Sledujte nás

Jak vybrat svatební dort

Právě jste se dostali do sladké části vašeho svatebního plánování. Vhodným výběrem svatebního dortu dodáte svému svatebnímu dni nejen tu pravou sladkou tečku, ale také jím můžete vyjádřit stylovost a osobitost novomanželského páru. Vyberte si svatební dort tak, aby ohromil nejen vizuálně, ale také aby rozpoutal chuťovou extázi i na tom nejmlsnějším patře. Vidličku do pozoru a ponořte se do lahodného světa svatebních dortů.

Správný styl svatebního dortu

Svůj svatební dort byste měli přizpůsobit celkovému stylu vaší svatby. Dort by neměl ve svatební den zapadnout, ale také by neměl působit jako pěst na oko. Je proto více než důležité pečlivě sladit design i barvy.

Rozhodnutí o dortu by mělo přijít na pořad dne v momentě, kdy máte jasno o místu, stylu a květinové výzdobě vaší svatby. Ať bude vaše svatba romantická, rustikální nebo bohémská záležitost, měl by dort doplnit a případně umocnit atmosféru tohoto nezapomenutelného dne.

Dort na rustikální svatbu

Hitem rustikálních svateb jsou zejména takzvané nahé dorty. Jedná se o dorty, které jsou holé bez jakékoliv polevy, krému nebo fondánu na povrchu. Tyto dorty jednoduše přiznávají svou strukturu vrstvených piškotů. I ozdoba dortu bývá skromnější, najdete na něm nejčastěji květy nebo čerstvé ovoce. Nahý dort je ideální volbou pro všechny, kteří si libují v nedbalé eleganci. Navíc vás také může příjemně překvapit svou cenou.

Přečtěte si také: Jak vybrat svatební místo

Dort na moderní svatbu

Moderní svatební oslavy si žádají moderní svatební dort. Pro tyto svatby vybírejte z čistých linií a geometrických tvarů. Vybírat můžete ze čtvercových nebo šestiúhelníkových pater s oblíbeným fondánovým potahem. Zajímavým prvkem na dortech mohou být také metalické ozdobné prvky. Pozornost upoutá i dort s asymetricky uspořádanými patry nebo interaktivními prvky, jako jsou například LED světla.

Dort na tradiční svatbu

Klasické svatební dorty jsou tím, co nikdy nevyjde z módy. Nic nepatří k tradiční svatbě víc než stupňovité dorty s nápadným zdobením a fondánovými detaily. Svou roli zde hraje i květinová výzdoba, která spolu s dalšími prvky dokáže udělat z vašeho svatebního dortu nadčasovou záležitost, která skvěle doplní formální prostory svatební oslavy.

Jak velký dort bude potřeba?

Při výběru velikosti dortu samozřejmě záleží na počtu svatebčanů, kterým jej budete servírovat. Podle tradice by totiž měl alespoň maličký kousek dortu dostat každý z vašich hostů.

Zvažte také, zda budete chtít dort podávat den po svatbě na posvatebním brunchi nebo zda budete chtít dort dávat jako součást svatební výslužky. Přibližnou velikost svatebního dortu můžete vypočítat podle standardní velikosti kousku dortu. Na jednoho hosta se počítá s kouskem o velikosti přibližně 2,5x5x10 cm. Přesnou velikost však můžete doladit se svým cukrářem.

Vícepatrový dort

Mezi stálice na poli svatebních dortů rozhodně patří ty vícepatrové. Tyto dorty se stávají středobodem každé svatební oslavy a skvěle se vyjímají na fotografiích ze svatby. Nabízí také dostatek prostoru pro kreativní vyjádření všech párů. Každé patro je možné upravit podle specifických preferencí každého páru. Tento typ dortu je dobrou volbou pro větší svatby, jelikož dokáže uspokojit větší počty hostů.

Musíte ale také pečlivě promyslet přepravu dortu, pokud vám dort nedodá váš dodavatel přímo až na místo svatby. Cukráři často tyto dorty převáží odděleně a sestavují je až na místě svatby.

