Sledujte nás

DIY projekty pro svatbu: Dodejte svému velkému dni špetku originality

Přímo překypujete kreativitou a chcete svůj svatební den dotáhnout i do nejmenšího detailu? Nebo možná jen hledáte možnost, jak odlehčit vašemu svatebnímu rozpočtu? Obě dvě tyto varianty jsou častými motivy pro páry, které se rozhodnou investovat svou energii do DIY svatebních projektů. Tento článek se pokusí vás stručně provést světem možností DIY svatební výzdoby a osobitých dárků pro vaše svatební hosty.

Proč ozvláštnit svou svatbu DIY projekty

Plánování svatby s sebou přináší mnoho radosti, ale také starostí. Jednou z největších starostí je většinou svatební rozpočet, který spousta párů jednoduše nechce překročit. Variantou, jak za některé položky ušetřit, mohou být DIY projekty.

Dejte své svatbě osobitý nádech

Díky DIY projektům může vaše svatba získat osobitý nádech a jedinečný styl. Pokud vložíte svou osobní péči do drobných detailů, stane se vaše svatba jedinečným prostorem, do kterého se promítnou vaše osobnosti. Díky těmto drobným detailům se svatba stane skutečně tou vaší.

Přečtěte si také náš článek: Udržitelné svatby: Jak plánovat svatbu s ohledem na životní prostředí

Přizpůsobte si svůj velký den na maximum

Tyto drobné projekty vám pomohou udržet styl svatby plně pod vaší kontrolou. Umožní vám přizpůsobit si svůj velký den v maximální možné míře. Začněte u materiálů a na ně postupně nabalujte další a další prvky, jako jsou barevná schémata, ale také zdobné detaily.

Dodejte své svatbě sentimentální hodnotu

Pokud se rozhodnete vložit svou energii do vlastnoruční výroby dekorací a darů pro hosty, získáte jedinečnou možnost ozvláštnit svou svatbu něčím nenapodobitelným. Každá věc, do které vložíte své úsilí, se nakonec stane vzpomínkou s nenahraditelnou sentimentální hodnotou. To samozřejmě ocení jistě i vaši hosté, kteří si ze svatby odnesou dar, který jim připomene příjemné chvíle strávené na vaší oslavě.

DIY výzdoba místa obřadu

V první řadě se pravděpodobně zaměříte na místo konání obřadu, které většinou poskytuje značný prostor pro zapojení vaší fantazie a šikovných rukou. Zvláštní pozornost je třeba věnovat především svatební uličce, ale vyzdobit můžete také svatební oblouk nebo polštářek či krabičku na snubní prsteny.

Svatební ulička

Svatební uličku si můžete poměrně snadno a levně vyzdobit svépomocí. Pokud bude vaše svatba laděna spíše do rustikálního stylu, odvede mnoho práce pytlovina, kterou můžete dozdobit jemnou květinovou výzdobou, případně ji můžete dotáhnout k dokonalosti pomocí dekorativních šablon.

Jako dobrý základ poslouží čerstvé květiny a množství zeleně. Zvážit můžete také sušenou trávu, eukalyptus nebo drobné lucerničky. Pro romantickou svatbu se zase hodí pokrýt uličku plátky čerstvých nebo sušených květin.

Svatební oblouk

Pokud jste se rozhodli pro svatební oblouk, můžete se do něj pustit i svépomocí. Základem konstrukce mohou být kovové pruty nebo dřevo, velmi dobře může například posloužit i bambus. Pokud se nechcete trápit s řešením povrchové úpravy, sežeňte si dostatečné množství břečťanu, který je velmi vděčným pomocníkem.

Svatební bránu také můžete pojmout jako zavěšenou konstrukci. V tom případě to budete mít ještě o poznání jednodušší. Postačí vám dřevěný hranol nebo kus dostatečně autentické větve, na niž zavěsíte pruhy látky, které by měly ideálně splývat až těsně k zemi.

Polštářek nebo krabička na prstýnky

Podle ladění svatby můžete tvořit polštářek na umístění snubních prstenů. Pro rustikální svatby se například skvěle hodí juta a pro romantické svatby ve formálním prostředí je zase lepší satén nebo hedvábí. Polštářek po ušití vycpěte vhodnou náplní a připravte mechanismus, kterým prstýnek k polštářku alespoň nepatrně upevníte, abyste zabránili případnému hledání prstenů. Nejčastěji pro tyto účely slouží špendlíky s perlovou hlavičkou.

V případě krabičky budete mít trochu jednodušší práci. V obchodech s všehochutí levného zboží zajisté nějakou drobnější krabičku seženete. Orientačně zkuste hledat rozměr alespoň 10 x 10 cm. Na vás následně bude její dozdobení. Pokud jste se rozhodli svou svatbu situovat do kulis přírody, můžete využít třeba kus mechu, do kterého prstýnky krásně zapadnou. Oblíbenou volbou je také třeba sušená tráva nebo květiny, v případě svateb na pláži můžete klidně použít i písek.

Přečtěte si také náš článek: Svatební trendy pro rok 2024: Přehled nejnovějších trendů ve svatebních šatech, dekoracích, a tématech

Vlastnoruční výzdoba svatebních stolů

Po obřadu se pravděpodobně přesunete na místo svatební oslavy. Mezi větší prostory pro výzdobu rozhodně patří svatební stoly, které jsou prostorem, kde vaši svatební hosté stráví značný čas svatební oslavy. I když byste samozřejmě nejraději viděli své hosty v jednom kole na parketu, neměli byste výzdobu svatebních stolů jen tak odbýt.

