Sledujte nás

Jak vybrat svatební místo

Organizace vašeho svatebního dne bude plná rozhodování. Jedním z těch úplně nejzásadnějších je výběr svatebního místa. Místo svatby je kulisou, která vás bude doplňovat po celou dobu trvání vašeho svatebního dne. A protože je to jedna z mála věcí, které musíte uvést na pozvánku pro své hosty, neměli byste s jeho výběrem příliš otálet. Abychom vám co nejvíce výběr svatebního místa usnadnili, připravili jsme pro vás praktického rádce, který vás celým procesem provede.

Co od svatebního místa očekáváte

Nejdříve ze všeho byste si měli udělat zběžný náčrt, co od své svatby jako celku očekáváte. Přejete si menší intimní oslavu, nebo byste rádi velkou společenskou událost se vším všudy? Chcete se pohybovat v tradičních kulisách, nebo budete naopak hledat něco neobvyklého? Bude obřad i svatební oslava na jednom místě, nebo na dvou různých? 

Svá očekávání si sepište, abyste si dokázali utvořit ucelenou vizi vašeho velkého dne. Nezapomeňte také zahrnout představy vašeho partnera.

Myslete na rozpočet

Pokud máte už rámcovou představu o atmosféře a ladění místa vaší svatby, můžete si začít utvářet i představu o rozpočtu. V tomto ohledu je důležité myslet na to, že zásadní položku je nejen pronájem prostoru, ale také náklady, které se k této rozpočtové položce přidružují. Pokud si vyberete prostor s interním cateringem (jako hotely) bude vám účtována také cena za hosta. Výzdoba a květinový design také zvednou náklady. 

Proto si uvědomte, jaký je váš celkový rozpočet a také přibližně kolik bude stát provedení vašeho návrhu. Pokud to připočtete k nákladům na využití prostoru, může se stát, že se budete buď muset omezit v jiné rozpočtové kapitole, nebo se poohlédnout po cenově přívětivějších prostorech. Rozdělte si celkový rozpočet podle kategorií a přesuňte více prostředků pro položky, které pro vás mají vyšší prioritu.

Vezměte v úvahu seznam hostů

Prostor musíte přizpůsobit počtu pozvaných hostů. Pokud vyberete příliš velký prostor pro menší počet hostů, bude působit nehostinnou prázdnotou. Na druhou stranu pokud vyberete příliš malý prostor pro více hostů, nevyhnete se s tím spojenému diskomfortu. 

Občas se stává, že páry počet hostů nezohlední nebo nepočítají s tím, že rodiče budou chtít na svatbu pozvat lidi, se kterými jste původně nepočítali. Proto si dopředu stanovte strop počtu pozvaných.

Vybírejte svatební místo včas

Čas v případě místa hraje proti vám. Čím dříve začnete místo hledat, tím lépe. Obzvlášť pokud máte konkrétní požadavky na datum svatby, ze kterých nechcete slevovat. Vždy samozřejmě záleží na žádanosti dané lokality, ale kdo by chtěl riskovat? Jako ideální čas pro rezervaci vámi vybraného místa se uvádí alespoň devět měsíců před konáním události.

Co ještě zvážit při výběru svatebního místa?

Protože místo konání je opravdu klíčovým faktorem, který zásadně ovlivňuje výsledný dojem z celého dne, neměli byste podceňovat ani následující faktory.

Blízkost k vašemu bydlišti

Pokud si vyberete místo, které bude blíže vašemu bydlišti, můžete získat výhodu při plánování svatby. Budete mít všechny dodavatele relativně při ruce a díky tomu tak budete mít proces příprav více pod kontrolou. Na druhou stranu vysněné místo je vysněné místo…

Dostupnost pro vaše hosty

Před rozhodnutím byste si měli ještě položit otázku, jestli je místo snadno dosažitelné i pro hosty, kteří se budou muset na vaši svatbu dopravit. Zvažte možnosti veřejné dopravy, ale také okolní ubytovací kapacity, abyste mohli svým hostům poskytnout kompletní instrukce.

Atmosféra

Představte si atmosféru, které byste na své svatbě chtěli docílit. Podle té byste také měli vybírat místo. Tohle jsou nejčastější typy lokalit:

 • romantická svatba v rustikálním prostředí (stodoly apod.)
 • elegantní svatba v plesovém sále
 • neformální svatba v přírodě nebo na pláži

O jednotlivých místech, jejich výhodách a nevýhodách si ještě přečtěte v tomto článku níže.

Záložní plán

Zejména pokud plánujete venkovní svatbu pod širým nebem, měli byste mít záložní plán pro případ nepřízně počasí. Některé lokality mohou mít záložní vnitřní prostor nebo nabízejí možnost roztažení párty stanů. Nezapomeňte se o těchto možnostech včas informovat.

Nejčastější svatební místa

Když řešíte, jak vybrat svatební místo, nabízí se vám poměrně široká škála alternativ, z nichž každá má své osobité kouzlo. Vybrali jsme proto tři nejoblíbenější typy míst, do nichž můžete vaši svatbu umístit. Přečtěte si více o jednotlivých místech, jejich výhodách a nevýhodách, abyste se mohli definitivně rozhodnout, do jakých kulis svůj velký den zasadíte.

Taneční sál

Taneční sály poskytují nadčasový elegantní prostor pro každou svatbu. Ideální jsou především pro formální svatby, kde se snoubí luxus a tradice. Obvykle je zde dostatek prostoru pro obřad i samotnou oslavu, ale ve většině případů jsou taneční sály druhou lokací, která slouží pouze k oslavě po obřadu. 

