Sledujte nás

Průvodce výběrem svatební hudby: Od výběru DJe po živé kapely

Zvolit kapelu, nebo DJ? To je otázka, na které se mnoho párů neshodne. Na jedné straně stojí neomezený repertoár, který vám může nabídnout DJ, na druhou stranu zase kouzlo živé autentické hudební produkce. Důležité je ale myslet na to, že ať už si vyberete kteroukoliv z těchto možností, ovlivníte tím atmosféru celé svatební oslavy. Je proto nutné si své rozhodnutí pořádně promyslet.

Zvažte obě možnosti

Aby byl výběr vaší svatební hudby skutečně dokonalý, je vždy dobré načrtnout si seznam pro a proti. Jaké potencionální výhody vám může poskytnout každá z těchto voleb?

Proč zvolit DJe?

 • DJ je všestranný. Jak už bylo zmíněno v úvodu, DJ vám zahraje prakticky vše, na co si vzpomenete, napříč žánry i desetiletími. Profesionální DJ by měl dokázat odhadnout vkus všech hostů, aby si každý našel to své.
 • DJ je cenově dostupný. Oproti kapelám jsou DJové tradičně cenově dostupnější, a tak se často stávají must-have účinkujícím na nízkonákladových svatbách. DJ vám navíc může nabídnout balíček, který zahrnuje také ozvučení a osvětlení, ale stejně tak mnohdy zvládne i moderování.
 • DJ dokáže rozproudit zábavu. Díky promyšlenému výběru skladeb dokáže DJ šroubovat atmosféru do pořádných otáček a v případě potřeby ji dokáže také zklidnit.
 • DJ se může snadno přizpůsobit. Před samotnou oslavou mohou páry s DJ sestavit vlastní setlist, ale také vybrat hudbu pro klíčové okamžiky svatební oslavy jako házení kytice, krájení dortu a především první tanec novomanželů.

Proč zvolit kapelu?

 • Kapela je autentická. Díky živému vystoupení může mezi diváky proudit energie vystupující kapely, což rozhodně podpoří uvolněnou a slavnostní atmosféru.
 • Kapela se může přizpůsobit. Pokud se s kapelou spojíte včas, může vám i ona dopřát možnost přizpůsobit repertoár vašim přáním.
 • Kapela je interaktivní. Vystoupení kapely může povzbudit ostatní hosty, aby se zapojili do svatebního veselí.
 • Kapela vypadá dobře. Kromě kvalitní produkce může kapela působit vizuálně atraktivněji než DJ. Samotná přítomnost kapely může působit jako luxus a doplnit tak opulentní atmosféru vaší svatby.

Přečtěte si také náš článek: Jak připravit svatbu a nezbláznit se při tom

Rozpočet na hudbu na svatbě

Abyste předešli případnému zklamání v budoucnosti, tak byste před poptáváním kapely nebo DJ rozhodně měli vědět, kolik chcete celkově do hudby na svatbě investovat. Co byste měli mít při výběru podle finančních možností vědět?

Uvažujte v reálných číslech

Při rozhodování hraje roli samozřejmě více hlavních faktorů jako místo svatby. Nelze to sice vyčíslit přesně, i tak se ale uvádí, že kapela vás bude oproti službám DJe stát zhruba čtyřikrát až desetkrát více. Samozřejmě pokud si vyberete exkluzivního DJe, nemusí tato rovnice ani zdaleka platit.

Jako průměrná cena svatební kapely se uvádí částka kolem 15 000 Kč, ale vyšplhat se klidně může i nad 30 000 Kč. U DJ se částky pohybují o trochu níže. Služby profesionálního DJe vás v průměru vyjdou na 8 000 Kč, ale vyšplhat se mohou klidně i přes 10 000 Kč.

Kolik investovat a čím se nenechat zaskočit?

Částka, kterou páry utratí za hudební doprovod své svatby, se velmi liší svatbu od svatby. Přesto je dobré myslet na to, že hudbu budete potřebovat nejen na svatební oslavě, ale také na samotném obřadu. Proto ve svém svatebním rozpočtu myslete na to, že byste tyto dvě hudební složky měli finančně oddělit. Pokud byste přesto chtěli nějakou radu, můžete se řídit procenty ze svého celkového rozpočtu.

Pokud se rozhodnete pro DJe, výdaj by měl být zhruba 5 procent celkového svatebního rozpočtu. Na kapelu si však logicky budete muset připlatit více, váš rozpočet by měl být schopen investovat alespoň 15 procent, abyste získali dostatečně kvalitní hudební doprovod.

