout potřebnou psychohygienu v dobách předsvatebního shonu.

Koho vzít s sebou na nákup šatů?

Víte, že s sebou doprovod při výběru svatebních šatů chcete, ale nevíte, kdo by to měl být? Porozhlédněte se ve svém okolí a sama sebe se zeptejte, s kým ze své rodiny a přátel se cítíte dobře a v tomto ohledu mu důvěřujete. Nezapomeňte zvážit také módní vkus vašich blízkých a to, jak dokáží být vnímaví k vašemu osobnímu stylu.

I když se říká, že víc hlav víc ví, v tomto ohledu to neplatí stoprocentně – tady platí spíše sto lidí – sto chutí. Proto svůj svatební poradní sbor omezte na 2–3 nejbližší pomocníky. Nezapomínejte ale, že i vaše vybraná podpůrná skupinka má své vlastní plány a svůj rozvrh. Vycházejte jim proto při plánování zkoušek vstříc.

Naslouchejte své intuici

Závěrečné rozhodnutí je jen a pouze na vás. Mějte na paměti, že svatební šaty nejsou jen pouhým kusem oblečení, nýbrž jsou vyjádřením vaší osobnosti a stylu. Pokud narazíte na šaty, které vám hned napoprvé prostě sednou, poslechněte svůj instinkt.

Není totiž důležité jen to, jak šaty vypadají, ale také to, jak se v nich cítíte. Šaty by měly být pohodlné, aby z vás vyzařovala jistá míra sebejistoty. Zároveň by šaty měly pasovat k vaší osobnosti, aby působily skutečně autenticky.

Až se po letech podíváte na své svatební fotografie, vzpomenete si na ten příjemný sebevědomý pocit. Tak jen vzhůru na lov, ať ukořistíte ty pravé.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.