Sledujte nás

Jak darovat peníze kreativněji než jen v obyčejné bílé obálce?

Právě jste dostali pozvánku na svatbu a v hlavě se vám spustil kolotoč úvah, čím novomanžele obdarovat? Pryč je doba, kdy se jako svatební dary vyjímaly servírovací sady nebo porcelánoví jeleni. Dnes je zvykem novomanželům do začátku přispět nějakou tou korunou. Přijde vám to neosobní? Potom jste tu správně. Pokusíme se vám nabídnout celou škálu nápadů, jak darovat peníze kreativně!

Pokud nastávající manželé nemají seznam svatebních darů, na který by vás předem odkázali, je vhodné darovat jim jistý finanční obnos na začátek jejich nové životní etapy. Přesto ale nechcete zapadnout do šedé – nebo v tomto případě bílé – obálkové zóny a možná byste chtěli novomanžele překvapit něčím neotřelým. Jak na to?

Proč je darování peněz tak populární?

Hlavní důvody, proč jsou finanční dary na svatbách stále populárnější a populárnější, jsou dva. Jednak pomáhají nastartovat finanční nezávislost novomanželů a jednak jsou značně praktické.

Darujte finanční nezávislost

Když plánujete svatbu se vším všudy, máte samozřejmě i značné finanční náklady. Někdy novomanželům vypomáhá rodina, někdy si výdaje hradí sami z vlastních zdrojů.

Finanční dary proto pomohou buď zacelit výdaje, které měli novomanželé se svatbou, anebo mohou posloužit jako odrazový můstek do jejich společného života. Ve druhém ze zmiňovaných případů tak může váš dar posloužit jako příspěvek na vybavení bytu nebo jako kapesné na svatební cestu.

Darujte prakticky

V případě, že jste se rozhodli darovat peníze, jste vlastně obdarovali dvakrát. Za prvé samozřejmě novomanžele – a za druhé i sebe. Když darujete peníze, tak totiž nemusíte přemýšlet, jak dar na svatbu dopravíte, kde ho budete skladovat, a nebudete muset dávat přehnaný pozor, aby se dar nedejbože nerozbil. Praktické je to také pro novomanžele, kteří nebudou muset komplikovaně organizovat převoz svatebních darů z oslavy k sobě domů.

Proč se při darování peněz odlišit?

Pokud se rozhodnete být při darování peněz osobití, můžete tak dopřát společnou vzpomínku nejen novomanželům, ale také sobě. Kreativitou si také můžete s novomanželi utvořit zvláštní pouto, které budete díky krásným vzpomínkám ještě dlouhá léta utužovat. Podívejte se na několik důvodů, proč být v darování peněz odlišní.

Snaha se cení

Pokud se rozhodnete při darování peněz zapojit svou fantazii a kreativitu, můžete zanechat nezapomenutelný dojem. To, že jste se rozhodli věnovat úsilí tomu, abyste se odlišili od ostatních bílých obálek, může vašemu dárku dát nádech výjimečnosti – i když bude obsahově stejný jako mnoho dalších.

Moment překvapení

Pokud víte, že mají nastávající manželé rádi vzrušující překvapení, nebojte se z darování peněz udělat trochu show. Můžete je třeba nechat propíchnout balónek nebo pro novomanžele uspořádat lov na ukryté peníze.

Nezapomenutelné okamžiky

Pokud bude kreativní darování peněz součástí oslavy, může se stát vděčnou scénou pro objektivy přítomných fotografů nebo kameramanů. Tento moment tak bude navždy zvěčněn a novomanželé budou mít možnost si jej ještě mnohokrát připomenout.

Prolomte ledy

Způsob darování peněz se může stát také zajímavým předmětem konverzace přímo na oslavě. Může vám pomoci začít konverzaci s novými lidmi a navázat nová přátelství.

Kolik peněz darovat?

V této chvíli už jste možná rozhodnutí, že do svého finančního daru vložíte energii a kreativitu. Než se na to vrhnete, je však nutné si ještě položit jednu otázku. Kolik darovat?

Zásadním faktorem, který do výsledné částky promluví, je vaše vzájemná blízkost se zamilovanou dvojicí a v neposlední řadě také možnosti vašeho rozpočtu.

Tradičně nejvíce přispívají rodiče novomanželského páru. Záleží, jakou domluvu budou mít s novomanželi. Rodiče v mnoha případech platí spíše některé konkrétní položky, jako je občerstvení, kapela apod.

Pokud jste ale řadový host, neočekává se od vás samozřejmě tak velký příspěvek. Zkuste si představit, kolik peněz na svatební oslavě přibližně projíte a propijete, a ve svatebním daru tuto částku jednoduše vyrovnejte. Pokud ale nemáte představu, můžete se řídit nepsaným pravidlem, že za dobrý zvyk je považováno přispět částkou alespoň 1 000 Kč za osobu. Čím blíže vám novomanželé jsou, tím více se samozřejmě hodí přispět. Poslední rozhodnutí je ale samozřejmě jen a jen na vás a vašem rozpočtu.

Rozhodně se nebojte, že vás někdo bude posuzovat podle výše daru, kterou jste nakonec zvolili. Cení se především úmysl.

Praktický nápadník: jak darovat peníze kreativně

V následujícím oddíle pro vás shrneme dvanáct tipů, jak darovat peníze kreativně. Jsou to nápady, které nás nejvíce zaujaly. Nemusíte se ale být popustit uzdu své fantazii a nápady klidně dotáhnout do absolutní dokonalosti.

