Sledujte nás

Jak uspořádat svatební kvíz: otázky, pravidla a ceny

Chcete se na svatební oslavě postarat o zábavu svých hostů? Naplánujte jim aktivity pro pobavení! Pokud víte, že jsou vaši hosté převážně hraví a zvídaví, můžete pro ně připravit svatební kvíz. Může také sloužit jako konverzační startér mezi vašimi hosty, a pokud se mezi nimi najdou i soutěživí jedinci, mohou svůj stůl vybudit k velkým výkonům.

Proč zapojit do programu oslavy svatební kvíz?

Stále si kladete otázku, zda je svatební kvíz pro vaši svatbu vhodný způsob zábavy? Dáme vám tři pádné důvody, proč svatební kvíz uspořádat.

Je to zábava

Hlavním účelem svatebního kvízu je pobavit hosty a zaujmout je. Kvíz může také rozbít zavedené svatební stereotypy a udělat z oslavy uvolněnější záležitost. Jedná se o silně interaktivní záležitost, která dokáže vtáhnout všechny věkové generace.

Pomáhá tmelit kolektiv

Ne všichni hosté na vaší svatbě se budou dobře znát. Použijte kvíz jako aktivitu, která může vést ke vzniku nových přátelství. Pokud do kvízu zahrnete otázky o vás a vašich rodinách, můžete také pomoci vašim rodinám se blíže poznat.

Přináší zážitky

Pro pár i jejich hosty se kvíz může stát zážitkem, který vám i po letech může vykouzlit úsměv na tváři. Prostřednictvím otázek také může vašim hostům přiblížit vaše vzpomínky na společnou cestu, která vedla k vašemu velkému dni.

Naplánujte svatební kvíz

Než začnete s přípravou samotného kvízu, měli byste si položit několik otázek, od kterých se odrazíte. Tyto otázky také zajistí, že kvíz vhodně včleníte do programu vašeho svatebního dne.

 • Kdy kvíz uspořádáte?
 • Bude potřeba moderátor? Kdo se případně ujme moderování?
 • Jaká budou pravidla?
 • Kdo se zúčastní?
 • Jak dlouhý bude kvíz?
 • Jaké budou kvízové otázky?
 • Dáte hostům k dispozici správné odpovědi?
 • Bude se vyhodnocovat vítěz?
 • Bude se za kvíz udělovat cena? Pokud ano, jaká?

Pravidla svatebního kvízu

Forma kvízu je ještě důležitější než samotné otázky. Pravidla by měla být hostům srozumitelná a měla by být také jednoznačná. Promyslet byste měli zejména formát, počet kol, časové omezení, bodovací systém, počet účastníků kvízu a moderování.

Formát kvízu

Někteří volí písemný formát s otevřenými otázkami a možností odevzdávání odpovědí po celý večer. Tato forma je asi nejvolnější ze všech možných variant. Můžete ale také vytvořit kvíz, kde budou ke každé otázce možnosti, což může být pro publikum snazší, ale také zábavnější varianta.

Další variantou, pokud se kvíz má stát součástí programu, je udělat z něj skupinovou zábavu. Můžete hosty rozdělit do týmů (nejlépe po stolech) a nechat je odpovídat nahlas, na papír nebo třeba pomocí speciálních kvízových aplikací.

Počet kol a otázek

Kvíz by měl hosty pobavit, ale ne je přehltit. Vybírejte délku kvízu a počet otázek zejména s ohledem na vaše publikum. Pokud budete mít na kvíz dostatek času, můžete jej rozdělit do několika kol. To mezi hosty vytvoří atmosféru plnou očekávání.

Bodování svatebního kvízu

Pokud bude kvíz soutěžní, měli byste dopředu hostům řict, jak budete kvíz bodovat. Systém by měl být co nejtransparentnější, aby nikdo necítil křivdu. Zvažte, že oceníte zvláštním bodovým přídělem i odpovědi, které třeba nebudou správně, ale budou vykazovat značnou dávku originality.

Účastníci kvízu

Promyslete, zda kvíz uspořádáte pro jednotlivce, týmy, nebo zda se nebudou kvízu účastnit pouze vámi vybraní hosté ve formátu souboje týmu nevěsty a ženicha. Týmová účast je zpravidla oblíbenější formou, která povzbudí společenskou interakci mezi hosty.

Moderátor svatebního kvízu

I když situace může svádět k tomu, že se role moderátora zhostíte sami, zvažte to. Pokud si na vaši oslavu najmete profesionálního moderátora, pověřte ho i kvízem. Pokud moderátora mít nebudete, může tuto funkci zastat DJ nebo někdo ze svědků. Myslete na to, abyste se nenechali přehltit.

Nevěsta a ženich jako soutěžící

Pokud si i vy sami rádi zakvízujete, můžete nechat hosty, aby vám připravili na míru kvízové otázky. Probíhat to může tak, že si ženich a nevěsta vzájemně pokládají otázky, které jim hosté předepsali.

