Sledujte nás

Jak vybrat svatební cestu

Jste svoji! Sláva! A teď se blíží příjemná povinnost, naplánovat si svatební cestu. Jedná se v podstatě o první velké rozhodnutí, které jako novomanželé učiníte. Líbánky jsou začátkem vaší nové životní etapy a lokalita, ve které je strávíte, může ovlivnit tón, kterým vaše manželství odstartuje. V tom nekonečném množství nejrůznějších lokalit ale možná nevíte, kde přesně s plánováním svatební cesty začít. Podívejte se tedy na následující článek, který vám možná ušetří spoustu práce.

Než začnete plánovat svatební cestu

Než se vrhnete do hledání vhodných destinací a aktivit, měli byste zvážit několik faktorů, které se na vašem výběru mohou zásadně promítnout. Nejvýrazněji vaše rozhodnutí ovlivní nejspíš rozpočet, ale nezapomínejte ani na další faktory.

Rozpočet

Pro plánování svatební cesty je samozřejmě dobré vědět, kolik peněz za ni můžete utratit. Při sestavování rozpočtu nezapomeňte do celkového finančního obnosu zahrnout nejen náklady na cestu a ubytování, ale také peníze, které budete chtít utratit na místě. Myslete také na to, že v různých lokalitách jsou různé životní náklady, takže na některých místech budete potřebovat vyšší rozpočet než jinde. V rozpočtu si také nechávejte vždy prostor pro nečekané výdaje.

Sezóna

Roční období, ve kterém se rozhodnete vyrazit, může ovlivnit nejen cenu celé cesty, ale také řadu dalších věcí. Berte v úvahu počasí v dané destinaci ve vámi vybraném období. Snížíte tak možnost, že vás na vysněném místě zastihne monzunové období nebo období hurikánů.

Na druhou stranu doba turistické špičky s sebou nese vyšší výdaje, ale také nepříjemné přelidnění celé oblasti, a tak není cestování mimo sezónu vždy jen na škodu. Napovědět vám také mohou nejrůznější festivaly a velké společenské akce.

Přečtěte si také: Jak si užít svatbu v zimě: Tipy a triky pro romantický a pohádkový den

Krok do neznáma, nebo jistota?

Mnoho párů se při plánování rozhoduje, zda zvolit osvědčené a známé místo, nebo zda navštívit dosud neznámou lokalitu. Obecně převládá názor, že je vhodné vybrat si úplně nové, dosud nenavštívené místo, aby novomanželé aspoň trochu vystoupili ze své komfortní zóny a sdíleli spolu nové zážitky. Finální volba je ale samozřejmě jen a jen na vás.

Ideální destinace svatební cesty

Před výběrem destinací byste se měli také zamyslet sami, co přesně hledáte a co od své svatební cesty očekáváte. Nejen vy, ale i vaše drahá polovička. Jen tak najdete svatební cestu, kde se budete dobře cítit oba.

Udělejte si představu

Ještě než se pustíte do společného plánování, zkuste si každý sám sepsat několik bodů, které přiblíží vaši představu svatební cesty. Co od cesty očekáváte nejvíce? Hledáte relaxaci a rozmazlování, nebo byste raději zažili dobrodružství? Případně byste rádi tyto vjemy kombinovali? K tomu si také vytvořte seznam míst, která byste rádi navštívili. Získáte tím odrazový můstek ke kompromisu, který je u svatební cesty více než žádaný.

Zvažte návštěvu více míst

Ideální možností, jak dosáhnout kompromisu, je vybrat si destinaci tak, aby bylo možné skloubit vaše představy. K týdnu pěších výletů přidáte třeba týden relaxu a uspokojíte tak dobrodruha i pohodáře. Můžete tak v průběhu vaší svatební cesty lokality libovolně měnit.

Nepřežeňte to s plány

Vaše líbánky jsou příležitostí, jak si užít jeden druhého. Nesnažte se proto plánovat na každý den vašeho společného pobytu několik různých aktivit. Ideálně můžete tyto aktivity rozvrhovat na každý druhý den. Tak získáte dobrý poměr času stráveného aktivitami i stráveného jen tak spolu.

Jak najít tu pravou lokalitu

Pokud jste dali dohromady své představy a víte, kdy a za kolik byste rádi svou cestu uskutečnili, můžete začít s hledáním cílové destinace. Díky pořádnému prúzkumu můžete získat cenné informace a rady při plánování. Kde tedy hledat?

