Sledujte nás

Jak vybrat svatebního fotografa

Svatební den patří mezi nejkrásnější milníky v životě. Proto jistě oceníte možnost si ho řádně připomenout v živých barvách. Nejlépe vám v tomto ohledu mohou posloužit svatební fotografie. Výběr svatebního fotografa rozhodně patří k těm důležitějším rozhodnutím, která při plánování svatby budete muset učinit. Pojďte se proto nyní v našem doprovodu podívat, na co se při výběru svatebního fotografa zaměřit, abyste s výsledkem byli více než spokojení!

Vysněný styl svatebních fotografií

Při plánování svatby už máte domácích úkolů více než dost. Investujte ale přesto svůj čas také do budování vize vaší vysněné fotografie. Stačí se zaměřit skutečně na základní věci – jako to, jestli preferujete spíše živé a jasné barvy, nebo si libujete v tlumených odstínech zasněné atmosféry. Podívejte se na nejčastější styly svatebních fotografií.

Tradiční styl

Pokud dáváte přednost klasickým stylizovaným svatebním portrétům, pravděpodobně budete hledat fotografa tradičního ražení. Fotograf v tomto případě fotí skupinky a portréty novomanželů, které se často fotí i podle předem připraveného seznamu.

Nečekejte tedy žádné dynamické fotografie a momentky. Počítejte také s tím, že tento styl focení je poměrně časově náročný, a pokud budete chtít nafotit portréty ve světle zapadajícího slunce, budete muset na značnou část svatební oslavy zmizet.

Výhody tradičního stylu focení

✅ předem lze sestavit checklist snímků

✅ stylizované fotografie s vyváženými tóny

Nevýhody tradičního stylu focení

❌ fotografiím chybí dynamika

❌ časová náročnost

Reportážní styl

Pokud chcete někoho, kdo prakticky nezasáhne do chodu vašeho svatebního dne a pořídí nenucené snímky, tak hledejte akčního fotografa s oblibou v reportážním stylu. Tyto fotografie dokáží velmi dobře zachytit atmosféru a emoce, které se s vaším velkým dnem budou pojit. Reportážní fotografie působí na pohled uvolněně a dokáží i po letech reálně odvyprávět váš svatební den.

Výhody reportážního stylu

✅ nenucené fotografie

✅ fotograf je prakticky neviditelný

✅ dynamicky zachycují váš svatební den

Nevýhody reportážního stylu

❌ ne vždy na nich budou focení zachyceni v přívětivém úhlu

Umělecký styl

Umělecké svatební fotografie kladou důraz na jedinečnou estetiku, nejsou tedy tak přímočaré jako tradiční svatební snímky. Umělečtí fotografové se snaží hledat zajímavé úhly a kompozice, aby docílili dechberoucího účinku svých snímků. Tito fotografové také mohou využívat zajímavých technik focení, jako je například šerosvit nebo protisvětlo.

Značnou část práce umí tito fotografové odvést také ve fázi úprav, kde mohou zdatně manipulovat s kontrasty, barvami a texturou. Také jsou zvyklí úzce spolupracovat s novomanželi, aby dokázali maximálně reflektovat jejich představy.

 Výhody uměleckých fotografií

✅ kreativní a vizuálně pohledné fotografie

✅ snaha o maximální personalizaci

✅ nadčasové snímky

✅ smysl pro detail

Nevýhody uměleckých fotografií

❌ vyšší cena

❌ možná delší čekací doba na upravené fotografie

❌ omezené možnosti při zachycování tradičních svatebních portrétů

Trendy styl

Tento styl se snaží co nejvíce přiblížit aktuálním módním svatebním trendům, což může být jeho největší přednost, ale zároveň také jeho největší slabina. Vaše fotografie totiž po letech nemusí být esteticky tak přitažlivé, jako byly v době svého vzniku, a to jednoduše proto, že módní trendy jsou velmi proměnlivé.

Přečtěte si také: Jak vybrat svatební šaty: praktický průvodce výběrem

Tento styl focení je poutavý zejména pro zachycení dramatických a jedinečných momentů, ale také pro své zaměření na oblečení a doplňky páru. Proto je také důležité spolupracovat s fotografem už před svatbou, aby vaše šaty a doplňky zapadaly do estetického konceptu fotografií.

