Sledujte nás

Udržitelné svatby: Jak plánovat svatbu s ohledem na životní prostředí

Brát ohled na ekologii a udržitelnost by už dnes mělo být samozřejmostí, a to ve všech aspektech života. Není proto ničím zvláštním, že jste se pozastavili i nad otázkou, jak snížit dopad vašeho velkého dne na životní prostředí. Svatby jsou tradičně spojovány s opulencí a luxusem a možná máte pocit, že udržitelná a působivá svatba nemohou spolu jít ruku v ruce. Ekologická svatba ale nemusí nutně být dražší a komplikovanější záležitostí. Pojďte se podívat na praktické tipy a inspiraci, která může pomoci přesunout vaši svatbu do kategorie udržitelná.

Nejméně šetrné položky svatebního veselí

Z vašeho svatebního dne by se daly vypíchnout dva zásadní aspekty, které jsou nejvíce škodlivé životnímu prostředí. Jedním z nich jsou samozřejmě plasty, které jsou v našem životě téměř všudypřítomné. Tím druhým je uhlíková stopa, kterou si ani nemusíte vždy nutně uvědomit.

Odpad vzniklý svatebními oslavami

Uvádí se, že jedna svatba může průměrně vyprodukovat až 20 kilogramů plastového odpadu. Pozice plastů jako nepřítele životního prostředí je jistě nezpochybnitelná, ale není to jediná složka, kterou byste v souvislosti s odpadem měli mít na paměti.

Možná budete překvapení, ale na svatbách se také poměrně dost plýtvá jídlem. Někdy se dokonce uvádí, že vyhozené množství jídla po pár hodinách svatební oslavy může představovat dokonce 65 % jídla, které vyhodí jedna průměrná domácnost ročně. Zajímavé také je že více než třetina hostů si sice odnese svatební výslužku, kterou nezkonzumuje.

Uhlíková stopa

Vliv emisí CO2 na globální změnu klimatu se považuje za prokázaný. Možná budete překvapeni, ale svatby jsou z hlediska uhlíkové stopy pro planetu extrémně náročné. Jedna svatba zvládne vyprodukovat i 14,5 tuny CO2, což je ve srovnání s „běžnými“ činnostmi velmi vysoké číslo. Pro srovnání, průměrná uhlíková stopa jednoho Evropana například ročně činí něco kolem 9,1 tuny CO2.

Čemu se na svatbě vyhnout?

Není sice možné úplně jednoduše vyjmenovat zákazané položky které jsou na svatbě nejškodlivější, ale tento seznam vás může navést správným směrem. Najdete v něm typické svatební prvky, u nichž si často ihned neuvědomíte jejich negativní dopad na životní prostředí. Pokud se bez nich nechcete obejít, budete jistě potěšeni, že vše se dá vyřešit šetrnějšími variantami.

 • Balónky
 • Konfety
 • Exotické květiny
 • Dekorace

Začněte u lokality

Vhodný výběr svatebního místa může pomoci zmenšit celkovou uhlíkovou stopu svatby. Pokud se rozhodnete uspořádat svou svatbu v zahraničí, může celkový dopad svatby na životní prostředí zvýšit především letecká doprava. Tuzemská svatba v odlehlé lokalitě zase znamená zvýšené využití automobilové dopravy.

Ekologicky šetrné lokality

 • Venkovní svatební místa – Pokud jste se rozhodli svou svatbu situovat do přírodních kulis, tak získáte nejen poutavé prostředí, ale také minimalizujete potřebu umělého osvětlení a také vytápění nebo chlazení.
 • Obřad i oslava na jednom místě – Hosté nebudou muset cestovat z jednoho místa na druhé, a tak snížíte uhlíkovou stopu.
 • Ekologicky šetrné hotely – Některé hotely nebo místa konání svateb nabízí ekologické vybavení, ale také opatření na omezení odpadu a plýtvání.