Vezměte ohled na místo

V konečném rozhodnutí musí sehrát roli také prostor, kam potřebujete hudbu situovat. Vybírejte i podle toho, která z možností vám pocitově bude k místu konání zábavy nejlépe sedět.

Omezení

DJ je většinou sám, a tak vám logicky nezabere tolik místa jako kompletní kapela. DJ obvykle potřebuje pouze stůl, kolem kterého si rozmístí reproduktory a případně světla. Hodí se především do menších sálů, párty stanů nebo venkovních prostor. Při výběru vhodného svatebního místa tak nejste DJem omezení.

U kapel však budete muset počítat s nutností většího prostoru, který pojme všechny vystupující a jejich vybavení. Pro kapelu je vhodné mít pódium, kam se skutečně vejde jejich veškerá technika. Pokud je pro vás kapela volbou číslo jedna, tak byste tomu měli také uzpůsobit kritéria při hledání vhodného místa pro svatební oslavu.

Technické zázemí

Kapela i DJ budou potřebovat přístup k zásuvkám, výjimku samozřejmě tvoří akustické soubory. Vždy se ujistěte, že  bude přístup k elektřině bez problému a že dokáže pojmout veškeré potřebné vybavení. Před konáním oslavy je rozhodně dobré zjistit, zda je v lokalitě omezení, co se hluku týče. Zvláště důležité je to u oslav, které se konají ve venkovních prostorách.

U kapely také počítejte s tím, že budete muset ozvučení řešit trochu více, jelikož je nutné správně nazvučit více nástrojů. Rozhodně je dobré zjistit, zda je na místě dostupný ozvučovací systém, který by kapela mohla využít.

Logistika

Zejména pro kapelu byste měli zajistit pohodlné nakládání a vykládání věcí. Užitečné může být, pokud jsou na místě nakládací rampy nebo nákladní výtahy. Myslete na to, že kapela i DJ potřebují dostatek času, aby si před akcí připravili své vybavení a po akci jej také složili. Vždy je dobré se předem domluvit na místě konání, jak tyto logistické úkony co nejlépe rozfázovat. Případně je dobré vybrat si kapelu nebo DJe, který má s místem konání zkušenosti.

Kapela vs. DJ: kterou možnost vybrat?

I přesto, že jsme vám hlavní výhody angažování kapely nebo DJe nastínili zkraje tohoto článku, zkuste se na ně podívat ještě z jiného úhlu pohledu. Ať už se rozhodnete pro jednu, či druhou volbu, vyberte tak, aby se vám podařilo dosáhnout kýžené svatební atmosféry.

Univerzálnost

 • DJ je sice velmi univerzální volbou a může vám nabídnout skutečně široký repertoár, v němž jsou zahrnuty všechny myslitelné styly a žánry, přesto může někdy oproti živé hudbě působit méně energicky.
 • Kapela vám poskytne autentický živý zážitek, který dodá vaší svatební oslavě náboj. Živá hudba také může podporovat interakci mezi hosty. Jejich nevýhodou je však to, že poskytují poměrně omezený repertoár a nejsou tolik flexibilní v hraní skladeb na přání.

Atmosféra

 • DJ by měl být dostatečně vnímavý na to, aby dokázal vytvořit tu správnou kulisu k různým bodům vašeho svatebního programu. Měl by také vycítit atmosféru na tanečním parketu a vhodně s ní pracovat po celou dobu akce. Nezkušený DJ však může působit unylým dojmem.
 • Kapela vám může nabídnout energickou a strhující show, kterou si vaši svatební hosté jistě zapamatují. Nemusí však být tak adaptabilní jako DJ.

Přečtěte si také náš článek: Jak uspořádat svatební kvíz: otázky, pravidla a ceny

Personalizace

 • DJ by vám měl umožnit před svatbou vytvořit si playlist na míru, který bude odrážet hudební preference novomanželského páru, včetně podkresu pro klíčové události jako krájení dortu, první tanec, nebo vrhání svatební kytice.
 • Kapela může také přizpůsobit svůj playlist nebo zvolit jiná aranžmá známých skladeb, aby vyhověli vašim požadavkům na atmosféru. Jejich možnosti však mohou být v porovnání s DJem omezené.

