Sledujte nás

Svatební tradice z různých kultur: Představení svatebních tradic z různých částí světa

Co se vám vybaví, když se řekne svatba? Pravděpodobně bílé šaty, výměna snubních prstenů, myrta, slovíčko „ano“. Určitě vás ale nepřekvapí, že ne všude na světě jsou zažité svatební pořádky stejné. Obzvlášť pokud jste v páru každý z jiného kulturního prostředí, pravděpodobně budete chtít svůj velký den ozvláštnit vlivy z obou dvou tradic. V současné době tak není ničím neobvyklým, že se na svatbě snoubí dva okruhy zvyklostí, které vytváří jedinečný zážitek pro novomanželský pár a jejich hosty. Pojďte se podívat na zajímavé svatební tradice z různých koutů světa.

Evropské svatební tradice

Začneme tím, co je nám nejblíže. I když máte pocit, že se zvyky v Evropě nemohou příliš lišit, i zde objevíte poměrně zajímavé tradice. Věděli byste, ve které evropské zemi svědek před svatbou holí ženicha nebo kde se den před svatbou rozbíjí nádobí před domem nastávajících novomanželů?

Svatební tradice v Norsku

Podle svatebních tradic by měla norská nevěsta na hlavě nosit čelenku vyhotovenou ze zlata nebo stříbra. Na korunce by měly být zavěšeny drobné přívěsky, které při pohybu cinkají. Jejich zvuk má podle pověry odhánět od novomanželů zlé duchy.

Zajímavou norskou (ale také dánskou) svatební pochoutkou je navíc tradiční dort kransekake. Je to dort tvořený z mandlového těsta. Vzhledem k tomu, že je dort ve své podstatě dutý, někdy se do něj vkládá i lahev lahodného moku. Místo krájení dortu, jak ho známe, společně nevěsta a ženich zvedají vrchní kroužek kransekake a podle toho, kolik dalších kroužků společně z celého dortu odlepí, tolik budou mít společně dětí. Dort se tak vůbec nekrájí a při další konzumaci se pouze odshora dolů oddělují jednotlivá kolečka, která se mohou rozlomit či nakrojit.

Svatební tradice v Řecku

V Řecku se zajímavá tradice týká spíše ženicha. Jeho tvář před svatebním obřadem má oholit svědek břitvou na důkaz vzájemné důvěry. Svého svědka by si tak ženich v Řecku měl vybírat skutečně důkladně. Po rituálu holení přichází a řadu sladká tečka. Ženichova nastávající tchyně jej totiž nakrmí mandlemi a medem.

Svatební tradice v Německu

Budete se divit, ale skutečně zajímavou tradici, o které jste možná neslyšeli, mají i naši sousedé v Německu. Tradičně se nazývá Polterabend a spočívá v tom, že svatební hosté v předvečer svatby rozbíjí porcelánové nádobí před domem novomanželů. Tyto střepy mohou novomanželé uklidit až po svatební oslavě a tím odehnat zlé síly od svého manželství. Podobnou tradici v umírněnější formě možná znáte z tuzemských svateb, kdy se při příchodu novomanželů na místo oslavy tradičně rozbíjí jeden talíř.

Svatební tradice ve Skotsku

Pokud zavítáte na skotskou svatbu, tak se můžete stát svědky rituálního pití z nádobky zvané Quaich. Tato tradice pochází z dávných dob, kdy mezi skotskými klany panovala nedůvěra a pití z poháru se dvěma uchy znamenalo, že nemůžete mít druhou ruku za zády a svírat v ní zbraň. Tato tradice se v přeneseném významu nese až do dnešní doby, kdy pití z Quaich je aktem vzájemné důvěry a v případě svateb také sdílení svého budoucího života v jeho hořkých i sladkých chvilkách.

Přečtěte si také náš článek: Jak zorganizovat svatbu v zahraničí?

Africké svatební tradice

Africké svatby mohou být živelnou, ale také několikadenní událostí plnou jídla, tance a zpěvu. Pokud jste spíše klidnější typ, určitě by na vás udělala dojem svatba, při které se několik dní předem svěříte do péče tradičních lázní. Podívejte se, kde jsou nevěsty nejvíce hýčkány.