Pobavte se na místě o udržitelnosti

Při návštěvě potenciálního místa konání vaší svatby byste měli mít připravené také otázky, které budou cílit na udržitelnost. Myslete na to, že úroveň povědomí o udržitelnosti jednotlivých dodavatelů může být různá. Zeptejte se jich, jak je po svatbě likvidováno nesnězené jídlo, odkud získávají dodavatele pro přípravu pokrmů, případně zda je místo přímo zapojeno do některé z ekologických iniciativ.

Dejte svému menu ekologický rozměr

Ať už se rozhodnete využít služeb pronajímatele prostor, nebo si zařídíte catering po vlastní ose, je třeba myslet na jeho dopad na životní prostředí. Tento dopad je však možné minimalizovat díky rozvážnému výběru dodavatelů.

Upřednostněte lokální dodavatele a sezónní jídelní lístky

Výběr lokálních surovin a dodavatelů patří mezi nejjednodušší a nejefektivnější možnosti, jak snížit celkovou ekologickou stopu vaší svatby. Pokud se rozhodnete pro lokálního dodavatele, tak se vám minimálně podaří minimalizovat emise výfukových plynů a navíc podpoříte lokální zemědělce.

Pokud půjdete ještě více do hloubky, tak by vás také mohlo zajímat, zda byly potraviny pěstovány bez použití pesticidů a nešetrných hnojiv. Ideální je tak do menu zařadit sezónní potraviny, které jsou čerstvé a také mohou být chutnější.

Zaměřte se na plýtvání

Pokud bude váš dodavatel cateringu skutečně zkušený, dokáže ve spolupráci s vámi odhadnout vhodné množství jídla, aby byli vaši hosté uspokojeni. Ačkoliv jsou na svatbách velmi populární švédské stoly, uvádí se, že právě na těchto svatbách dochází k největšímu plýtvání. Hosté mají tendenci si v bufetu nabrat více jídla, než skutečně snědí. Pro minimalizaci odpadu je tak lepší zvážit možnost, že budou jídla servírována v navážených porcích.

Své hosty také můžete nabádat k tomu, aby si jídlo odnesli s sebou domů, a tím pádem redukujete množství jídla, které vyhodíte. Zvážit také můžete kompostování jídla. Někteří dodavatelé nabízí také možnost pronájmu kompostovačů.

Hoďte se do gala

Svatební oblečení, ale i šperky jsou také prvky, které mají výrazný dopad na celkovou ekologickou stopu svatby. Zejména svatební šaty se vyrábí za pomoci postupů, které spotřebovávají velké množství vody, energie, ale také nešetrných chemikálií. Vadou na kráse šperků může naopak být nešetrná těžba nebo neetický původ surovin.

Jak se obléknout udržitelně?

Možností pro udržitelné oblékání máte hned několik, podívejte se, které to jsou.

 • Půjčte si šaty – Díky možnosti zapůjčení se snižuje poptávka po výrobě nových kusů oblečení. Navíc si můžete dopřát luxusní oblečení bez nutnosti zaplatit za něj plnou cenu.
 • Kupte si šaty z druhé ruky – Svatební šaty jsou většinou záležitostí, kterou není možné příliš obnosit, proto i z druhé ruky máte možnost získat prvotřídní oblečení, ve kterém budete za hvězdu.
 • Zvolte udržitelné látky – Pokud se rozhodnete si oblečení zakoupit, upřednostněte udržitelné látky, jako je organická bavlna, konopí nebo bambusové vlákno.

Myslete i na šperky

Toto rozhodnutí nečeká jen nevěstu při výběru šperků, které padnou ke svatebním šatům. Týká se obou snoubenců v případě, že se rozhodnou nosit snubní prsteny. Otázka etického a udržitelného přístupu se týká zejména drahých kamenů. Můžete se tak zeptat svého klenotníka, odkud přesně drahé kameny na prstenech pochází. Pokud vám nebude schopný poskytnout uspokojující vysvětlení, vždy se můžete porozhlédnout jinde.