Nespornou výhodou tanečního sálu je také to, že nejste závislí na rozmarech počasí, avšak pokud plánujete svatbu na zimu, budete pravděpodobně muset vyčlenit na prostor větší finanční obnos. Proto si velmi pečlivě veďte seznam hostů.

Výhody

 • formální a tradiční prostředí
 • nejste závislí na počasí
 • dostatek prostoru

Nevýhody

 • vyšší náklady 
 • omezení z hlediska uspořádání prostoru

Zahrady a venkovní prostory

Příroda na svatbě může vytvořit romantickou a malebnou atmosféru, která dokáže všechny přítomné doslova pohltit. Venkovní prostředí a přirozené světlo poskytují perfektní kulisu pro svatební fotografie. Otevřený venkovní prostor navíc poskytuje poměrně dost prostoru pro přizpůsobování a úpravy. 

To, co je největší devizou venkovního prostředí, je ale i jeho největší slabostí. Bohužel budete chtě nechtě závislí na libovůli počasí. K pronájmu si navíc budete muset pravděpodobně přičíst další náklady, jako je zápůjčka stanů nebo pronájem mobilních toalet.

Výhody

 • fotogenické prostředí
 • široké možnosti úprav

Nevýhody 

 • náklady navíc
 • závislost na počasí, nutnost plánu B

Stodoly a podobná rustikální místa

Pokud jste fanoušky vřelého rustikálního kouzla venkova, možná se porozhlížíte po prostoru, kde budete moci v tomto duchu oslavit váš svatební den. Výhodou těchto prostor bývá jejich poměrně široká variabilita – často máte mnoho možností, jak si prostor upravit ke své spokojenosti. Díky poloze těchto míst v malebné venkovské krajině se vám také otevírá řada možností pro nafocení svatebních portrétů v jejich příjemné atmosféře. 

Svatby v rustikálních objektech mají však také svá úskalí. Stodoly a podobné objekty mívají omezené možnosti vytápění a klimatizování, takže budete tak trochu závislí na venkovní teplotě. Navíc jsou tato místa většinou na odlehlejších místech, a tak budete muset pravděpodobně vy i vaši hosté vážit kus cesty.

Výhody

 • malebná atmosféra
 • fotogenická místa v okolí
 • všestrannost prostoru

Nevýhody

 • omezené možnosti vytápění/klimatizování
 • otázka dopravní dostupnosti

Prohlédněte si více míst

Při výběru svatebního místa je dobré určit si několik top míst, na kterých byste si dokázali svatbu představit. Výběr si můžete udělat buď na základě vašich předchozích zkušeností s daným místem, nebo třeba také na základě různých recenzí vašich známých či internetových diskutérů. 

Není to jen o ceně

Samozřejmě, že díky poptávce na různých místech získáte různé cenové nabídky, které do výběru místa mohou také promluvit, avšak je ještě několik dalších faktorů, které vás mohou na místě ovlivnit. Díky návštěvě různých míst získáte představu, jak by se svatba do daného prostoru hodila a jaké možnosti vám daný prostor nabídne z hlediska výzdoby.

Díky osobnímu setkání s personálem místa poznáte míru jejich profesionality a uděláte si obrázek o jejich přístupu k hostům. Dokážete si tak představit, jak hladce se na daném místě může svatba odehrát. 

Navíc každé místo má své limity a drobná omezení, které můžete objevit jen při osobní návštěvě. Tyto drobnosti je třeba mít na paměti, aby v onen den vše běželo jako na drátkách.

Na co se na místě ptát?

Je dobré se na návštěvu místa dobře připravit. Ideální je připravit si soubor otázek, na které se na všech navštívených místech zeptáte, abyste vylučovací metodou vybrali skutečně to nejvhodnější. Pro inspiraci vám může posloužit náš stručný seznam otázek.

 • Máte volný termín (doplňte si vaše datum)?
 • Kolik hostů dokáže prostor pojmout? Dokáže prostor pojmout (doplňte počet) hostů?
 • Co všechno je zahrnuto v ceně pronájmu?
 • Jaké jsou možnosti pro přizvání externích dodavatelů nebo cateringových služeb?
 • Jak je to s parkováním pro hosty?
 • Kolik toalet je k dispozici?
 • Existuje záložní plán v případě nepřízně počasí? (v případě venkovních svateb)
 • Jaké jsou celkové náklady včetně daně a dalších poplatků?
 • Budete chtít zálohu? Kolik z celkové částky a kdy bude splatnost?
 • Jaké jsou storno podmínky?
 • Kdy bude možné si prostor pro svatbu přijít vyzdobit?
 • Jsou zde omezení, co se týče hluku?
 • Je v okolí dostupné ubytování pro hosty?

Každý má na svůj svatební den samozřejmě trochu jiné požadavky, a tak berte náš seznam spíše jako inspiraci a neváhejte si ho pro vlastní účely doplnit.

Nezapomínejte na emoce

Výběr svatebního místa je základním kamenem každé svatby. Je to čistý list papíru, na který se bude postupně propisovat celá vaše svatba, všechny vzpomínky, zážitky. Každé svatební místo má své ojedinělé kouzlo a jistě najdete to pravé, ze kterého se vám zatají dech. 

Nezapomínejte však, že při výběru byste se měli řídit nejen pocity, ale také racionálním uvažováním. Nepodceňujte své instinkty a nezapomeňte do výběru zapojit i vašeho partnera. Jen tak bude vaše svatební místo odrážet to nejdůležitější – vás dva.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.