Sledujte nás

Jak vybrat svatební květiny?

Ačkoliv trendy se stále mění, jedna stálá věc na svatbách přeci jen zůstává. Květiny. Málokdo si bez nich dokáže svatbu představit, a to nejen proto, že jsou na pohled krásné, ale také umožňují vyjádření vašeho osobního stylu a kreativity. V ideálním případě máte v hlavě už teď nějaké nápady, jaké květiny by na vaší svatbě neměly chybět. Pokud ne, nezoufejte, třeba vás inspiruje následující rádce. A v případě, že i on bude na vaše starosti s květinami krátký, můžete se vždy svěřit do rukou zkušeného floristy.

Jak si představujete svatební květiny

I když se vám to na začátku nemusí tak jevit, každý má nějakou svou vizi. Začít můžete úplně jednoduše. Zavřete oči a představte si, že jste se právě ocitli na své svatbě. Jak by měla vaše svatba působit? Hledáte jemnou a něžnou romantiku, nebo nespoutanou excentričnost? Už tato první představa vám může s květinovou výzdobou pomoci.

Rozhodující je styl

Při výběru vhodných květin byste měli zvážit styl, do kterého byste chtěli svou svatbu nasměrovat.

Pokud preferujete klasický elegantní styl, tak určitě neuděláte chybu, pokud sáhnete pod nadčasové klasice. V oblasti svatebních květin jsou to především růže, lilie a hortenzie. Z hlediska barev se orientujte především na jemné pastelové odstíny, které v synergii se svěží zelení působí elegantním dojmem.

Pokud byste zvolili raději moderní styl, tak můžete zkusit experimentovat se širokou paletou barev nebo netradičními druhy květin, jako jsou třeba orchideje nebo anturie. Zajímavým doplňkem květinových aranžmá mohou být kovové nebo minimalistické doplňky.

Pro rozvolněný styl s nádechem kreativity můžete hledat netradiční textury a aranžmá doplněná o prvky jako například peří nebo bobule. Hledejte živé barevné odstíny a nebojte se kombinovat do nečekaných kontrastů.

Přečtěte si také: Jak vybrat svatební šaty: praktický průvodce výběrem

Zohledněte barevné téma vaší svatby

Celkové barevné ladění vaší svatby je pro květinovou výzdobu důležité, avšak dejte pozor, abyste se nedostali do perfekcionistické pasti. Nesnažte se sladit barvy do detailu, dejte přednost různým barevným odstínům. Zvažte také různé doplňující barvy, aby výsledek nepůsobil příliš jednotvárně.

Stanovte svůj rozpočet

Důležitým krokem je samozřejmě stanovení finančního obnosu, který chcete do květin investovat. Minimálně o tomto aspektu byste se měli poradit se svou drahou polovičkou. Obecně platí, že páry za květiny na svatbu utratí přibližně osm procent celkového rozpočtu svatby.

Rozpočítejte si finance na jednotlivé prvky

Ideální je si celkovou částku, kterou chcete do květinové výzdoby investovat, rozložit do jednotlivých prvků květinové výzdoby. Na co je potřeba myslet?

 • Kytice – Zvažte velikost a typ svatební kytice. Vezměte také v potaz případné ozdoby.
 • Dekorace na stůl – Při sestavování rozpočtu vycházejte z počtu stolů a požadované velikosti květinových aranžmá.
 • Dekorace místa obřadu – Počítejte s výzdobou uličky, židlí nebo lavic.
 • Menší kytice pro družičky nebo maminky
 • Květina do klopy pro ženicha – I když je to v porovnání s ostatními květinami menší položka, neměli byste na ni také zapomínat.

Využijte svůj rozpočet efektivně

Svůj rozpočet se snažte rozdělit tak, abyste zbytečně neutráceli za položky, které nebudou dostatečně viditelné. Určete si, které květinové prvky jsou pro vás ty nejzásadnější, a vyčleňte více prostředků na ty důležitější prvky.

Mnoho prostředků vám může ušetřit také výběr sezónních květin, které jsou cenově dostupnější. Zvážit můžete také alternativy ke klasickým řezaným květinám. Nahradit je můžete například hedvábnými květinami, sušenými květinami nebo větvičkami. Zvážit můžete také využití květin z obřadu jako dekorací na svatební oslavu. Snížíte tak svůj rozpočet a také minimalizujete odpad.

Svatební květiny a roční období

Při úvahách o květinové výzdobě byste rozhodně neměli zapomínat na roční období, do kterého jste se rozhodli situovat svůj velký den. Samozřejmě není nutné se tímto pravidlem řídit, ale pro vašeho floristu může být skutečně náročné vámi požadované květiny sehnat. Nebo se vám květinová výzdoba může zbytečně prodražit.

Jaro

Jaro je oblíbené jednak kvůli svým teplotám, které ještě nejsou extrémně horké, ale už se šplhají k příjemným hodnotám. A samozřejmě se také můžete těšit z pestré palety květin, které budou navíc i za přijatelné ceny. Jaké jarní květiny jsou nejoblíbenější na svatbách?

 • Pivoňky – Hodí se pro menší svatby i opulentní veselky. Jsou k dostání v různých barevných odstínech.
 • Růže – Díky široké paletě barevných odstínů se hodí snad ke všem svatbám, navíc jsou dobře dostupné ve všech ročních obdobích.
 • Pryskyřník – Svým vzhledem mohou vzdáleně květy pryskyřníku připomínat růže a vaší svatbě dodají hravý barevný tón.
 • Hortenzie – Oblíbené jsou zejména pro své opulentní květenství v různých barevných odstínech, hodí se dobře pro svatby v interiéru i exteriéru.
 • Tulipány – V květomluvě je červený tulipán symbolem ideálním pomocníkem pro vyjádření lásky, tak proč tuto svěží jarní květinu nepřidat i do vašeho svatebního květinového aranžmá.

