Sledujte nás

Jak sepsat svatební slib

Svatební sliby jsou více než jen slova pronesená během svatebního obřadu. Je to ohromný závazek, s nímž se pojí dilema – jak shrnout svou lásku, sny a sliby svému partnerovi během pár minut? I když to může být náročná výzva, stojí to za to. Je to šance vyprávět svůj příběh, dát hostům nahlédnout do toho, co váš vztah pohání, a sdílet smysluplná slova s osobou, kterou milujete. Je to také intimní. Přece jen odhalujete svému partnerovi své nejniternější pocity a činíte tak před svou rodinou a nejbližšími přáteli. Pokud jste na tuto výzvu připraveni, pak jsou následující řádky určeny právě vám.

Co je svatební slib

Na úvod si dopřejme pár řádků teorie. Sousloví svatební slib je velmi frekventovaným pojmem. Co si pod ním ale přesně představit?

Ať už jste se rozhodli absolvovat tradiční obřad, nebo obřad na míru, budete jako nastávající manželé v jistou chvíli obřadu muset promluvit. A to jsou právě svatební sliby. 

Pokud vás čeká církevní sňatek, budete mít práci trochu jednodušší. Svatební sliby jsou standardizované a vy se je budete učit zpaměti nebo je budete opakovat po oddávajícím. Svatební sliby jsou tak velmi důležitou formální součástí svatebního obřadu.

Pokud vás čeká civilní svatba, pak jsou svatební sliby vnímány především jako vyznání lásky tomu druhému. 

Zamyslete se nad svým vztahem

Než vezmete do ruky pero a pokusíte se vytvořit první možnou verzi vašeho svatebního slibu, určitě nebude od věci, pokud se v myšlenkách ponoříte do hloubky vašeho vztahu. Jen tak dokážete najít ty nejhlubší city, které k vaší drahé polovičce chováte. 

Čím je váš vztah jedinečný?

Znovu si tak můžete představit všechny momenty, které vás dovedly až sem. Každý vztah je sám o sobě jedinečný. Vzpomeňte si na vaše seznámení, na vše, co jste spolu vybudovali, ale také na společně zvládnuté výzvy a překonané problémy. To všechno jsou momenty, které váš vztah formovaly. Zároveň díky tomu můžete plně pochopit význam svatby jako další úrovně vašeho spojení. Jaké otázky vám mohou při zamyšlení pomoci?

 • Jaké byly klíčové momenty vašeho vztahu?
 • Jak se váš vztah vyvíjel?
 • Jaká vlastnost vašeho partnera vás oslovila tak, že ho díky ní milujete každý den víc a víc?
 • Co jste se od sebe navzájem naučili?

Vyberte si vyznění svatebního slibu

Před sepsáním slibu byste si měli ujasnit, jaký dojem chcete přednesením slibu vyvolat. V každém případě by mělo vyznění pasovat k vám a k vaší osobnosti. Pokud nejste přirození baviči, nesnažte svým slibem atmosféru odlehčit. A naopak – pokud jste spíše nekonvenční, nenechte se přiliš svázat formalitou a oficialitou obřadu. Jednoduše dejte při psaní průchod vaší osobnosti. Podívejte se na následující možnosti ladění svatebního slibu a vyberte si to pravé. Pro inspiraci jsme přiložili i pár příkladů.

Romantické ladění

Svatba je skutečně romantickou událostí, a tak není ničím překvapivým, že svůj slib budete chtít pronést v tomto duchu. Takovým slibem můžete skutečně vyjádřit své nejhlubší city.

Co můžete slíbit?

 • Žádná slova nedokážou vystihnout slib, který ti nyní dávám. Skládám ti tady do rukou podstatnou část toho, čím jsem.
 • Slibuji, že tě budu milovat a pečovat o tebe, abych si každý den zasloužil/a tvou lásku. Budu k tobě upřímný/á, trpělivý/á a shovívavý/á. Ale především ti slibuji, že ti budu věrným a oddaným přítelem. Miluji tě.
 • Se zatajeným dechem se snažím uvěřit, že si dnes beru svou pravou lásku, svou spřízněnou duši, svého nejlepšího přítele.
 • Slibuji, že s tebou budu růst a budovat společný život každým dnem, kdy se jeden od druhého budeme učit trpělivosti, laskavosti a obětavosti. Těším se na každý jeden den, kdy budeme spolu.

