Sledujte nás

Jak si diplomaticky a s grácií poradit s nezvanými hosty na svatbě?

I když běžně máte poměrně rádi překvapení, váš svatební den vám může přinést i ta nepříjemná v podobě nezvaných hostů. Nestává se to sice často, ale i tak se v den D může objevit někdo, koho jste přímo nepozvali. Přestože se jedná o veskrze nepříjemnou záležitost, je potřeba ji zvládnout citlivě a diplomaticky, aby bylo zachováno dekorum vašeho vysněného svatebního dne.

Předvídejte neočekávané hosty

Ještě před samotným svatebním dnem můžete podniknout několik kroků, které mohou předejít nejrůznějším nedorozuměním. Pokud tedy chcete být pokud možno co nejvíce v klidu, můžete zvážit následující kroky.

Pozvánky na svatbu dávejte jmenovitě

Ačkoliv z filmů můžete nabýt pocitu, že nejčastějšími narušiteli svateb jsou bývalí partneři, kteří chtějí jen způsobit poprask, aby vám váš velký den zkazili, realita je trochu jiná. Nejčastěji jsou v této roli doprovody vašich hostů.

Při nadepisování obálek nebo rozesílání elektronických pozvánek buďte pokud možno co nejkonkrétnější. Nebojte se vynaložit úsilí a zjistit, s kým by dotyčný mohl nebo chtěl na váš velký den dorazit. Vyhnete se tak nejednoznačnému připsání fráze a doprovod. Konkrétní jména také můžete uvést i na kartičku s potvrzením účasti vašich hostů.

Pokud chcete, aby vaši hosté nebrali na svatbu své malé děti, dejte jim to také jasně vědět. Už v pozvánce uveďte, že se jedná o akci pouze pro dospělé.

Tip: Všechny potřebné informace můžete také umístit na svůj svatební web.

Pečlivě si projděte odpovědi hostů

I když většinou své hosty budete dobře osobně znát, může se stát, že budou chtít na váš seznam hostů dostat více doprovodů – například své děti nebo další hosty. Proto si pečlivě procházejte jejich odpovědi, jestli se na nich neobjevil přípisek, který potvrzuje účast i u lidí, které jste výslovně nezvali.

Pokud k takové situaci dojde, měli byste dotyčného osobně kontaktovat vy nebo vámi pověřená blízká osoba a vysvětlit mu situaci. Zdvořile, ale také jednoznačně vysvětlete, že vzhledem ke kapacitě místa konání a vašemu stanovenému rozpočtu není možné připojit na sezam hostů další osoby, se kterými jste původně nepočítali.

Tip: Pokud si chcete nenápadně ověřit, že pozvaní přijdou na svatbu bez dětí, můžete se jim ozvat a nabídnout jim, zda nepotřebují pomoci najít vhodné hlídání dětí po dobu vašeho svatebního dne.

Vytipujte potenciální neukázněné hosty

Mnoho lidí má mezi svými známými někoho, kdo si myslí, že se na něj nevztahují pravidla. Pokud u někoho z vaší rodiny nebo známých bude hrozit, že si s sebou na vaši svatbu může přivést jeden nebo i více doprovodů, měli byste o tom informovat svého koordinátora svatebního dne, případně někoho z vašich nejbližších.

Jen tak budete mít možnost připravit si plán B pro případ, že budete muset umístit na svatební oslavu více lidí, než jste původně chtěli.

Držte svou svatbu pod pokličkou

Ačkoliv můžete svou svatbou zabodovat na sociálních sítích, měli byste se vyvarovat toho, že budete sdílet veškeré podrobnosti. Předejdete tím tomu, že se na vaši svatbu pokusí vniknout lidé, které jste ani nezvali. Pokud chystáte skutečně velkou akci, zvažte, že pověříte někoho z blízkých svatebčanů, aby u dveří porovnával příchozí se jmény na seznamu hostů.

Nezvaní hosté? Hlavně klid

I přes všechna opatření, která jste udělali předem, může dojít k tomu, že na vaši svatbu dorazí nezvaná osoba. V takovém případě je důležité hlavně zachovat klid. Jako první byste se měli poradit se svým partnerem a vašimi nejbližšími, nejčastěji svědky. Zhluboka se nadechněte a vydechněte a zkuste situaci vyřešit s chladnou hlavou.

Mějte rezervu pro nezvané hosty

Může se stát, že s sebou vinou nenadálých okolností budou vaši hosté muset přivést i někoho, koho jste původně nezvali. Typicky se může stát, že rodičům s menšími dětmi na poslední chvíli odpadne hlídání jejich ratolestí. Měli byste proto mít pro všechny případy rezervu několika míst u stolu a také rezervu několika porcí.

Konečné rozhodnutí ale samozřejmě bude na vás. Pokud se nebude jednat o tak blízké přátele a přítomnost jejich dětí pro vás bude spíše přítěží, vždy je můžete slušně odmítnout. Pokud se ale chcete ukázat jako velkorysí hostitelé, můžete si své přátele tímto gestem ještě více zavázat.

Na druhou stranu se ale může stát, že si váš host někoho přivede jen tak, bez konkrétního naléhavého důvodu. V takovém případě budete stát před obtížnou otázkou, jak se s tím vyrovnat.