Léto

Zejména v období mezi květnem a zářím máte v podstatě neomezené možnosti výběru květin. Nejen, že můžete vybírat z pestré palety barev, velikostí, tvarů a vůní, ale veškeré květiny budou pravděpodobně za přijatelné ceny. Z jarní sezóny je možné využít na letní svatbě hortenzie, pivoňky a růže. Podívejte se ale i na další zajímavé možnosti.

 • Anturie – Kvetou v různých barvách a hodí se především pro uvolněné svatby.
 • Levandule – Ačkoliv je vzhledově drobná, tak svou vůní je určitě nepřehlédnutelná, hodí se k pastelovým barvám a prakticky ke každému stylu.
 • Frézie – Je oblíbená pro svůj jemný vzhled a praktickou velikost květu. Díky světlejším barevným tónům se hodí snad do každého květinového aranžmá.

Podzim

Podzimní svatby bývají velkorysé, co se týče barev. Podzimní svatební květiny jsou zbarveny do sytých barevných odstínů, jako je červená, oranžová, fialová nebo hnědá barva. Květiny hrají zejména na podzimních svatbách skutečně důležitou roli, podívejte se tedy, se kterými určitě nešlápnete vedle.

 • Jiřiny – Typicky vykvétají koncem léta, ale jsou většinou dostupné po celý kalendářní rok. Oblíbené jsou zejména pro svou nadýchanou strukturu a širokou paletu barevných možností.
 • Člunatec – Tato květina patří mezi orchideje, a tak vydrží poměrně dlouho svěží i bez vody. Díky svému zbarvení se hodí zvláště na elegantní svatby.
 • Laskavec – Je oblíbenou svatební květinou zvláště díky své kaskádovité struktuře. Hodí se pro svatební kytice, ale i dekorace na stolech.
 • Kala – Patří mezi nejoblíbenější svatební květiny vůbec. Hodí se ke každému tématu, ale i barevnému ladění. Navíc jsou dobře využitelné ve vnitřních i venkovních prostorách.
 • Chryzantéma – Pro neformální nebo rustikální svatby na podzim je chryzantéma přirozenou volbou. Navíc jsou v dostání v různých barevných variantách včetně jasně zelené.

Zima

Specifickou kategorií jsou zimní svatby. Avšak nezoufejte, ani tak nebude vaše svatba neutěšená mrazivá pláň. Existuje totiž mnoho květin, které jsou dobře dostupné po celý kalendářní rok. Co může rozjasnit váš zimní svatební den?

 • Amarylka – Patří mezi nejoblíbenější zimní svatební květiny. Navíc je díky dlouhému stonku snadno začlenitelná do různých typů aranžmá.
 • Cesmína – Vzhledem k sezónnosti a krásně sytě červené barvě patří mezi stálice zimních svateb. Oblíbená je zejména jako součást dekorací.
 • Čechrava – Patří mezi mrazuvzdorné trvalky. Oblíbená je zejména pro svou strukturu s drobnými květy. Dokáže totiž krásně zaplnit květinové aranžmá i svatební kytici.
 • Orchideje – Dodávají květinovým dekoracím i svatební kytici luxusní a elegantní vzhled.

Přečtěte si také: Jak si užít svatbu v zimě

Květinová výzdoba samostatně, nebo s pomocí květinářství?

Při práci na květinové výzdobě se také můžete rozhodnout, že celou práci vezmete do svých rukou. Avšak pokud nemáte sami bohatý výběr krásných květin na zahrádce, může se stát, že výsledná částka nebude o tolik úspornější.

Nemluvě o tom, že aranžování květin je náročná činnost, která vyžaduje zásadní míru kreativity. Jen zkušený aranžér dokáže na poslední chvíli sestavit aranžmá a v případě nutnosti také vhodně improvizovat, pokud nebudou některé květiny dodány.

Na co se určitě zeptat vašeho floristy?

Pokud jste se rozhodli pro váš klid duše angažovat na svou svatbu profesionála, měli byste se ho zeptat na následující otázky:

 • Máte k dispozici ukázky vaší práce z jiných svateb?
 • Jak byste popsal svůj styl?
 • Jste k dispozici v termínu naší svatby?
 • Jaké květiny by se nejlépe hodily k našemu tématu?
 • Jaké květiny jsou v době naší svatby sezónní?
 • Co si můžeme s naším rozpočtem dovolit?
 • S jakým předstihem musíme objednat květiny?

Dobré rady na závěr

Důležitost výběru těch správných květin pro váš jedinečný den nelze přecenit. Květiny totiž mohou vašemu svatebnímu dni dodat přidanou hodnotu, kterou oceníte i po letech na svatebních fotografiích. Než se ale vrhnete do hledání inspirace, projděte si na závěr ještě pár dobrých rad.

 • Zajistěte si objednávku květin s dostatečným předstihem.
 • Nechte svého floristu zasahovat do výsledného vzhledu květinových aranžmá, vybírali jste si ho přece také podle jeho portfolia.
 • Nenechte se příliš zlákat vizuálním stylem svateb na Pinterestu nebo sociálních sítích, berte je pouze jako inspiraci.
 • Snažte se za svůj rozpočet vytvořit spíše jeden výrazný květinový prvek než více malých aranžmá, které nebudou mít kýžený wow efekt.
 • Důvěřujte zkušenostem svého floristy.
 • Nelpěte na detailech, které nemůžete ovlivnit.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.