Sledujte nás

Jak vytvořit originální svatební noviny: tipy a nápady

Svatební noviny nejsou obyčejným informačním kanálem, který suše informuje o místě konání svatby. Je to příležitost novomanželů, jak prezentovat své kreativní já. Zároveň jsou také památkou, kterou si mohou vaši hosté odnést ze svatby. Jak se pustit do procesu tvorby, aby vaše svatební noviny nebyly pouhým rozptýlením, ale plnohodnotnou součástí programu vaší svatební oslavy? Podívejte se na pár praktických rad.

Proč tvořit svatební noviny

Plánování svatby je náročný a dlouhodobý proces. Tak proč si neodpočinout od organizace prostřednictvím tvorby svatebních novin? Svatební noviny se navíc mohou stát účinným konverzačním startérem, i pokud se hosté na vaší svatbě nebudou dokonale znát.

Vyprávějte svůj příběh

Svatební noviny jsou jedinečným prostorem, kde můžete sdílet příběh svého vztahu. Seznamte své hosty s příběhem vašeho prvního setkání, s důležitými milníky vašeho vztahu a nezapomenutelnými okamžiky, které vás dovedly až k radostnému svatebnímu dni.

Aktivizujte hosty

Pomocí svatebních novin můžete hosty aktivně zapojit do oslavy vašeho svatebního dne. Zvažte proto začlenění prvků, jako jsou kvízy, horoskopy nebo svatební bingo. Někdy mohou tyto prvky dodat vaší oslavě na dynamičnosti.

Podpořte atmosféru

Svatební noviny jsou dobrým prostředkem pro doplnění stylu vaší svatby. Prostřednictvím designových prvků, použitého barevného schématu můžete vytvořit jedinečný designový kousek, který doplní celkový koncept vaší svatební oslavy.

Jak vyrobit svatební noviny

Když se rozhodnete tvořit svatební noviny, máte na výběr z několika možností. Buď se do novin pustíte kompletně ve své režii, nebo se svěříte do rukou profesionála.

Vlastní režie

Pokud chcete, aby vaše noviny byly od začátku do konce vaše dílo, můžete si jej vytvořit samostatně včetně sazby a grafiky. Internet je bezednou studnicí a můžete najít množství šablon a editorů, které zvládne i méně zdatný uživatel výpočetní techniky. Technicky zdatnější uživatelé mohou návrh vytvořit od začátku sami v grafickém editoru.

Tato varianta je cenově výhodná. Jen musíte počítat s tím, že pokud budete ve vlastní režii řídit i tisk, tak spotřebujete značné množství papíru a barvy. Tato varianta je také časově náročnější pro vás i vaše okolí.

Pomoc profesionála

Pokud si netroufáte na tvorbu svatebních novin sami, můžete oslovit profesionálního grafika nebo studio, které je schopné vám noviny vyrobit včetně tisku na klíč. Tato varianta ušetří váš čas a výsledné noviny budou po grafické stránce unikátním dílem. Počítejte však s tím, že vás tato varianta více finančně zatíží a budete muset i tak počítat s časovým předstihem, aby dodavatel vaši zakázku dokázal náležitě zpracovat.

Obvyklý obsah svatebních novin

Obsah svatebních novin není standardizovanou záležitostí. Záleží jen na vás, jak se rozhodnete k obsahu svatebních novin přistoupit. Pokud si přesto lámete hlavu s tím, co do svatebních novin patří, můžete se inspirovat následujícím přehledem.

Úvodní strana

Úvodní strana obvykle obsahuje fotografii páru a nejlépe bulvární, vtipný nebo jinak zajímavý titulek, který má hosty nalákat k četbě. Na této stránce můžete také dát prostor krátkému úvodnímu slovu.

Váš příběh

Jak moc detailně tuto část pojmete, je čistě na vás. Kromě vaší autentické love story můžete hostům poskytnout také vaše medailonky. Tuto část můžete pojmout třeba i formou rozhovoru, který poutavou formou seznámí hosty s vašimi plány. Můžete také popsat destinaci vaší svatební cesty.

Co o vás říkají vaši blízcí?

Dejte prostor i svým nejbližším a nechte je s nadhledem komentovat, jak vidí váš vztah, případně jak se vyvíjel jejich pohled na vás jako pár.

Zábavná fakta

Svatební noviny by měly především pobavit. Proto nezapomeňte svým hostům nabídnout zajímavá fakta o novomanželích, o místě konání nebo třeba o dni, který jste si pro své ano vybrali. Hosty můžete také pobavit vtipnými radami typu „jak se neopít“ nebo neotřelým svatebním horoskopem.

Svatební harmonogram

Noviny vám mohou výrazně pomoci s organizací svatby. Hosté tak mohou mít po ruce přehled programu vaší svatby nebo třeba zasedací pořádek. Na tomto prostoru také můžete hosty seznámit se svatebním menu nebo vinným lístkem.

Koláže z vašich fotografií

V první řadě by mělo jít o vás. Proto si vytvořte reprezentativní výběr fotografií, včetně těch z dětství, které můžete zakomponovat do osobitých koláží. Svatebčany také jistě potěší, pokud se ve vašich svatebních novinách také najdou. Myslete však na kvalitu fotografií – ta by měla jednoznačně převažovat nad kvantitou.

Poděkování nejbližším

Ačkoliv se to jeví jako samozřejmost, často se ve svatebních novinách zanedbává prostor pro poděkování vašim nejbližším. Využijte jej proto maximálně efektivně, může totiž prohloubit vaše emoční pouto.

Čím okořenit obsah svatebních novin?

Základní části, které ve svatebních novinách nesmí chybět, bychom měli. Když už máte představu o tom, jaký obsah byste chtěli do svých svatebních novin dostat, můžete začít přemýšlet, jakou přidanou hodnotu mu můžete vtisknout.