Svatební tradice v Kongu

Na skutečně zvláštní tradici narazíte v Kongu. Svatby jsou sice ve většině světa vnímány jako radostná událost, ale pokud se budete vdávat nebo ženit v Kongu, budete muset své emoce držet na uzdě. Pokud byste totiž v průběhu svatebního dne na sobě dali znát pozitivní emoce, mohlo by to vzbudit dojem, že to se sňatkem nemyslíte vážně.

Svatební tradice v Maroku

Oproti tomu marockou svatbu byste si zaručeně užili. Svatební a předsvatební oslavy se totiž mohou protáhnout až na celý týden. Součástí předsvatebních příprav je třeba návštěva tradičních lázní hammam. Zde si nevěsta a její doprovod užívají den plný odpočinku, ale také zkrášlovacích procedur, aby se nevěsta ve svůj velký den cítila odpočatě a svěže.

Den nebo dva před svatbou se také koná tradiční oslava, na kterou je přizván tatér s hennou. Všichni zvaní se setkávají v domě nevěsty a užívají si, zatímco tatér zdobí nevěstě nohy a ruce pro štěstí.

Svatební tradice v Etiopii

I v Etiopii se můžete setkat s vícedenními svatebními oslavami, kde není ničím výjimečným, že se páry věnují rituálu gursha. Samotný rituál není v Etiopii ničím neobvyklým, místní jej praktikují poměrně často. Spočívá ve vzájemném krmení, které vyjadřuje vaši vzájemnou náklonnost. Na etiopské svatbě se obvykle krmí novomanželé pod dohledem svatebčanů, kteří disciplinovaně čekají, než novomanželé dojedí svůj pokrm, a až poté se mohou obsloužit i ostatní.

Svatební tradice v Keni

Pokud byste zavítali na masajskou svatbu, může to pro vás být trochu šokující podívaná. Ponechme stranou fakt, že svatby domlouvají předem otcové novomanželů a dohodnou se spolu na počtu krav, které rodina ženicha vymění za nevěstu.

Při svatebním obřadu nevěstě oholí hlavu a nanesou na ni jehněčí tuk a olej. Na závěr ještě otec požehná své dceři tím, že jí plivne na hlavu a na hruď. V masajské kultuře to má přinést štěstí a bohatství.

Přečtěte si také: Jak uspořádat svatební kvíz: otázky, pravidla a ceny

Asijské svatební tradice

Taje dálného východu Evropany lákají od nepaměti. Podívejte se, kde se na svatbě kradou boty a kde ženich nosí na zádech nevěstu kolem stolu.

Svatební tradice v Japonsku

Součástí šintoistických svatebních tradic je rituál San-san-kudo. Během tohoto rituálu si ženich a nevěsta třikrát loknou ze tří různých pohárů saké. Tento rituál má symbolizovat splynutí jejich rodin, a navíc číslo devět je v šintoistické kultuře považováno za šťastné.

Svatební tradice v Korei

Po svatebním obřadu ctí korejci tradici s názvem paebaek, jejímž hlavním účelem je sjednotit pár a symbolizuje také vstup nevěsty do nové domácnosti. Rituál probíhá tak, že rodiče ženicha sedí za nízkým stolečkem, následně do místnosti vstoupí pár, který se rodičům ukloní. Nevěsta a ženich oběma rodičům a příbuzným podávají čaj. Po vypití čaje poskytují rodiče a příbuzní novomanželům rady do života. Někdy jim předají i obálky s finančním obnosem.

Nejzajímavější částí obřadu jsou poslední dvě. V první z nich rodiče hází po novomanželském páru kaštany a datle. Pár se je snaží chytat a podle počtu a typu zachyceného se věští, kolik budou mít společně dětí. V samotném závěru, pokud si na to ženich troufá, může s nevěstou na zádech obejít kolem stolu.

Svatební tradice v Indii

Některé svatební tradice se konají ještě v době před svatbou. Konkrétně tradice haldi se dodržuje několik dní před svatbou. Při ní se na nevěstu a ženicha nanáší vrstvu kurkumové pasty. Tento rituál má od nastávajících novomanželů odehnat zlé duchy, a jako bonus tato kúra pečuje i o pleť.