Odlehčené ladění

Pokud byste rádi alespoň částí svého slibu dosáhli odlehčení vašeho velkého dne, je to skvělá volba – zvláště pokud jste v tomto ohledu s partnerem na jedné vlně. 

Co můžete slíbit?

 • Slibuji, že když mě o to požádáš, vstanu a klidně dojdu přes celou místnost pro ovladač k televizi. I když to nebudu já, kdo ho dal tak proklatě daleko.
 • Slibuji, že když budeš řídit, budu respektovat tvůj výběr hudby. Pokud ale zrovna řídit nebudeš…
 • Slibuji, že budu fandit (doplňte název týmu), i když je mi opravdu jedno, kdo vyhraje.
 • Slibuji, že budu vynášet odpadky za každého počasí.
 • Slibuji, že ti zapnu topení vždy, když budeš mrznout, i když by to mělo znamenat, že se upeču.

Formální ladění

Formálnější ladění dokáže dobře postihnout hloubku vašeho vzájemného citu a dokazuje vaše plné soustředění na vážnost okamžiku. 

Co můžete slíbit?

 • Budu tvým bezpečným přístavem v každé životní bouři. Budu stát po tvém boku v časech dobrých i zlých.
 • Slibuji, že budu podporovat tvé sny a že budu tvým záchytným bodem, o který se budeš moct opřít. 
 • Slibuji, že při tobě budu stát v náročných životních zkouškách a budu připravený/á tě zvednout, když v životě klopýtneš.
 • Tento závazek přijímám se vší vážností, protože vím, že láska je ten nejcennější dar v mém životě. Slibuji, že ji budu pečlivě opatrovat a chránit, dokud budu naživu. 

TIP: Při sestavování vašeho svatebního slibu je dobré kombinovat jednotlivé přístupy, abyste dosáhli dokonale vyváženého svatebního slibu.

Jak sepsat svatební slib

V této části článku můžete načerpat inspiraci pro tvorbu hrubé kostry vašeho svatebního slibu.

Poutavý úvod svatebního slibu

Začátek vašeho slibu by měl nastolit vřelou a srdečnou atmosféru. Proto se do úvodu hodí ocenit partnerovu lásku a vyjádřit vděčnost, že jste se dokázali najít a dojít až sem. Nejen, že takovým úvodem získáte pozornost publika, ale především navážete emoční spojení s vaším partnerem.

Co se hodí zmínit?

 • poděkování partnerovi
 • vyzdvihnutí partnerových vlastností
 • zhodnocení vaší společné cesty
 • vyjádření, jak se změnil váš život

Co zmínit ve svatebním slibu

V hlavní části slibu máte poměrně široké pole působnosti. Můžete se ponořit do vzpomínek a vybrat takovou, která zásadně proměnila váš vztah. Tyto krásné vzpomínky můžete díky slibu sdílet i s vašimi hosty, kteří se tak stanou součástí vašeho unikátního životního příběhu.

V této části byste také měli partnerovi dát sliby, které byste rádi na vaší společné cestě naplňovali. Inspiraci k nim najdete v tomto článku výše. Rozhodně byste však měli svému partnerovi vyjádřit lásku a náklonnost. Rozhodně se nemusíte bát slov miluji tě, ale pokud vám přijdou jako klišé, klidně použijte svá vlastní. Hodí se také popsat, proč je pro vás váš partner tak důležitý. Nebojte se být emotivní, jen tak dokážete vyjádřit skutečnou hloubku svých citů.

Ve druhé polovině hlavní části slibu se můžete nadchnout pro vaši další společnou cestu životem. Můžete také zmínit vaše společné sny a touhy, kterých chcete společně dosáhnout. Nebojte se zmínit i méně příjemné věci, které se pro váš vztah mohou stát v budoucnosti výzvou. Avšak výzvou, kterou jistě dokážete společně překonat.