Výhody vícepatrového dortu

✅ vizuální přitažlivost

✅ široké možnosti personalizace

✅ vhodné pro větší svatby

Nevýhody vícepatrového dortu

❌ složitější logistika

❌ komplikovanější uskladnění

Několik různých svatebních dortů

Ačkoliv můžete patrový dort chuťově rozlišit, některé páry se rozhodnou objednat na svatbu více dortů, často z logistických důvodů. Více dorty také uspokojíte i chutě širšího spektra svých hostů.

Pokud se ale rozhodnete pro tuto variantu, měli byste zvážit, aby dorty byly stylově propojeny. Ať už pomocí sladěné barevné palety, nebo pomocí sjednocujícího nápisu. Na druhou stranu ale počítejte s tím, že vám může tato varianta prodražit. Navíc zde vzniká vyšší riziko, že se budete potýkat se zbytky.

Výhody více svatebních dortů

✅ široký výběr

✅ možnost zohlednit dietní omezení

✅ logisticky jednodušší než vícepatrový dort

Nevýhody více svatebních dortů

❌ vyšší cena

❌ potenciální zbytky

Svatební minidortíky nebo cupcakes

Mnoho párů volí jako alternativu klasického dortu cupcakes nebo minidortíky. Jejich výhodou je to, že jsou jednoduše přenosné, ale také je lze jednoduše napočítat na počet hostů, na rozdíl od klasického dortu. Můžete je také nechat napéct v různých chuťových variantách, a tak uspokojíte chutě všech mlsných jazýčků.

Tyto menší kousky pečiva také snadno můžete barevně přizpůsobit tématu vaší svatby. Při jejich přepravě je však nutné počínat si nanejvýš opatrně, aby při prudkém brzdění nebo zatáčení na sebe nepopadaly a nezničil se tak jejich vystajlovaný vzhled.

Výhody minidortíků

✅ chuťová různorodost

✅ možnost snadného počítání

✅ barevně přizpůsobitelné

✅ cenově výhodné

Nevýhody minidortíků

❌ nutná opatrná manipulace

Přečtěte si také: Jak omezit počet svatebních hostů a neurazit polovinu známých

Kolik stojí svatební dort

Výsledná cena svatebního dortu záleží na mnoha různých faktorech. Nepočítejte však s tím, že svatební dort bude položka v řádu stovek korun. Připravte si spíše několik tisíc. Ty nejdražší dorty se mohou vyšplhat až nad 10 000 Kč.

Co ovlivňuje výslednou cenu svatebního dortu

Pro získání zběžné představy o ceně svatebního dortu si můžete prohlédnout následující seznam, který vám může pomoci napasovat dort do vašeho svatebního rozpočtu.

 • Pečlivě zvažte počet hostů. Tento údaj je nezbytný pro stanovení správné velikosti dortu.
 • Promyslete design. Složitost zdobení a vzorů může hrát roli ve výsledné ceně. Složitější motivy vyžadují více energie vašeho cukráře.
 • Zohledněte další výdaje. Cenu dortu mohou vyšroubovat další přidružené poplatky jako doprava nebo poplatek za přípravu dortu na místě.

Oslovte profesionála

Aby dort vašich snů vypadal skutečně podle vašich představ, je třeba najít si zkušeného cukráře, který má s přípravou svatebních dortů zkušenosti. Porozhlédnout se můžete na instagramu, Pinterestu, ale také na specializovaných svatebních webech, jako je například MaruBaru.

Získejte reference

Základní informace v této oblasti vám mohou poskytnout vaši přátelé nebo vaše rodina. Jejich doporučení mohou být cenná především proto, že pocházejí z důvěryhodného zdroje. Zajímavý náhled vám ale mohou poskytnou také recenze na platformách jako Google, nebo Yelp.

Pokud máte raději osobní zkušenost, můžete zkusit navštívit svatební veletrh, kde svou práci prezentují cukráři osobně a kde budete mít často možnost dort i ochutnat. Rozhodně se nevyplatí na těchto akcích nic podceňovat, a tak si dělejte poznámky a nezapomeňte si brát vizitky, třeba si právě zde vyberete svého dodavatele.

Spolehlivého dodavatele vám může doporučit také váš svatební koordinátor nebo manažer místa, kde budete pořádat svou svatbu.