Přečtěte si také: Jak zorganizovat svatbu v zahraničí?

Cestovatelské stránky a blogy

Obzvlášť pokud plánujete zahraniční cestu, mohou vám pomoci cestovatelské stránky a blogy, kde se můžete získat doporučení na ubytování a na některých stránkách také porovnat ceny. Cestovatelské blogy zase mohou přinést řadu užitečných doporučení, co v dané lokalitě lze podniknout a na co si dát naopak pozor.

Cestovní kanceláře

Pokud nechcete plánovat svatební cestu na vlastní pěst, můžete využít služeb cestovní kanceláře. Některé cestovní kanceláře dokonce nabízí speciální novomanželské pobyty. Zkušený pracovník cestovní kanceláře může snadno přizpůsobit svatební cestu vašim požadavkům, ale také vašemu rozpočtu. Může vám také dát tip na destinaci, která by vás samostatně vůbec nenapadla. Díky cestovní kanceláři budete mít vyřešenou veškerou logistiku, čímž ušetříte svůj čas i stres.

Recenze

Jednou z cest, jak najít svou ideální líbánkovou destinaci, jsou doporučení vaší rodiny a přátel. Můžete se zkusit pobavit s přáteli, kteří nedávno absolvovali svatební cestu. Získáte tak nejen inspiraci, ale také se můžete z jejich zkušeností poučit.

Cenným zdrojem inspirace se mohou stát také sociální sítě jako instagram nebo Pinterest. Sledovat zde můžete nejrůznější cestovatele a proklikat se přes hashtagy až k destinaci, která vás chytí za srdce.

Tipy na dobrodružnou svatební cestu

Pokud patříte mezi ty, kteří jsou nejspokojenější, když si na záda nasadí batoh s karimatkou a vydají se objevovat nepoznané, nejspíše budete hledat krásy nespoutané přírody. Ideálně vybírejte nějaké dobře schůdné hory nebo blízkost národního parku.

Nový Zéland

Nemusíte být zrovna fanoušky trilogie Pán prstenů, aby vás zaujaly krásy Nového Zélandu. Dopřát si můžete dlouhé pěší túry a outdoorové aktivity. Mimo prozkoumávání přírodních krás ostrova si zde můžete bez problému vyzkoušet nejrůznější adrenalinové aktivity jako rafting nebo bungee jumping.

Norsko

Pokud se nechcete pouštět do dlouhého letu, tak vás jistě svými krásami zaujme Norsko. Užijete si zde toulky po norské přírodě, ale třeba i plavbu dechberoucími fjordy. Kromě toho vás jistě zaujmou města při pobřeží s historickými kostely a vynechat nemůžete ani norskou kuchyni.

Kostarika

Pokud byste rádi i teplo a moře, zaujme vás pravděpodobně Kostarika, která je jako stvořená k surfování. Objevovat zde můžete i nespoutanou přírodu všetně deštného pralesa a sopek. Kostarika se také snaží podporovat udržitelnou turistiku.

Jihoafrická republika

V Jihoafrické republice můžete zažít mnohá dobrodružství, mezi ta nejvyhledávanější patří bezpochyby safari v místních národních parcích. Mimo safari ale můžete vyrazit na Stolovou horu, která poskytuje unikátní výhled na Kapské město.  

Tipy na romantickou svatební cestu

Pokud toužíte spíše po romantice ve dvou, budete mít hledání poměrně snadné. Radost vám udělá klasická dovolená u moře nebo pobyt ve wellness zařízení. Oblíbenou destinací romantiků může být i prostředí města. Vše je jen o vašich očekáváních.

Santorini

Řecký ostrov Santorini je proslulý ikonickými bílými domky stejně tak jako dechberoucími západy slunce. Své líbánky můžete trávit poleháváním na pláži nebo romantickými procházkami po útesech. Pokud zatoužíte po troše vzruchu, můžete se vypravit na plavbu kolem ostrova, nebo navštívit degustaci vín.

Paříž

Když romantická cesta, tak proč ne ve městě zamilovaných. Paříž je známá svou architekturou a Francie obecně výbornou gastronomií. Projděte se po břehu Seiny, navštivte Louvre, Montmartre, nebo se vydejte do některé z vyhlášených michelinských restaurací na večeři.