Výběr otázek do svatebního kvízu

Pokud se chystáte vytvořit kvíz rozsáhlejšího charakteru, můžete otázky rozdělit do tematických kategorií s různou mírou obtížnosti. Snažte se otázky postavit tak, aby týmy musely spolupracovat.

Otázky také můžete ozvláštnit použitím audiovizuálních prvků, jako jsou zvukové stopy nebo videa. Myslete i na to, že kvíz nebo jeho jedno kolo by nemělo hostům zabrat více jak deset minut času.

Milostný příběh páru

První okruh otázek se může například točit kolem novomanželského páru. Zeptat se tak můžete například na to, jak se novomanželé seznámili, kde měli své první rande nebo na některý z jejich vztahových milníků.

Podobných otázek jistě zvládnete vymyslet bezpočet. Snažte se při jejich tvorbě myslet na to, aby byly zábavné a šlo na ně jednoznačně odpovědět. Případně můžete hostům nabídnout možnosti.

Příklady otázek:

 • Kde se pár poznal?
 • Kde byli na prvním rande?
 • Jaký byl jejich dojem z toho druhého?
 • Jak dlouho novomanželé tvoří pár?
 • Jaké bylo první zaměstnání novomanželů?
 • Kdy se k sobě pár nastěhoval?

Zábavná fakta

Ve druhém okruhu můžete pokládat odlehčené otázky o páru. Zde budou mít hosté možnost často tipovat. Otázky v této části jsou velmi často typu buď, nebo.

Příklady otázek:

 • Kdo je lepší řidič?
 • Kdo má vždy poslední slovo?
 • Jaký má dvojice oblíbený film?
 • Jakou píseň nejčastěji zpívají na karaoke?
 • Jaké zvláštní zvyky má ženich/nevěsta?

Svatby a vše okolo

Třetí okruh se může od novomanželů nepatrně odchýlit. Do otázek v této části můžete začlenit svatební tradice, zvyky a celkově věci kolem svatby. Toto kolo může být pro hosty zábavné, ale současně i poučné.

Příklady otázek:

 • Jaký význam má házení rýže na svatbách?
 • Jaká je tradiční barva svatebních šatů v Číně?
 • Stojí nevěsta při obřadu na levé, nebo pravé straně oltáře?
 • Přes co ženich podle tradice přenáší nevěstu?
 • Kdo pronáší na hostině projev jako první?

Cena pro vítěze svatebního kvízu

Pokud se rozhodnete kvíz pojmout formou soutěže, měli byste své hosty motivovat cenou. Cena by samozřejmě pár neměla enormně finančně zatížit a zároveň by v sobě měla nést symbolickou hodnotu. Podívejte se, jak se k výběru ceny za svatební kvíz postavit.

Jak vybrat cenu

V nepřeberném seznamu možností můžete vašim hostům darovat například jedinečný upomínkový předmět z vaší svatby. Mezi takové předměty patří třeba speciálně upravený půllitr se jmény novomanželů a datem svatby. Vytvořit lze opravdu cokoliv.

Pokud jste ochotní do dárku investovat trochu více, můžete také darovat voucher do oblíbených obchodů nebo restaurací novomanželského páru. Můžete však zvolit i cenu s ryze sentimentální hodnotou jako je například zarámovaná fotografie novomanželského páru.

Osobitost ceny

Cena by měla však především souviset s novomanželským párem. Můžete do ní promítnout například vaše společné koníčky, interní humor nebo může cena reflektovat specifickou vzpomínku páru.

Zajímavou volbou mohou být také mystery boxy. Ty vytvoříte poměrně jednoduše. Naplníte jakoukoliv krabici, čímkoliv uznáte za vhodné. Lidé obecně jsou velmi zvědavá stvoření, a tak je touto cenou určitě zaujmete.

A co poražení?

I poraženým je vhodné věnovat alespoň částečnou pozornost. Můžete jim například vytvořit alespoň certifikáty za účast v kvízu nebo pro ně připravit menší ceny útěchy.

Svatební kvíz je zábava!

Pokud se rozhodnete svou svatební oslavu zpestřit svatebním kvízem, myslete také na to, že tento kvíz je pouze jejím zpestřením, nikoliv hlavním programem. Hosty by měl zaujmout, pobavit a zanechat v nich příjemné pocity. Kvíz nabízí novomanželskému páru jedinečný prostor, jak seznámit hosty se svým jedinečným milostným příběhem, a to včetně velkých momentů i zábavných drobností.

Vezměte proto v potaz, že kouzlo kvízu tkví v osobitosti, kterou do něj můžete vložit pouze vy. Správně nakombinovaná směsice zábavy, sentimentu a romantiky může z kvízu udělat jeden ze zlatých hřebů vaší svatební oslavy. Teď už jen nakombinovat ty správné otázky a vybrat vhodné ceny!

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.