Ačkoliv je těžba drahých kamenů poslední dobou stále více regulována, pořád se můžete běžně setkat s oblastmi, kde dochází k vykořisťování pracovní síly nebo k nešetrným přístupům k těžbě. Pokud si chcete být jisti, že kamínek z vašeho prstenu nepochází z problematického státu, měli byste ze svého výběru vyřadit materiál ze států jako Zimbabwe, Angola, Pobřeží slonoviny, Libérie a DR Kongo.

Zdobte v udržitelných tónech

Překvapivě v této kategorii budete muset dělat snad nejméně ústupků. Existuje totiž mnoho praktických vychytávek, které vám pomohou vykouzlit jedinečnou atmosféru vašeho velkého dne bez pocitu, že jste museli zvolit nepříjemný kompromis.

Osvětlení

Pokud zvolíte pro svou svatbu venkovní prostředí, budete mít zčásti vyhráno. Ideální je maximálně vytěžit přirozené světlo. Můžete také zkusit využít solární panely, které budou poskytovat udržitelný zdroj energie. Velmi dobře mohou fungovat také svíčky ze včelího vosku.

Jmenovky, oznámení a další papírové zboží

V případě svatebních oznámení není nic jednoduššího a úspornějšího než rozeslat je elektronicky. Své hosty také můžete udržovat v obraze díky aktualizovanému svatebnímu webu. Pokud víte o hostech, kteří nejsou natolik technicky zdatní, aby zvládli elektronickou pozvánku, můžete je pozvat telefonicky nebo osobně.

Přečtěte si také náš článek: Jak si vytvořit originální svatební web a co na něm nesmí chybět?

Pokud potřebujete využít cedulky přímo ve svůj svatební den, mohou vám být k ruce materiály jako recyklovaný papír nebo bambusový papír.

Konfety

Konfety patří mezi prvky, které rozhodně nejsou snadno rozložitelné. Pokud si bez nich nedokážete svůj velký den představit, máme pro vás dobrou zprávu. Existují přirozeně rozložitelné konfety ve formě vysušených okvětních lístků.

Provoňte svatbu udržitelně

Květiny jsou samy o sobě přírodním materiálem. Možná tak máte pocit, že v tomto ohledu vlastně nemusíte nic řešit. V tomto případě však hraje poměrně významnou roli jejich ekologická stopa. Navíc se při jejich pěstování běžně využívají nejrůznější pesticidy a hnojiva nešetrná k životnímu prostředí. Navíc po konci oslavy se spousta květin bez dalšího užitku vyhodí.

Jak na to ekologicky?

 • Využívejte lokální květiny – Tím snížíte uhlíkovou stopu, a navíc podpoříte lokální pěstitele. Tyto květiny jsou také zpravidla čerstvé a mají svěží vzhled. Překvapit vás mohou také svou dostupnou cenou.
 • Jako dekorace využijte květiny v květináčích – Jako alternativa řezaných květin a jejich aranžmá může sloužit řada květin v květináčích, které můžete po skončení akce znovu využít, případně je klidně rozdat svým hostům na památku.
 • Sušené květiny - Udržitelnou alternativu představují rovněž sušené květiny. Navíc se o ně v podstatě nemusíte starat a po svatbě si je můžete nechat jako památku.

Řekněte „ANO“ udržitelné svatbě

Svým svatebním dnem můžete svatebním hostům poskytnout jedinečný pohled na váš unikátní vztah, ale můžete jim také ukázat svůj závazek k planetě. I kdybyste realizovali pouze jeden z našich tipů, snížíte tak ekologickou stopů své svatby – a to se přece počítá. Svým příkladem tak můžete inspirovat další páry, ať už k pořádání udržitelné svatby, nebo k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí v běžném životě. Zkrátka láska a péče o budoucnost naší planety jde až překvapivě dobře dohromady.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.