Sledujte nás

Jak si vytvořit originální svatební oznámení?

I přestože žijeme již v převážně digitální době, mají papírová svatební oznámení stále své nezpochybnitelné místo ve svatebním běhu. Jak ale vytvořit svatební oznámení, které nezapadne do šedi všedního dne a zanechá skutečně výrazný dojem? Svatební oznámení by mělo být vyváženou kombinací tradice, kreativity, ale také odrazem vaší individuality. Nechte se proto inspirovat naším praktickým rádcem, který vás provede světem svatebních oznámení.

Co bývá u svatebních oznámení zvykem

Než se vrhnete do samotné tvorby svatebních oznámení, určitě stojí za to zamyslet se nad zvyklostmi a nepsanými pravidly, kterými se svatební oznámení řídí. Můžete totiž váhat, kdy začít svatební oznámení odesílat, ale také nad tím, co by svatební oznámení mělo obsahovat.

Kdy rozeslat svatební oznámení

Pokud chcete zajistit, že hosté dorazí v maximálním možném počtu, je vhodné uvažovat o zaslání svatebních oznámení i šest až osm měsíců před svatbou. Toto nepsané pravidlo mějte na paměti zejména v případě, že chystáte svatbu na odlehlejším místě, nebo pokud plánujete svatbu v době hlavní turistické sezóny.

Pokud je vaše svatba na nepříliš odlehlém místě v klidnější části roku, můžete odložit odeslání svatebních oznámení na dobu šesti až osmi týdnů před svatbou.

A pokud jste se rozhodli uspořádat svatbu pouze v úzkém rodinném kruhu, nebo dokonce pouze ve společnosti svědků, můžete svatební oznámení poslat až zpětně.

Budete-li od svých hostů vyžadovat odpověď na pozvání, stanovte pro tuto odpověď pevný termín, abyste mohli vyladit přípravy s dodavateli. Obvykle bývá tento deadline přibližně tři až čtyři týdny před svatbou.

Co uvést na oznámení

Pokud jste nikdy obsahu svatebního oznámení nevěnovali příliš pozornost, nebo pokud jednoduše nechcete skutečně zapomenout, můžete si při tvorbě svatebního oznámení pomoci následujícím tahákem.

 • Oslovení – Oznámení můžete začít milým oslovením vašich hostů, není to však podmínkou.
 • Jména – Co už ale bezpodmínečně nutné je, jsou jména snoubenců. Dokonce je vhodné, aby tato jména z oznámení vyčnívala na první pohled.
 • Datum a čas  Jasně uveďte datum a čas konání svatebního obřadu. Tuto část klidně několikrát zkontrolujte.
 • Místo – Nezapomeňte uvést, kde se bude svatba konat. Pokud se svatba a svatební oslava konají na dvou různých místech, nezapomeňte své hosty přesně navést.
 • Potvrzení účasti – Pokud budete od svých hostů vyžadovat potvrzení účasti, uveďte to výslovně na oznámení. Především uveďte také způsob, jakým vám má být účast potvrzena.
 • Specifické požadavky – Na oznámení byste také měli uvést, pokud máte na své hosty specifické požadavky typu dress code apod.

Co před tvorbou oznámení promyslet?

Svatební oznámení je jedinečnou možností, jak dát světu najevo, že se chystáte vstoupit do manželství, ale zároveň může také mnohé napovědět o atmosféře vašeho chystaného velkého dne. Do designu můžete vložit své estetické cítění a vytvořit tak nezapomenutelný první dojem. Co ale ještě před samotnou tvorbou oznámení promyslet?

Komu budete oznámení adresovat

Je dobré promyslet vyznění vašeho oznámení, aby dokázalo oslovit různé skupiny. Tři hlavní skupiny, kterým budete chtít oznámení adresovat, jsou rodina, přátelé a kolegové.