Květinová výzdoba svatebních stolů

Svatební stůl můžete rozjasnit květinovými dekoracemi. Květinové dekorace na stole totiž nemusí být záležitostí, která zamává s vaším svatebním rozpočtem. Do skleněných lahví můžete rozmístit menší počty květin, které mohou být buď luční, nebo koupené ve větším pugetu klidně i v supermarketu.

Pokud chytáte svatbu uvolněnějšího ražení, můžete na stoly jako dekorace umístit rostlinky v květináčích. Využít můžete klidně také bylinky, které kolem sebe vytvoří příjemné aroma. Květiny můžete zasadit do jednoduchých hliněných květináčů, kreativnější volbou mohou být použité plechovky, na které si můžete natisknout vlastní originální etikety.

Romantická výzdoba vlastní výroby

Pokud nejste příznivci živých rostlin, ale přesto byste nějakou formu květinové výzdoby na své svatbě uvítali, můžete si pomoc pomocí papírových květin. Na internetu naleznete celou řadu návodů, které vám pomohou vyčarovat květiny z papíru. Takto vyrobené květiny můžete umístit do váziček nebo navléknout na šňůru a vytvořit oblouk či girlandu.

Romantické svatby mohou také vhodně doplnit svíčky ve svícnech nebo drobné lucerničky. Pokud budete svou svatbu ladit spíše do rustikálního stylu, můžete využít pro výzdobu ovoce, zeleninu, nebo další přírodniny jako šišky nebo mušle.

Další svatební dekorace

Jestliže máte k dispozici značný počet stejných nebo podobných lahví od vína, můžete je využít pro květinovou výzdobu, ale také pro očíslování stolů, případně jako karafy na vodu. Lahve od vína můžete využít kompletně. Pokud si totiž schováte i korky, tak z nich můžete vykouzlit originální stojánky na jmenovky na stolech. Špunty stačí pouze vodorovně naříznout a do vzniklého zářezu umístit kartičku se jménem. Využít je ale můžete také jako výplň do zavařovacích sklenic, které se mohou stát zajímaovu dekorací.

Nádech osobitosti můžete své svatební tabuli dodat také pomocí ručně potištěných ubrousků. K tomu mohou skvěle posloužit razítka, která budou opatřena vaším monogramem.

Přečtěte si také náš článek: Jak si vytvořit originální svatební oznámení?

Vlastnoručně vyrobené dárky pro hosty

Je obvyklé, že svatební hosté odchází ze svatební oslavy s upomínkou na váš velký den. Nejčastěji dostávají košíček plný výslužky ve formě svatebních koláčků nebo jiných pochutin. Zvolit však můžete také jiné upomínkové předměty nebo pochutiny.

Jedlé dárky

Nejčastěji si svatebčané domů odnáší nějakou tu výslužku, na které si mohou pochutnat ještě pár dní po svatbě. Dojem můžete udělat domácími svatebními koláčky, ale třeba také svatebními perníčky nebo sušenkami.

Pokud však máte svatbu v období, kdy vaše zahrádka překypuje šťavnatými plody ovoce, můžete se také rozhodnout navařit speciální várku marmelád. Marmeládu následně zavaříte do menších skleniček s vašimi originálními etiketami nebo visačkami, a osobitý dárek je na světě. Podobně jako marmeládky můžete připravit třeba také svatební paštiku.

Přečtěte si také: Jak vytvořit originální svatební noviny: tipy a nápady

Tekuté dárky

Pokud se vám z přebytků zahrádky nechce vyrábět marmeláda, můžete místo toho zkusit vyrobit koncentrovaný sirup, který si hosté budou moci rozmíchávat s vodou. Značné oblibě se těší také pečené čaje, které můžete vylepšit i kapkou něčeho ostřejšího. Vlastní etiketa nebo osobitá visačka na lahvičce by měla být samozřejmostí.

Pokud byste rádi sáhli po alkovariantě, tak své hosty rozhodně neurazíte vzorky domácí pálenky. Oblíbenou variantou jsou také malé degustační lahvičky vína.

Praktické dárky

Můžete se také rozhodnout, že své hosty podarujete něčím praktickým. Značné oblibě se těší například personalizované propisky, které budou ladit se stylem vaší svatby. To by ale nebyl ten pravý dárek typu DIY. Pokud se do praktického dárku chcete pustit kompletně ve své režii, můžete například svým hostům vyrobit záložky do knížek.

Pokud jste jako součást svatební výzdoby měli květiny v květináčích, tak i ty se můžou potenciálně stát darem, který si svatebčané z vaší oslavy mohou odnést do své domácnosti. Vyrobit můžete také domácí vonné svíčky nebo bomby a soli do koupele.

Velmi praktickým a ceněným dárkem, obzvlᚍ druhý den po svatbě, mohou být také ručně dělané kartičky se svatebním ibalginem. Kartičky si sami nadesignujete a natisknete na tvrdší papír a do něj vložíte pilulku ibalginu, který je často lékem první pomoci po svatebním veselí.

Vlastnoruční výroba jako vzpomínka na svatbu

Při realistickém časovém harmonogramu se mohou DIY projekty stát relaxací, která vám může pomoci zbavit se předsvatebního stresu. Díky nim může vás svatební den získat nezapomenutelný nádech i v těch nejdrobnějších detailech.

Když jim totiž věnujete patřičnou péči, věřte, že si jich vaši hosté nejen všimnou, ale také je náležitě ocení. Ať už se v rámci své akce udělej si sám vrhnete do pečení, aranžování květin, nebo ruční výroby jakýchkoliv dekorací či dárečků, dodáte tím své svatbě originalitu, autenticitu a osobitost. A i když jste ve světě DIY projektů úplnými nováčky, nemějte strach, že byste neměli šanci na úspěch. Každé úsilí, které vynaložíte navíc, se vám jistě několikanásobně vrátí!

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.