Časová osa

Svůj příběh můžete vyjádřit i pomocí grafické časové osy, na kterou zanesete nejdůležitější milníky vašeho vztahu. Mezi tyto události může patřit například vaše seznámení, první rande, první polibek, žádost o ruku, ale také pořízení prvního společného mazlíčka nebo společného bydlení.

Může se stát, že nebudete znát přesné datum těchto událostí. Někdy stačí přidat pouze měsíc, nebo alespoň rok, kdy k dané události došlo. Pokud k nim ještě přidáte fotografie, dosáhnete dechberoucího výsledku.

Mapa

Zvláště pokud pořádáte svatbu na odlehlejším místě, může se vašim hostům hodit mapa. Oceníte ji také v případě, že budete pořádat po svatební oslavě ještě společný brunch nebo jednoduše budete chtít nabídnout hostům tipy na zajímavosti v okolí, které by mohli po svatbě navštívit.

Pokud se svatba koná v členitějším prostoru, můžete svým hostům nabídnout mapu místa konání oslavy. Někdy může totiž být úplně nadlidským úkolem najít bar nebo toalety. Kreativní nádech dodáte mapě pomocí vtipných ikonek, ke kterým samozřejmě nezapomeňte pro jistotu přiložit i legendu.

Domácí mazlíčci

Mnoho párů má před svatbou ve své péči domácího mazlíčka. Většinou se však váš chlupáč nemůže svatby účastnit a vám je to líto. Můžete z něj udělat alespoň součást vašich svatebních novin. Proč nenapsat například článek nebo rozhovor, ve kterém můžete zábavně popsat, co asi váš mazlíček zrovna dělá doma. Nezapomeňte samozřejmě přiložit fotografii.

Svatební bingo

Součástí svatebních novin může být také populární hra známá jako svatební bingo. Tato hra je dobrá jako aktivita, která nutí hosty vystoupit ze svých zavedených skupin a seznamovat se mezi sebou. Vhodné je tuto aktivitu podpořit nějakou cenou.

Úkolem hráčů je do předpřipravené tabulky doplnit jméno hosta ke každé ze zadaných charakteristik. Ty si samozřejmě můžete vymyslet. Hosté mohou například hledat někoho, kdo má doma kočku, kdo se bojí pavouků a podobně. Jak osobní a pikantní charakteristiky budou, je pouze na vás.

Kvíz o novomanželském páru

Ozvláštněním svatebních novin může být krátký kvíz o novomanželském páru. Myslete však na to, abyste otázky v kvízu odstupňovali a použili otázky různých úrovní obtížnosti.

Zaměřit se můžete na různá témata, která se s vámi pojí, jako první rande, žádost o ruku, ale třeba také co se týče vašich koníčků nebo domácích zvířat. Vhodným formátem může být forma otázky s výběrem z několika možností. Nezapomeňte kvíz také opatřit klíčem, aby vaši hosté ihned věděli, jak byli úspěšní.

Tipy pro tvorbu svatebních novin

Mnoho párů poptává svatební noviny u specializovaných studií a dodává pouze obsah. Tato studia také často poskytují svatební noviny na klíč včetně jejich tisku. To se vám samozřejmě může hodit, pokud nemáte dostatek času. Pokud jste se ale rozhodli pustit do tvorby svatebních novin na vlastní pěst, můžete se inspirovat následujícími tipy.

Typ papíru a formát svatebních novin

Na úvod byste se měli rozhodnout, jaký formát si vyberete. Nejčastěji bývají svatební noviny vyhotoveny ve formátu A4 nebo A5. Formát novin je klíčový pro samotnou tvorbu novin v jakémkoliv editoru.

Před tiskem pak budete ještě řešit, na jaký papír budete chtít své noviny přenést. Volit můžete podle gramáže papíru. Standardní gramáž se pohybuje kolem 100–120 g. Pokud budete chtít noviny z tvrdšího papíru, budete muset hledat nad touto hladinou.

Zásadní může být tak povrchová úprava papíru – zda si zvolíte papír matný, nebo lesklý, ale také pro jakou texturu se rozhodnete, zda hrubší, nebo jemnější.

Pečlivě zvažte fonty

Pro vizuální přitažlivost je klíčové vybrat vhodné písmo, které bude dobře čitelné. Pokud nechcete mít v novinách pouze jeden font, vyberte si maximálně dva. Jeden výhradně pro nadpisy a druhý pro vlastní tělo textu. Vybraná písma v novinách by měla působit konzistentně, abyste docílili jednotného vzhledu. Při navrhování proto hledejte rovnováhu mezi obsahem a bílými místy.

Nezapomeňte na zkušební výtisk

Každý detail se počítá. Přistupte proto ke kontrole svatebních novin s maximální precizností, aby vás nezaskočil tiskařský šotek. Proveďte důkladnou jazykovou korekturu – vždy je lepší za tímto účelem oslovit ještě někoho dalšího, protože vlastní překlepy se jen těžko odhalují. Vytiskněte si noviny nejprve na zkoušku a zkontrolujte, že vypadají tak, jak jste si představovali.

Rozjasněte tváře svých hostů

Nezapomeňte, že svatební noviny mají především pobavit – svatební hosty i vás samotné. K jejich tvorbě můžete přistoupit jako k relaxační párové aktivitě, při níž si společně můžete vybavovat klíčové momenty vašeho vztahu. Svatební noviny jsou rozhodně také prostorem pro stoprocentní romantiku, a tak ji neváhejte vašim hostům dopřát plnými doušky.

[a]Chceme přidávat šablonu jako takovou ke stažení? Jednotlivé části jsou v textu, tak jsem šablonu nedělala, ale můžeme kdyžtak přidat...

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.