Rodina ocení spíše tradičnější prvky oznámení s jistou mírou sentimentu a romantického ladění. Přátele zase spíše pobaví prvky, které dokáží nepatrně odlehčit atmosféru, jako jsou interní vtipy, nebo narážky na společné zážitky. Pro kolegy budou nejpodstatnější základní prvky svatebního oznámení, které je nasměrují na místo konání.

Přečtěte si také: Jak připravit svatbu a nezbláznit se při tom

Co ze sebe chcete na oznámení předat

Zásadním prvkem svatebních oznámení je také vizualizace vašich individualit. Mohou to být pouze drobné detaily, které dokáží posunout vyznění vašeho svatebního oznámení na vyšší úroveň.

Zaměřte se na koníčky

Hledejte společné prvky svých zájmů, které by mohly oznámení dodat osobní nádech. Nemusí se jednat o nic velkolepého – ať už společně rádi vaříte, cestujete, nebo posloucháte hudbu. To vše mohou být zajímavá vodítka pro vizuálně atraktivní motivy na vašem svatebním oznámení.

Promyslete styl

Pro vizuálně soudržný dojem byste před tvorbou oznámení měli také promyslet styl, do kterého budete chtít své svatební oznámení ladit. Styl se může projevovat v barevné kombinaci, ale třeba také v typografické.

Celkové vyznění mohou také podpořit tematické prvky jako například vintage, rustikální nebo moderní vzory. Celkové vyznění také mohou podpořit humorné prvky jako vtipné popisky nebo hravý styl ilustrací.

Do celkového stylu svatebního oznámení by také mělo promluvit místo, kde se bude svatba konat.

Spolupracujte

Aby poselství předávané vaším svatebním oznámením působilo skutečně autenticky, měli byste na jeho tvorbě spolupracovat, alespoň co se nápadů a stylu týče. Nejen že se u této činnosti můžete dobře pobavit, ale také tím předejdete výčitkám, že na svatebním oznámení nejsou dostatečně zastoupeny oba póly novomanželského páru.

Jak vybrat formát svatebního oznámení

Z hlediska formátu je třeba zvážit hned několik aspektů. Ten první se nabídne automaticky – budete chtít svatební oznámení v tištěné, nebo digitální podobě? A v jakém ohledu můžete vystoupit ze šedé zóny?

Tištěné vs. digitální

Tištěné svatební oznámení je zajisté krásnou vzpomínkou na váš velký den. Tištěná podoba také umožňuje tvořit svatební oznámení v různých formátech od klasické pohlednice až po méně obvyklé svitky. Tištěné svatební oznámení s sebou ale také nese náklady navíc. Digitální svatební oznámení vám narozdíl od tištěného umožní dodat oznámení neobvyklé interaktivní prvky.

Jak na kreativní svatební oznámení?

Kreativita při výběru formátu svatebního oznámení může spočívat ve volbě netradičního tvaru svatebního oznámení. Například si můžete zvolit kruhový nebo asymetrický formát. Na zajímavosti může svatebnímu oznámení dodat také volba netradičních textur materiálu, své svatební oznámení můžete třeba nechat natisknout na látku. Zajímavou variantou může být svatební oznámení tištěné na korkovém podkladu.

Přečtěte si také: Jak si vytvořit originální svatební web a co na něm nesmí chybět?

Nechte mluvit obrázky

Vhodně vybraný obrázek může vyjádřit více obsahu než tisíc slov. Můžete klidně již delší dobu schraňovat obrázky, které byste případně chtěli na oznámení použít. Vždy je jednodušší z návrhů vyřazovat než hledat další a další nápady.

Formální stránka obrázků

Po formální stránce byste měli vybírat obrázky, které svým barevným laděním zapadnou do celkového tónu vašeho svatebního oznámení. Rozhodně byste také měli vybírat obrázky, které budou v maximálně vysokém rozlišení, aby se na vašem svatebním oznámení neobjevilo lacině vyhlížející rozmazané cosi. Zajímavou nadčasovou volbou mohou být také černobílé fotografie.