Přání s osobním věnováním

Pokud vás zrovna nepolíbila kreativní múza, pak je nejjednodušším řešením, jak být osobitý, darovat peníze s osobním přáním. To znamená, žádná předtištěná blahopřání, ale skutečně vámi vytvořená osobitá zpráva pro novomanželský pár.

Strom penězovník

A pak že peníze nerostou na stromě… Pokud víte, že pár ocení mimo peněz také pěknou pokojovou rostlinu nebo klidně sazenici budoucího vzrostlého stromu, můžete použít živou rostlinu k navěšení peněz.

Věnujte však pozornost tomu, aby větvičky byly dostatečně široké a unesly alespoň drobnou zátěž, kterou představují bankovky. Bankovky můžete na stromek navěsit buď pouze v ruličkách, nebo i ve formě jednoduchého či složitějšího origami.

Balónky s penězi

Pokud máte v plánu udělat z dárku tak trochu show, můžete peníze vložit do nafukovacího balónku. Nevěsta s ženichem pak můžou v rámci svatební oslavy před hosty balónky propichovat například házením ostrých šipek a podobně. Záleží jen na vaší kreativitě, jak výslednou prezentaci svého daru pojmete.

Nedostupné peníze

Peníze můžete darovat také v rámečku s určením na „horší časy“. Aby pár peníze hned neutratil a nechal si je jako zlatou rezervu, až poteče do bot. Podobně můžete také peníze dát v lahvi, kterou bude potřeba rozbít, aby se pár k penězům dostal. Takto umístěné peníze mají zajímavý efekt v tom, že si skutečně každý promyslí, zda už jsou ty horší časy, než ve finále rozbije sklo.

Hluboký rám

Sežeňte hluboký rám a na pozadí umístěte fotografie manželského páru. Rám následně naplňte mincemi i papírovými bankovkami. Hlavní je, aby jich bylo hodně a vyplnily co nejvíce prostoru. Pokud vám nějaký prostor přece jen zbyde, můžete ho vyplnit třeba malými dřevěnými srdíčky.

Origami z peněz

Pokud jste zruční, klidně se pusťte do kreativního skládání origami z peněz. Pole působnosti máte poměrně široké. Buď můžete skládat do tvarů oblíbených zvířátek páru, nebo můžete z bankovek vyskládat sváteční oděv nevěsty i ženicha. Záleží pouze na vás, co z bankovek vytvoříte.

Peníze v knize

Stačí vybrat originální titul a peníze vložit mezi jeho stránky. Opět záleží pouze na vaší fantazii a vkusu novomanželů. Zda jim dar vložíte do kuchařky, nebo do knihy s radami pro úspěšné manželství, záleží jen na vašich nápadech.

Květiny z peněz

Peníze můžete předat také ve formě kytice. Jednoduše vezměte bankovky a srolujte je do trychtýřků. Užší konce trychtýřů zamotejte tenkým drátkem a celou kytici zabalte do krepového nebo balicího papíru. Papír nakonec omotejte stužkou a vytvořte na ní ozdobnou mašličku. Tuto drobnou kytičku pak můžete upevnit třeba na lahev kvalitního vína, aby náhodou někde nezapadla.

Tři oříšky pro Popelku

Pokud si chcete vyhrát s pohádkovou symbolikou, můžete velmi opatrně rozlousknout tři vlašské ořechy a vložit do nich peníze. Poté ořechy zalepte vhodným lepidlem, případně je ještě přestříkejte zlatou barvou, a vložte do ozdobné krabičky. Určitě je dobré k nim do dárkového balení přiložit také louskáček.

Průvodce tipů na rande

Proč neporadit novomanželům, jak by měli vaše peníze využít? Pro tyto případy jim můžete sestavit praktického průvodce, kde páru předložíte náměty na rande. Vaše tipy tak můžou v budoucnu navíc manželům zpestřit vztah a často si na vás vzpomenou.

Truhla s pokladem

Pokud chcete novomanželům darovat poklad, stačí sehnat následující: truhličku, zlaté čokoládové mince, průhledné barevné kamínky, rádoby zlaté dětské náramky… To vše vysypejte do truhličky a mezi tyto propriety samozřejmě vložte do ruliček zamotané bankovky. Nejen, že se vám podaří darovat peníze s vtipem, ale navíc darujete i sladké překvapení.

Just married

Zejména v romantických komediích hollywoodské produkce jste si dost možná všimli, že manželé po obřadu odjíždějí autem a za vozem táhnou plechovky. Symbolicky jim můžete tento pocit dopřát také. Buď můžete sehnat přímo 3D model auta a bankovky v ruličkách mu přivázat k výfuku, nebo můžete sehnat obrázek auta a bankovky za něj na mašličkách přilepit.

Ať už si vyberete některý z našich tipů, nebo sáhnete po jiných, mějte na paměti také to, že byste měli vždy dar také označit, aby novomanželé věděli, kdo si dal tu práci.

Posuňte darování peněz na vyšší úroveň

Možná jste si před čtením článku mysleli, že darování peněz je jen obyčejné plnění povinnosti svatebního hosta a že jde hlavně o to, odškrtnout si splnění bez uplatnění jakéhokoliv nápadu. Snad jsme vás ale přesvědčili, že to tak být nemusí. Ba naopak! Tento na první pohled neosobní dárek můžete s trochou kreativity snadno posunout na úplně novou úroveň. Pomyslete na to, že jakýkoliv jiný věcný dar, byť jste výběru věnovali maximální úsilí, může skončit nevyužitý hluboko ve skříni. Můžeme vás ale ujistit, že to se vašemu finančnímu daru rozhodně nestane.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.