Sledujte nás

Svatební trendy pro rok 2024: Přehled nejnovějších trendů ve svatebních šatech, dekoracích, a tématech

A je to tady. Rozhodujete se o celkovém vyznění svého velkého dne. Samozřejmě nechcete, aby se vaše svatba úplně rozcházela s módními trendy, ale přesto není nic důležitějšího, než abyste se ve své vlastní svatbě cítili pohodlně. Připravili jsme proto pro vás přehled aktuálních svatebních trendů, abyste nemohli v klíčových tématech šlápnout vedle.

Svatební šaty  

Jedním z nejsledovanějších prvků celé svatby jsou svatební šaty. Ať už jste příznivci okázalosti, nebo máte raději minimalističtější design, jistě se i pro vás najde ideální trendy model.

Ačkoliv se může zdát, že diktát svatební módy je neúprosný, vždy při výběru myslete na to, že více než aktuální trendy je důležité se ve svatebních šatech cítit pohodlně. Přece jen v nich strávíte převážnou část svého velkého dne, a tak by z vás mělo vyzařovat zdravé sebevědomí.

Šaty s nízkým pasem

Tento styl se dostal do módy již ve 20. letech 20. století a nyní se vrací zpět. Linie pasu je u těchto šatů posunuta do oblasti boků, čímž vzniká iluze delšího trupu. Tyto modely také poskytují zajímavý balanc mezi moderním a vintage stylem.

Přestože se nejedná o žádnou převratnou novinku, může vám tento střih šatů pomoci zvýraznit štíhlou postavu a podtrhnout siluetu ve tvaru přesýpacích hodin. Zajímavou volbou mohou být také šaty s přiznaným korzetem.

Svatební minišaty

Vypadá to, že se pravděpodobně chýlí ke svému konci éra oversized módy a maxi šatů. Minimálně co se týče svatebních trendů. Značnou roli totiž na přehlídkových molech svatebních salónů letos hrají především minišaty. Krátké, vypasované, často bez ramínek, ale rozhodně v odvážném nebo elegantním provedení, to jsou střihy minišatů pro letošní rok.

Bohaté živůtky a šaty s tenkými ramínky

Pokud dáváte přednost bohatým sukním a výrazným živůtkům, nemusíte se bát, že by v této sezóně nebylo z čeho vybírat. Plesové nebo princeznovské šaty patří také k nestárnoucí klasice svatebního běhu, a tak se nebojte vybrat si něco odvážnějšího.

Pokud jste spíše minimalistického vyznání, i vy budete mít jistě z čeho vybírat. Velmi oblíbenou kombinací této sezóny jsou jednoduché splývavé šaty s tenkými ramínky, které odhalují větší část paží.

Pastelové odstíny a průsvitné panely

Ačkoliv mezi nestárnoucí klasiku patří bílá a její jemnější varianty jako slonová kost, rozhodně nešlápnete vedle, pokud zvolíte některou z jemných pastelových barev. Vhodné barvy pro letošní sezónu jsou tak jemné odstíny růžové, pastelově zelená a modrá, případně světle šedá. Někdy mohou být tyto barvy zvoleny pouze jako doplňkové k hlavnímu bílému odstínu svatebních šatů.

Mezi trendy letošní sezóny také patří šaty s průsvitnými, většinou krajkovými panely. Tyto neotřelé varianty mohou sedět všem, kdo se rozhodnou pro poněkud extravagantnější model svatebních šatů, ale zrovna tak mohou některé modely zaujmout i romanticky laděné duše.

Peříčka a perly

Z hlediska zdobení šatů budou v letošní sezóně hrát prim perly. Pokud svatební šaty vyhlížíte již déle, nebudou pro vás perly ničím překvapivým. V letošním roce si navíc můžete vychutnat perly v lesklém provedení, které vás doslova rozzáří.

Jednou za pár let se jako trend objeví peříčka. A vypadá to, že právě letošek jim bude přát. Najdete je jako drobný doplněk celkového vizuálu šatů, ale není ani výjimkou, že peříčka pokrývají celou sukni nebo rukávy.

Svatební dekorace

Svatební dekorace mohou dát vaší oslavě další poutavý rozměr, který dodá vašemu velkému dni na kýžené autenticitě. I v tomto ohledu se trendy každým rokem mění, zatímco v předchozích letech se dostávala do popředí hra se světly, v letošním roce půjdou trendy trochu jinou cestou.

Důraz na svěží zeleň

Velkou roli v tvoření svatebních dekorací bude i letos hrát zeleň, která dodává prostoru čistý a svěží vzhled. V tomto ohledu jsou velmi oblíbené girlandy nebo svazečky eukalyptu a olivové ratolesti. Zvláštní oblibě se však těší zejména eukalyptus, který dokáže v aranžích příspívat k na pohled zajímavé a neotřelé textuře. Oproti tomu olivy jsou dobře kombinovatelné s květinami chladnějších odstínů, nebo je možné z nich vykouzlit poutavě vypadající dekorativní věnce.

Pokud byste rádi dali svému prostoru spíše uvolněnou atmosféru, nebo byste prostě jen rádi dodali prostoru svěží vzhled, můžete se zaměřit na doplňky z palmových nebo fíkových listů.

Výrazné barevné odstíny

Ačkoliv poslední dobou se pro dekorace sahalo spíše k tlumeným a jemným odstínům, letos budou hrát roli výraznější barvy. Rozhodně nebudou chybět ani metalické odstíny nebo odstíny podobné drahokamům, jako je smaragdová, safírová, nebo ametystová barva.

Pokud jste skutečně odvážní, nemusíte se bát ani neonově svítivých barev, jako je zářivě fuchsiová nebo limetkově zelená. Tyto barvy totiž dokáží vyzařovat množství energie a dokáží rozproudit zábavu.