Obrázky na svatební oznámení

Zásadním kritériem pro výběr obrázků je celkový tón, v jakém chcete, aby se vaše svatba nesla. Zahrnout tak můžete obrázky, které budou odrážet vaše společné zájmy, nebo budou odkazovat k vašemu oblíbenému domácímu mazlíčkovi.

Pokud chcete využít obrázků více, můžete se třeba pustit do koláže z fotografií, kde můžete použít odlehčenější i serióznější fotografie. Nezřídka ale páry poptávají osobitě vyhlížející ilustrace, které dodávají oznámení romantický a nevšední nádech.

Font na svatební oznámení

Font písma může vhodně doplnit celkový design pozvánky. Fonty na svatebních oznámeních bývají také často kombinované – v tom případě je nutné k jejich výběru přistoupit o to pečlivěji. Nepsaným pravidlem však je, že formálněji laděné události jsou spojovány s patkovým písmem, kdežto méně formální akce předznamenává spíše písmo bezpatkové.

Uvažujte prakticky

Výběr fontu je také velmi praktickou záležitostí. Měli byste mít na paměti, že každý váš host má trochu jiné oko, a písmo by mělo být dobře čitelné i pro ty hosty, kteří nemají sokolí zrak.

Je proto dobré předtisknout si kartičky v reálném rozměru a poučeně usoudit, zda jste vhodně vybrali velikost písma, ale také font. Příliš složité a kroucené fonty totiž mohou narušovat dobrou čitelnost, která by měla být především u hlavních údajů úplně stoprocentní.

Dejte fontům nádech exkluzivity

Zajímavou volbou může být ručně psané písmo, i kdybyste jej měli vybrat pouze pro část svatebního oznámení. Můžete také klidně použít písmo psané vaší vlastní rukou, které dodá svatebnímu oznámení skutečně osobitý nádech. Experimentovat můžete také s různými velikostmi písma a také jejich tučností.

Poetické svatební oznámení

Zajímavou variantou, jak ozvláštnit svatební oznámení, může být hra se slovy. Ať už použijete něco svého, nebo si dáte práci s vyhledáváním citace.

Vyberte si z existujícího

Nejenže výběrem vhodného citátu podpoříte osobité vyznění svého svatebního oznámení, ale zároveň se hledání zajímavého citátu nebo několika veršů může stát příjemnou párovou aktivitou. Nemusíte však běžet hned pro sebrané spisy Vrchlického, někdy vše dokáže dokonale vyjádřit třeba i filmová replika. Záleží skutečně jen na vašem osobním pocitu.

Pusťte se do toho sami

Pokud máte ono pověstné básnické střevo, můžete se pokusit vytvořit si své vlastní poetické vyjádření. Klidně můžete text celého svatebního oznámení zveršovat.

Příklady originálních svatebních oznámení

Při tvorbě oznámení se také můžete také především z hlediska formy inspirovat následujícími nápady.

Svatební oznámení jako:

 • mapa, ve které můžete naznačit vaši společnou cestu
 • časová osa, na které můžete ve fotografiích psát příběh vašeho páru
 • zpráva v lahvi, do které můžete třeba nasypat i trochu písku
 • svitek s personalizovanou pečetí
 • origami

Můžete začít oznamovat svatbu

Svatební oznámení jsou základem každé větší organizované svatby. Ať už se do jejich tvorby pustíte sami, nebo se rozhodnete využít služeb profesionálního grafika, neměli byste zapomínat na jednu základní věc. Hlavním prvkem vašeho svatebního oznámení jste vy. Neznamená to však, že by z oznámení měla na prvním místě čnít vaše fotografie, právě drobné detaily, které mohou evokovat vaše osobnosti jsou tím, co může učinit vaše svatební oznámení nezapomenutelnou záležitostí. Nezapomínejte ale, že je třeba směřovat ke komplexnímu a celistvému dojmu.

 

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.