Ve svatební den mohou ženichovi pořádně zavařit sestry případně sestřenice nevěsty. V rituálu joota chupai mají totiž za úkol zmocnit se ženichových bot, za které mohou požadovat tučné výkupné.

Svatební tradice v Číně

Podle tradic čínského etnika Tujiaů je třeba ronit před svatbou slzy. Samotná nevěsta roní slzy už měsíc před svatbou po dobu jedné hodiny denně. Po deseti dnech se k ní přidává její matka a po dalších deseti dnech pomáhá s pláčem i babička. Vrcholem je konec měsíce, kdy pláčou všechny ženy v rodině. Společný pláč všech žen může vzdáleně připomínat píseň, a tak je považován za projev radosti.

Svatební tradice v Severní Americe

Další zastávkou na putování zajímavými svatebními tradicemi je Severní Amerika. Ve které zemi jsou při obřadu manželé svazováni lasem? A kde muži připínají nevěstě na šaty peníze? To zjistíte na následujících řádcích.

Svatební tradice v Mexiku

Na tradičních katolických svatbách v Mexiku málokdy chybí rituál lazo. Pokud vám toto slovo až nápadně připomíná provaz zvaný laso, jste na dobré stopě. Během tohoto rituálu se snoubencům svážou ruce lasem z růžencových korálků, což symbolizuje jejich závazek ke společnému životu. Tvar lasa připomíná symbol nekonečna a tím i víru v to, že bude manželství trvat věčně.

Svatební tradice na Kubě

Svatební veselí na Kubě je spjato s penězi. Přítomní muži, kteří si zatančí s nevěstou, jí připínají peníze na šaty a tím novomanželskému páru přispívají na výdaje spojené se svatební oslavou a svatební cestou.

Inspirovala vás kubánská tradice? Nemusíte sice hned na nevěstu napichovat bankovky, ale existují i další kreativní způsoby, jak darovat peníze. Přečtěte si o tom náš článek: Jak darovat peníze kreativněji než jen v obyčejné bílé obálce?

Jihoamerické svatební tradice

Posledním místem, kam se podíváme, je Jižní Amerika. Víte, kde je zvykem se z vlastní svatby nepozorovaně vyplížit a kde se tahají z dortu šperky?

Svatební tradice ve Venezuele

Pokud budete chtít prohodit pár slov s novomanželi na svatbě ve venezuelském stylu, rozhodně to nenechávejte až na konec oslavy. Podle tradice se totiž manželé z oslavy snaží nepozorovaně vyplížit pryč. Utajený útěk ze svatby má přinést štěstí novomanželům, ale také vnímavým hostům, kteří postřehnout jejich nepřítomnost.

Svatební tradice v Peru

Svatební oslavy v Peru jsou plné barevné výzdoby, ze které přímo přechází zrak. Podobně barevné jsou také svatební oděvy svatebčanů, ale i nevěsty a ženicha. Pokud ale vyrazíte za svatbou někam do města, narazíte zde na západní styl oblékání, kde nevěsty nosí klasicky bílé šaty.

Rituálem, který se ale objevuje skoro na všech svatbách, je tradiční tahání dortu, což je peruánský ekvivalent házení svatební kytice. V dortu jsou zapečeny provázky nebo stužky, přičemž k jednomu z nich je přidělaný prstýnek nebo nějaký jiný drobný šperk. Kolem dortu se shromáždí všechny svobodné dámy a následně každá vytáhne provázek, tak která vytáhne provázek s prstýnkem nebo šperkem, tak se vdá jako další.

Svatba jako propojení kultury a tradice

Jiný kraj – jiný mrav. Přesto jsou si všechny svatby v tom základním podobné, jedná se o oslavu lásky a víře v neporušitelnost a trvalost nově vzniklého svazku. A v tom si lidé rozumí, i když je dělí jazyková bariéra.

I přesto, že některé svatební tradice byly původně spjaty s úzkým kulturním okruhem, dochází ve světě k jejich vzájemnému ovlivňování a pronikání do dalších kultur. Páry se tak mohou pro svou svatbu inspirovat i jinde, než by se od nich původně čekalo.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.