Pokud jste však spíše umírněnějšího přesvědčení, rozhodně nešlápnete vedle s tlumenými pastelovými barvami, jako jsou broskvová, mátová, levandulová, nebo pastelově růžová. Oproti výraznějším odstínům však nedokážou vykouzlit tak zajímavé fotografie.

Velkolepá květinová aranžmá

Květiny se nenápadným tempem dostaly do popředí svatebních oslav. Květinová aranžmá připomínají až téměř umělecké skulptury, které jsou vystaveny hostům na odiv. V tomto ohledu se tedy svatby začaly odklánět od úsporného minimalismu, alespoň co se dekorací týče.

Zároveň je také myšleno na to, aby se tento trend nikterak nevylučoval s důrazem na udržitelnost svatebního veselí. Pokud si tedy toto aranžmá budete chtít dopřát, volte místní a sezónní květiny. Jen tak můžete oslavit pestrou květenu a zároveň snížit uhlíkovou stopu.

Svatební témata

Mimo nestárnoucí klasiku, kterou představují romantické svatby, se v tematických trendech drží ještě další témata.

Mikrosvatba

Méně je někdy více. Pokud je vám toto krédo blízké, rozhodně jste těmi pravými adepty na pořádání mikrosvatby. Intimní skromný obřad poskytuje více příležitostí pro osobní kontakt než velká tradiční veselka. V propojeném světě sociálních sítí představuje mikrosvatba jedinečnou oázu klidu, která může být skutečně nezapomenutelným zážitkem pro vás i vaše nejbližší.

Přečtěte si také náš článek: Jak vytvořit originální svatební noviny: tipy a nápady

Vintage svatba

Romantická svatba s nádechem luxusu a dávných dob. Vintage svatby jako z jiné doby jsou událostí, kde se snoubí elegance a prolíná se v nich minulost i současnost. Některé páry volí vintage styl svatby proto, aby ukázaly, že láska nikdy nevyjde z módy.

Na rozdíl od minimalistických svateb lpí vintage svatby především na množství drobných detailů. Každý prvek výzdoby má svůj specifický význam.

Boho svatba

Pokud je představa vašeho svatebního dne uvolněná a nekonvenční, možná rádi strávíte svůj velký den uprostřed přírody. Díky intimní a romantické atmosféře získáte jedinečný zážitek. Při chystání boho svatby myslete především na nenucenost a uvolněnost, protože v popředí by skutečně měl stát důraz na romantickou lásku novomanželského páru.

Navíc její nespornou výhodou je to, že oproti jiným svatebním tématům bývá boho svatba méně finančně náročná. Navíc pokud vhodně zapracujete s materiály a dekoracemi, může být vaše svatba také udržitelná.

Rustikální svatba

Uvolněnou a příjemnou svatbu můžete prožít i v objektech, které svým vzhledem připomínají stodolu. V přetechnizované době je rustikální prostředí nepopsaným litsem papíru, který přináší jednoduchost a především autenticitu.

Tyto svatby jsou oblíbené především pro svůj osobitý charakter a vřelou atmosféru. Rustikální svatby se odklání od velkoleposti spíše do všedních a osobitých poloh, které do události vnesou příjemnou autenticitu a intimnější dojem.

Moderní a minimalistická svatba

Minimalismus je jedním z největších trendů dneška, a tak není divu, že pronikl i do svatebního dne. V případě minimalisticky laděné svatby by měla v samotném popředí stát láska novomanželského páru, kterou jednoduše doplní čisté linie a vzdušný prostor.

Rozhodně byste u minimalistické svatby měli také šetřit barvami. Ideální volbou jsou pastelové a tlumené barvy, které nebudou poutat příliš pozornosti. Minimalistické svatbě tak nejde příliš o okázalost, ale o propracovanost a autenticitu.

Udržitelné svatby

V posledních letech stále sílí tendence k udržitelnosti. Nejinak tomu bude i v roce 2024, který rozhodně přeje ekologickým a udržitelným možnostem výzdoby.

Proto se stále častěji můžete na svatbách setkávat s květinovou výzdobou, která není pouze jednorázovou dekorací, ale lze ji po skončení oslavy darovat hostům. Častěji se také setkáte s upcyklovanými věcmi a recyklovanými materiály než s předměty na jedno použití. Páry také častěji volí zasílání pozvánek elektronickou cestou, aby šetřily papír. Na některých svatbách se můžete také setkat s kompostéry na recyklovatelný odpad.

Přečtěte si také: Jak vybrat svatební místo

Pokud se rozhodnete pro tento přístup také, měli byste si vybírat šaty z recyklovaných nebo upcyklovaných materiálů, objednávat jídlo od místních dodavatelů a tento přístup uplatnit samozřejmě i při výběru svatebních dekorací.

Jaké svatební trendy nastolíte vy?

V neustále se vyvíjejícím světě svatebních trendů se vám dostává poměrně široké palety možností toho, jaká může vaše svatba být. Od éterické romantiky až po čisté linie minimalismu, vždy jde pouze o jednu zásadní věc – vykouzlit nezapomenutelný den pro novomanželský pár.

Ačkoliv některé trendy se s lety příliš nemění, existuje i spousta novinek, které svět svateb výrazně mění. To, jaká by měla vaše svatba být, ale nedefinuje žádný trend, to záleží jen a a pouze na vás. Na prvním místě by vždy měla být vaše láska a vaše očekávání. A to může vyniknout pouze v případě, že vám v kulisách vaší svatby bude příjemně. To má vždy před všemi psanými i nepsanými trendy přednost.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.