Výhody trendy fotografií

✅ vizuálně působivé fotografie

✅ stylová kompozice

✅ důraz na detaily oblečení a módních doplňků

Nevýhody trendy fotografií

❌ vyšší náklady

❌ časová náročnost

❌ nezachycují spontánnost

Portfolia vytipovaných svatebních fotografů

Jakmile si ujasníte tato základní kritéria, vrhněte se na internet a prohlédněte si portfolia několika fotografů, kteří by ladili ke konceptu vaší estetiky. Pokud váháte, kam se při hledání obrátit, tak nejčastěji najdete ukázky svatebního focení na instagramu, Pinterestu nebo také na specializovaných svatebních portálech, jako je například ten náš.

Proč je důležité důkladně projít portfolia svatebních fotografů?

 • Porozumíte stylu a estetice daného fotografa. Svatební fotografové se obvykle specializují na jeden styl svatebního focení. Díky důkladnému prohlédnutí jejich portfolia můžete zjistit, jaký styl vám nejvíce vyhovuje.
 • Posoudíte kvalitu odvedené práce. V portfoliu fotografů se objevují jejich nejlepší fotografie. Získáte tak přehled o míře technických dovedností daného fotografa a posoudíte konzistentnost jeho práce.
 • Získáte představu o míře kreativity a uměleckého cítění. Každý fotograf přenáší do své práce část svého tvůrčího já. V portfoliu tak získáváte možnost posoudit talent každého fotografa. Hledejte proto snímky, které dokáží vyprávět příběh, a posuďte jak dobře dané snímky předávají náladu a emoce na nich zachycené.
 • Zhodnotíte zkušenosti daného fotografa. Portfolio vám může poskytnout jedinečný přehled škály svateb, které fotograf již nafotil. Vybírejte podle toho, kolik různých prostředí dokázal fotograf kvalitně zachytit, případně zda fotograf fotil často v podobných kulisách, které si pro svou svatbu představujete i vy.

Přečtěte si také: Jak vybrat svatební místo

Praktické tipy k procházení portfolií

Jak bylo zmíněno výše, fotografové ve svých portfoliích zveřejňují ty nejpovedenější doklady své práce. Můžete na nich sice posoudit konzistenci jejich výkonů, ale nic vám nedá přesnější představu, než to, když dostanete možnost nahlédnout do celé galerie svatebních fotografií z jedné akce. Určitě ji neváhejte využít. Jen tak dokážete totiž spolehlivě posoudit schopnost fotografa vyprávět příběh vašeho svatebního dne.

Hledejte taková portfolia, která budou odpovídat vašim stylovým preferencím, ale nezapomínejte také zohlednit klientské recenze. Velmi užitečné v tomto ohledu mohou být osobní zkušenosti vašich přátel nebo rodinných příslušníků. Pokud budete hledat na vlastní pěst, rozhodně vybírejte takového fotografa, který bude mít vyšší počet recenzí.

Kolik stojí svatební fotograf

Při výběru svatebního fotografa se zcela jistě nevyhnete dilematu, kolik peněz do focení investovat. Tuto částku si stanovte ještě před tím, než se pustíte do hledání, abyste se ušetřili případného zklamání, že vámi vytipovaný fotograf bude nad vaše finanční možnosti. Mnoho svatebních fotografů také nabízí na svých stránkách výhodné svatební balíčky, které vám mohou poskytnout optimální poměr cena/výkon.

Co promítnout do kalkulace

Jako první byste měli se svou drahou polovičkou prodiskutovat, jakou důležitost přikládáte svatebním fotografiím. Od toho se totiž budou zásadně odvíjet vaše další rozpočtová rozhodnutí. Počítejte však s tím, že minimální investice do služeb profesionálního fotografa se pohybuje kolem 3 000 Kč.

Za ty úplně nejdražší fotografy není problém utratit i více než 60 000 Kč. Pokud byste však hledali zlatou střední cestu, pak za celodenní focení utratíte zhruba 10 až 20 000 Kč. Záleží na rozsahu služeb daného fotografa.

Zdá se vám to hodně? Nezapomeňte ovšem zvážit estetickou hodnotu, kterou může do zachycení vašeho jedinečného dne přinést talentovaný fotograf. A to i za cenu toho, že za fotografie utratíte více, než jste původně mysleli.