Bora Bora

Pokud hledáte exotičtější lokalitu, můžete se vydat na Bora Bora. Ostrov vás okouzlí tyrkysovým mořem a roztomilými bungalovy, které stojí přímo nad vodou. Unikněte do dálek, lenošte na soukromé pláži, šnorchlujte v průzračné vodě. Povečeřte spolu pod hvězdami, nebo se kochejte světélkujícím mořem.

Benátky

Benátky vás osloví svou pohlednou renesanční architekturou a unikátním systémem kanálů. Projeďte se na gondole, navštivte světoznámé památky a nechte se unášet tajemnou atmosférou křivolakých uliček. Dejte si vynikající italskou kávu a povečeřte v útulné restaruraci.

Tipy na svatební cestu pro požitkáře

Pokud si rádi pochutnáte na dobrém jídle a pití a zároveň se nebojíte experimentovat, proč v podobném duchu nepojmout i vaši svatební cestu. Je přece tolik lokalit s vyhlášenými pochutinami, které musíte vyzkoušet!

Tokyo

Japonsko je přímo rájem pro milovníky dobrého jídla a pití. Pokud máte rádi sushi, proč si jej nedopřát přímo v místě původu. Můžete se najíst ve vyhlášeném sushi baru nebo vyrazit na trhy s jídlem, kde můžete ochutnat pouliční pochoutky. Rozhodně byste neměli vynechat ani japonské saké ve stylových hospůdkách iazakaja.

Toskánsko

Toskánsko je vnímáno jako domov dobrého vína, ale i jídla. Prozkoumejte malebné vinice a ochutnávejte kvalitní vína z lokální produkce. Ochutnávat také můžete různé druhy olivového oleje, který samozřejmě v italské kuchyni nesmí chybět.

Porto

Pokud si rádi dopřejete víno, je pro vás tou pravou lokalitou Portugalsko, potažmo Porto, které je domovem portského vína. Vydejte se na prohlídku a ochutnávku vína do některého z místních sklípků, ze kterých můžete obdivovat výhled na hladinu řeky Douro a panorama města. Mimo víno byste také neměli minout vyhlášenou národní specialitu francesinha, která vznikla fúzí francouzské a portugalské kuchyně.

Přečtěte si také: Jak darovat peníze kreativněji než jen v obyčejné bílé obálce?

Tipy na objevitelskou svatební cestu

Pokud neholdujete dobrodružným výpravám, ale i tak rádi objevujete krásy svého okolí mimo hotelový komplex, můžete si naplánovat svatební cestu stylem poznávacího zájezdu. Buď můžete pro tyto účely využít specializovanou agenturu, nebo si takový zájezd naplánujte na vlastní pěst.

Barcelona

Pokud hledáte místo, které dokáže poskytnout vyvážený poměr památek, relaxu a kultury, určitě přemýšlejte o Barceloně. Můžete si zde prohlédnout unikátní památky, jako je katedrála Sagrada Familia, a zároveň odpočívat na pláži. Rozhodně byste také měli vyrazit na ochutnávku místní kuchyně a tapas.

Amalfinské pobřeží

Italské pobřeží Amalfi je známé pro své panoramatické útesy a malebné vesničky. Prozkoumejte pobřežní města, vydejte se do citronového háje nebo na vinici. Vychutnejte si projížďky po klikatých cestách a zastavte u poutavých historických památek. Nezapomeňte také na vyhlášené restaurace a ochutnávku likéru limoncello.

Bali

Pokud se chcete vypravit o něco dál, možná bude pro vás tím pravým Bali. Prozkoumejte starobylé chrámy, rýžová pole a vydejte se na hodinu jógy. Ponořte se do svébytné kultury tohoto ostrovního státu. Dopřejte si relaxační kúru a chutnou a především zdravou balijskou kuchyni.

Už jen zabalit pas

Výběr ideální destinace pro svatební cestu je proces, který může prověřit vaši soudržnost. Ať už hledáte dobrodružství, romantiku, nebo kulinářský zážitek, ideální destinace vaší svatební cesty jen čeká na to, až se do ní vydáte. Svět je přece plný míst, která jen čekají na to, až je objevíte. I kdybyste se nakonec rozhodli strávit svatební cestu v našich luzích a hájích, vždycky bude co objevovat. Tak vzhůru do světa.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.