Požádejte o pomoc někoho blízkého

Pokud si nebudete chtít kazit svůj velký den, můžete požádat někoho blízkého, například svědky nebo svého koordinátora svatebního dne, aby se o komunikaci s nezvanými hosty postarali za vás.

Někdo z vašich pověřených blízkých tak může neustále aktivně prověřovat, že se na vaši svatební oslavu nedostal někdo nezvaný. Může také diskrétně sesbírat informace, aby nedošlo k nedorozumění. Poté už jen záleží, jak jste se předem domluvili, zda předáte danému člověku plnou zodpovědnost, či zda s vámi nenadálou situaci přijde probrat. Následně může nezvané hosty vykázat za vás.

Jak taktně odmítnout nezvané hosty

Jednání s hosty je vždy náročnou a ožehavou záležitostí, která patří k jemnému umění mezilidské komunikace. Často vám může v této nepříjemné situaci jako prostředek pro řešení posloužit osobní rozhovor, při kterém můžete vše diskrétně vyřešit.

Buďte diskrétní

Snažte se, aby nebyla vaše radostná událost rušena nepříjemným pnutím. Proto volte jako prostředí pro rozhovor místo v ústraní, zejména pokud se jedná o vaše známé. V soukromí můžete vést nerušený rozhovor, při kterém k sobě můžete být upřímní a otevření a celou situaci si vysvětlit.

Vysvětlete nezvanému hostu situaci

Začněte opravdu v klidu. Případnou hádku si klidně můžete nechat na jiný den, než je ten váš svatební. Vysvětlete nezvanému hostovi, že jste svatbu dlouho a pečlivě plánovali a že není prostor pro další hosty mimo plán. Jemně zdůrazněte, že je nutné tyto plány dodržet.

Pokud se necítíte na to, abyste odpovědnost za vykázání hosta vzali na sebe, můžete ji také svést na místo konání a jeho striktní omezení. Můžete se vymluvit na to, že odmítnutí hosta se děje spíše z organizačních a logistických důvodů než z důvodů osobních. Můžete také navrhnout, že se u příležitosti oslavy vaší svatby s dotyčným rádi sejdete v jiném termínu.

Skončete rozhovor v pozitivním tónu

Pokud se jedná skutečně o člověka, se kterým se budete rádi setkávat i nadále, pak je pozitivní vyznění celého rozhovoru o to důležitější. Vyjádřete naději, že váš host situaci dostatečně pochopil, a pokuste se ho utvrdit v tom, že s ním v budoucnu budete rádi sdílet společné radostné chvíle.

Co když se na svatbě objeví narušitel?

Lidé jsou všelijací a na vaši svatbu se mimo seznam hostů mohou dostavit i lidé, které vůbec neznáte, se záměrem škodit. S tímto problémem se setkáte pravděpodobně na populárních a vyhlášených místech pro konání svateb. Může jít o celkem neškodné narušitele, kteří se budou chtít jenom zadarmo najíst a napít, může se však také jednat o lidi, kteří se mohou pokusit ukrást vaše svatební dary nebo okrást vaše svatební hosty.

Jak poznat narušitele svatby

Pokud pochytíte podezření, že se jedná o skutečné narušitele vašeho svatebního dne, je dobré o nich posbírat co nejvíce informací. Abyste vyloučili případné nedorozumění, že se jedná o nějakého vzdáleného příbuzného, a vyhnuli se případnému faux pas.

Na dálku vás ale může upozornit několik poznávacích znamení:

  • Nedodržují dress code, často jsou oblečeni příliš neformálně.
  • Ignorují frontu s gratulacemi a celý den se vyhýbají novomanželům.
  • Většinu času tráví jídlem, pitím a tancem.

Jak situaci vyřešit?

Určitě situaci neřešte sami a delegujte ji na někoho. Za prvé si tím nezkazíte svůj velký den. Také ale vzhledem k tomu, že tohoto člověka neznáte, nemůžete dobře předvídat jeho reakce.

Člověk, kterého pověříte, by měl nejdříve narušitele konfrontovat s nějakou nepravdivou historkou ze svatebního obřadu – tito lidé se jich totiž zpravidla neúčastní. Pokud z tohoto jednoduchého testu vyplyne, že se daný člověk obřadu neúčastnil, a nikdo na svatbě ho nezná, pravděpodobně se jedná o narušitele a je třeba ho ze svatby vykázat.

Na pomoc může vámi pověřená osoba přizvat buď koordinátora svatebního dne, nebo provozovatele daného místa. Pokud nebude chtít narušitel v klidu opustit vaši svatební oslavu, nebojte se mu pohrozit přivoláním policie.

To hlavní jste vy!

Během náročného svatebního dne mohou nezvaní hosté představovat nepříjemnou přítěž. Klíčem k pohodovému a důstojnému řešení je však zachování chladné hlavy a vedení diplomatických rozhovorů. Je skutečně důležité, aby novomanželé zůstali v klidu, protože jejich emoční rozpoložení udává tón celé události. Zásadním způsobem je toto pole působnosti na bedrech vašich přátel, především svědků, kteří mohou tyto krize vyřešit za vás, abyste si svůj velký den mohli užít na maximum.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.