Jak zakončit svatební slib

Vrcholem vašeho slibu by měl být silný závěr. V závěru svého slibu byste měli shrnout vaše sliby a city, které jste již ve své řeči pronesli. Bývá také poměrně efektní, pokud v závěru použijete nějaký známý citát nebo okřídlená slova, která mohou vašemu slibu přidat nadčasovou platnost. 

Dobrý závěr by měl dokázat propojit všechny sliby, ke kterým jste se zavázali, s projevy vašich hlubokých citů. Závěrečná slova by zkrátka měla ještě chvíli rezonovat ve všech přítomných.

Pár praktických tipů 

Než se vrhnete do tvůrčiho procesu, podívejte se ještě na následující tipy, které vám mohou značně ulehčit psaní vašeho svatebního slibu.

 • Nečekejte se sepsáním svatebního slibu na poslední chvíli. Psaní slibu si naplánujte alespoň tři týdny před svatbou. Vězte, že za čas na úpravy budete vděční.
 • Dělejte si poznámky. Průběžně si pište stručné postřehy, které by se vám mohly do slibu hodit. Později si v nich zvýrazníte klíčové body.
 • Nesnažte se do slibu dostat úplně všechno. Na malém prostoru, který máte, to jednoduše není možné.
 • Napište si až tři koncepty. Od psaní si dejte vždy několik dní odstup, než se na text podíváte a upravíte ho. Většinou stačí tři úpravy k dosažení dokonalého textu.
 • Vyhněte se slovům jako vždy a nikdy. Buďte realisty, nedávejte sliby, které nejde splnit.
 • Nebojte se, že budete kýčovití. Při upřímném vyjádření vašich citů pro takový pojem není místo.
 • Nebojte se druhého rozesmát.
 • Hledejte inspiraci kdekoliv ve filmech, knihách, básních nebo písních. Nebojte se použít svou oblíbenou hlášku nebo citát. Velké moudro můžete najít také ve své oblíbené dětské knize.
 • Procvičujte si hlasité čtení. Jedině hlasité čtení slibu vám pomůže odhalit jeho slabá místa.
 • Vyznačte si do textu nádechy a pauzy. Pro dokonalý dojem je důležité vědět, kdy udělat pauzu, aby pro ucho posluchače byl text stále plynulý a srozumitelný.
 • Poproste někoho z blízkých přátel o připomínky. Jen tak můžete získat konstruktivní připomínky k vašemu textu.
 • Pokud nebudete mluvit zpaměti, připravte si reprezentativní kopii slibu. To, že se slib nenaučíte zpaměti, neznamená, že nevyzní dobře. I čtenému textu je potřeba dát nějakou kulturu, abyste jej nečetli z ušmudlaného cáru papíru.
 • Vyvarujte se čehokoliv ztrapňujícího nebo příliš osobního. To poslední, co chcete, je uvést svého partnera do rozpaků. 

Není to soutěž

Je také dobré myslet na to, že psaní slibů není soutěž v tom, kdo z vás dokáže lépe formulovat své pocity a myšlenky. Je ale dobré sednout si s partnerem a dohodnout se na pár základních věcech, aby sliby působily jednotným dojmem. O čem byste se tedy měli s partnerem poradit?

 • Jak dlouhé by měly sliby být?
 • Budete zabíhat do interních vtipů, nebo se budete pohybovat v obecné rovině?
 • Budete své sliby ladit spíše humorně, nebo romanticky? Případně budete oba přístupy kombinovat?
 • Budete do svého slibu zahrnovat i prvky z tradičních náboženských slibů?

Až se po přečtení našeho stručného průvodce vydáte přemýšlet o vašem vlastním svatebním slibu, přejeme vám mnoho inspirativních chvil. Proces psaní slibu je jedinečným duchovním prožitkem, na který si vyhraďte dostatek času, abyste jej dokázali co nejlépe procítit. Jen dobře připravený svatební slib totiž může odrážet vaši společnou cestu a vaši vzájemnou lásku.

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.