Naplánujte si setkání

Pokud jste si svého dodavatele již vybrali, nebojte se ho kontaktovat. Případně můžete kontaktovat cukrářů více a finální rozhodnutí nepatrně odložit.

Na první setkání byste měli přijít s alespoň rámcovou představou vašeho svatebního dortu. Mnoho cukrářství také nabízí bezplatné organizované ochutnávky dortů, a tak na ně neváhejte dorazit. Rozhodně však nenechávejte výběr svatebního dortu na poslední chvíli. Zvláště pokud máte svatbu v hlavní svatební sezóně, měli byste výběr dortu řešit alespoň půl roku dopředu.

Základem úspěchu je dobrá komunikace

Při schůzce s cukrářem byste měli mít stanovena svá očekávání a měli byste být schopní je svému dodavateli předat. Jen tak se můžete do budoucna vyvarovat zklamání a nedorozumění. Díky efektivní komunikaci získáte svatební dort, který bude odrážet vaše chuťové a estetické preference.

Nezapomeňte projednat rozpočet, aby cukrář věděl, v jakých omezeních se při pečení dortu bude pohybovat. Nebojte se mu dávat průběžnou zpětnou vazbu, aby dokázal dort upravit podle vašich požadavků.

Na co se zeptat vašeho cukráře?

Pokud chcete být na schůzku s vaším dodavatelem skutečně připraveni, můžete se inspirovat následujícím seznamem otázek, které se při objednávce svatebního dortu mohou hodit.

 • Nabízíte také alternativy pro hosty se specifickými dietními omezeními?
 • Vytváříte vlastní návrhy dortů?
 • Dokážete přizpůsobit vzhled dortu našemu vzoru na obrázku?
 • Nabízíte i ochutnávky dortů?
 • Jaké příchutě a náplně dortů nabízíte?
 • Jaké jsou mezi vašimi zákazníky nejoblíbenější příchutě?
 • Je v ceně i skladování a přeprava?
 • S jakým předstihem musíme dort objednat?
 • Chcete složit zálohu?
 • Jak zajistíte, že dort na naši svatební oslavu bude čerstvý?

Oblíbená chuť svatebního dortu

Konečný výběr chuti svatebního dortu by měl být především na vás. Je to přece váš velký den! Zamyslete se svou drahou polovičkou nad tím, jaké dorty a příchutě máte rádi a zda máte nějaké konkrétní chutě, které byste chtěli do dortu zahrnout. Při výběru chutí může rozhodující roli hrát také roční období, ve kterém se vaše svatba bude odehrávat.

Nestárnoucí klasika

Jsou chuťové variace, které spolehlivě odolávají zubu času. Podívejte se na ty nejoblíbenější klasické kombinace svatebních dortů, které můžete přizpůsobit různým svatebním tématům a stylům.

 • vanilkový dort s malinovou náplní
 • čokoládový dort s máslovým krémem
 • citronový dort s citronovo-tvarohovou náplní

Sezónní chutě

Pokud se rozhodnete přizpůsobit dort ročnímu období, ve kterém se bude odehrávat vaše svatba, možná vás zaujmou následující nápady.

 • Podzimní svatební dorty – dýňový dort, dort s příchutí jablek a skořice
 • Zimní svatební dorty – perníčkový dort, čokoládový dort s mátou
 • Jarní svatební dorty – citronový dort s borůvkami, vanilkový dort s jahodami a šlehačkou
 • Letní svatební dorty – kokosový dort s ananasem, citronový dort s malinami

Přečtěte si také: Jak si užít svatbu v zimě: Tipy a triky pro romantický a pohádkový den

Trendy chutě

Pokud hledáte neotřelé trendy chutě, možná zvážíte výběr z následujících dortů.

 • konfetové dorty
 • dort s náplní slaný karamel

Sladká tečka

Ten pravý svatební dort bude důstojnou sladkou tečkou vaší svatební oslavy. Výhodou při výběru je to, že se do něj většinou aktivně zapojuje celý pár. Ať už se rozhodnete pro klasické kombinace, nebo vyberete něco neotřelého a zábavného, stále myslete na to, že dort by měl rozhodně odrážet vaše chuťové preference a tím připravit vašim hostům jedinečný kulinářský zážitek!

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.