Profesionalita

 • Profesionální DJ je většinou také zdatný bavič a moderátor, který může vaši svatební oslavu posunout na vyšší úroveň. Kvalita se však v branži značně liší, a tak je třeba vybírat pečlivě.
 • Profesionální kapely přináší do svých vystoupení show a jistou úroveň hudebních dovedností. Svým vystoupením dodají vaší svatbě komplexní vybroušené vystoupení, avšak je třeba myslet více na logistiku a jejich požadavky.

Poměr cena/výkon

 • DJ často nabízí různé balíčky svých služeb. Ty mohou být ideální volbou pro páry, které hledají nízkonákladové řešení. Součástí mohou být i další služby jako osvětlení nebo pomoc s moderováním celé svatební oslavy. Kvalita je však kolísavá, a tak by měly páry vybírat skutečně pečlivě.
 • Kapela je v porovnání se službami DJ sice průměrně o poznání dražší, ale dokáže ve vás i vašich hostech zanechat nezapomenutelný zážitek, který pozvedne celkovou atmosféru svatby. Počítejte ovšem s tím, že kapela váš rozpočet zatíží více.

Stále se nemůžete rozhodnout?

Vzali jste v potaz všechny technické věci a svůj rozpočet, zvážili jste i pro a proti, a stále nevíte, jak své dilema rozseknout? Zkuste se ještě podívat na následující možnosti, které by vám mohly pomoci si definitivně ujasnit, pro co se rozhodnout.

Projděte si doporučení a recenze

S finálním rozhodnutím vám mohou pomoci také recenze nebo doporučení. Na prvním místě je dobré poptat se v rodině nebo mezi svými známými, jaké mají zkušenosti se službami svatebních kapel nebo DJ. Už v této fázi totiž můžete dostat konkrétní doporučení, od kterého se odrazíte.

Druhou možností jsou také svatební místa, jež mají často kontaktní seznam kapel nebo DJů, kteří často v dané lokalitě působí. Mohou vám také doporučit volbu, která se protne s vašimi rozpočtovými představami.

Rozhodně můžete zavítat také na internetová fóra, která se věnují plánování svateb. Můžete je požádat o radu nebo doporučení, a získat tak při hledání další odrazový můstek.

Navštívit také můžete svatební veletrhy nebo podobné akce, v rámci nichž se mohou konat ukázková vystoupení DJů nebo kapel. Uděláte si tak živou představu o kvalitě a charakteru jejich vystoupení.

Dejte na svou intuici

Věnujte pozornost svým dojmům a pocitům již ze samotné komunikace s kapelou nebo DJem. Měli byste se cítit nadšeně a sebejistě, komunikace s nimi by vám jednoduše měla být příjemná. Důležité je cítit jistou formu napojení, která zajistí, že kapela nebo DJ dokáže naplnit vaši jedinečnou vizi.

Vyjít můžete také ze svých osobních zkušeností s jinými svatbami. Vybavte si své vzpomínky z těchto akcí. Pokud s úsměvem na tváři vzpomínáte na to, jak jste prošoupali boty na parketu na set profesionálního DJe, měli byste se vydat touto cestou. Pokud se ve vás mísí energie a taky trocha příjemného sentimentu při vzpomínání na svatební kapelu, měli byste zvážit živou hudební produkci.

Zabookujte si obě varianty

Stále se nedokážete rozhodnout? V tom případě je na čase zvážit možnost, že byste na své svatbě angažovali obě dvě varianty hudební produkce.

Některé páry se rozhodnou pro variantu, že kapela zahajuje svatební oslavu svým vybroušeným hudebním setem a v pozdějších hodinách její roli přebírá DJ. Nebo může DJ svým setem vyplňovat přestávky v hraní živé kapely. Pokud to váš rozpočet dovolí, tak můžete toto dilema vyřešit elegantně a ke spokojenosti všech.

Přečtěte si také náš článek: Jak se připravit na svatební focení a jak vybrat fotografa?

Rozezvučte svou svatbu

Vybrat kapelu, nebo DJ? To je dilema stejně velké, jako jestli byla dřív slepice, nebo vejce. Tato volba není jednoduchá, ale přesto doufáme, že jste posilněni vydatnými informacemi našeho článku. Pokud hledáte ještě závěrečné moudro, tak vězte, že poslední slovo při výběru by skutečně měla mít vaše intuice a vaše pocity. Atmosféra na svatbě totiž rozhodně není věc, kterou dokážete ke spokojenosti všech vyřešit pouze rozumově. Dejte průchod svým pocitům a dejte svému velkému dni tu správnou hudební kulisu.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.