Co ovlivňuje cenu fotografií

Výslednou cenu fotografií může ovlivnit několik podstatných faktorů, se kterými byste měli počítat.

 • Zkušenosti. Renomovaní a ostřílení svatební fotografové se zpravidla pohybují ve vyšší cenové hladině. Těží zejména z dobré pověsti a příznivých klientských recenzí.
 • Balíčky. Věnujte pozornost nabízeným svatebním balíčkům a rozsahu položek, které se v nich nacházejí. Běžně v nich najdete hodinovou sazbu, po kterou vám bude během svatebního dne fotograf k dispozici, a také další služby jako tisk nebo druhého fotografa.
 • Vybavení. Zejména umělečtí fotografové pracují s drahým vybavením, případně si s sebou nosí svá vlastní světla. A to se samozřejmě promítá i do výsledné ceny.
 • Cestovné. Pokud máte svatbu v Aši a vyhlédnete si fotografa z Ostravy, pochopitelně se to promítne i do výsledné ceny za focení.
 • Sezóna. U některých fotografů se také liší ceníky v době sezóny a mimo sezónu. Věnujte proto pozornost tomu, zda i váš vyhlédnutý fotograf fotí v různých cenových sazbách.

Může nás nafotit kamarád?

Některé páry pro nákladnost této položky zvažují, zda místo profesionálního fotografa neangažovat někoho ze svých přátel. V dnešní technicky pokročilé době má každý po ruce přístroj, kterým vás může zvěčnit. Pokud vám ale záleží na tom, abyste měli skutečně dobře zachycené vzpomínky na váš velký den, ke kterým se budete i po letech rádi vracet, doporučujeme vám oslovit spíše profesionála.

Schůzka se svatebním fotografem

V momentě, kdy si vytipujete svého vysněného fotografa, sjednejte si s ním schůzku. Z časového hlediska byste měli se zamlouváním termínů spíše spěchat. Ti nejžádanější fotografové mají termíny obsazené i rok dopředu. Jako nejzazší termín se uvádí alespoň půl roku před svatbou.

Dejte na první dojem

Při osobní schůzce, ale třeba i při telefonátu je velmi důležitý první dojem, kterým na vás svatební fotograf zapůsobí. Je skutečně důležité, abyste se cítili komfortně, protože případné napětí se může promítnout i do vašich svatebních fotografií.

Během této schůzky byste také měli zjistit, kdo přímo bude fotografovat vaši svatbu. Řada fotografických studií zaměstnává více fotografů a není ničím neobvyklým, že fotograf vyšle na náběry některého ze svých asistentů. Případně pracuje v tandemu.

Přečtěte si také: Jak se připravit na svatební focení

Na co se zeptat svatebního fotografa

Otázky, které byste měli vašemu potenciálnímu svatebnímu fotografovi během úvodní schůzky položit, jsou celkem jasné – potřebujete zjistit, zda je k dispozici v termínu vaší svatby a co od něj můžete očekávat. Pro jistotu jsme je pro vás ale sepsali, abyste na žádnou nezapomněli:

 • Jste k dispozici v termínu naší svatby?
 • Kolik svateb ročně fotíte?
 • Jak byste popsal svůj styl?
 • Můžete nám ukázat nějaké kompletní svatební album?
 • Fotil jste už někdy v lokalitě naší svatby?
 • Co všechno obsahuje váš svatební balíček?
 • Jaké informace od nás budete předem potřebovat?
 • Můžeme vám dát seznam konkrétních záběrů, které bychom chtěli nafotit?
 • Máte zájem o občerstvení?
 • Jsou vaše cestovní náklady v ceně balíčku?
 • Budete požadovat zálohu?
 • Za jak dlouho a jakou cestou nám dodáte naše fotografie?
 • Je v ceně balíčku i retušování?

Úsměv prosím

Výběr svatebního fotografa je jedním z velkých rozhodnutí vaší svatby. Ovlivní totiž to, jak si budete svůj velký den po mnoho následujích let připomínat. Při výběru svatebního fotografa se spoléhejte na své instinkty a cítění. Hledejte takového fotografa, u kterého budete cítit potřebnou synergii, která z vašich svatebních fotografií udělá nezapomenutelná umělecká díla. S tím správným fotografem totiž získáte jistotu, že i další generace uvidí váš svatební den v celé jeho kráse.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.